рус   укр

Соцсети

Російський олігарх Андрій Молчанов блокує роботу заводу «Аерок» на Київщині?

Російський олігарх Андрій Молчанов блокує роботу заводу "Аерок" на Київщині?

Російське коріння і білоруський директор: виробник бетоноконструкцій «Аерок» з міста Березань Київської області продовжив співпрацю з рф під «дахом» мільярдера Андрія Молчанова навіть під час повномасштабної агресії. Після гучного розслідування та суспільного резонансу майно вартістю 2 млрд грн арештували і передали в управління АРМА. Та чи все відбулось справді прозоро?

Хто тепер керує стратегічним підприємством на Київщині, і чому сотні українських робітників можуть залишитись на вулиці? Ймовірно, попри арешт і передачу активів, завод усе ще перебуває під впливом окупантів, констатує журналістка «СтопКору» Олександра Сербін.

Чим відома компанія «Аерок» та чому вона стратегічно важлива для України?

Завод «Аерок», що працює на Київщині, спеціалізується на виготовленні газобетонних блоків. Під час повномасштабної війни, коли російські ракетні удари та обстріли нищать цілі міста та села, невпинна робота вітчизняного виробника будматеріалів є нагальною та критично важливою для країни в цілому й для столичного регіону зокрема.

За даними інформаційно-аналітичних платформ, станом на сьогодні 100% статутного капіталу ТОВ «Аерок» належить компанії «Аерок Інвестмент Дойчланд ГМБХ», кінцевим бенефіціарним власником якої є компанія з рф «Група ЛСР». А генеральним директором та основним бенефіціаром виступає російський олігарх Андрій Молчанов.

Компанія має тісні зв’язки з росією та Білоруссю

Девелоперська «Група ЛСР», якою володіє та керує бізнесмен, є одним із найпотужніших забудовників країни-агресорки. Статки самого Молчанова сягають близько 1,2 мільярда доларів. А з російським диктатором путіним він пов’язаний безпосередньо через свого вітчима Юрія Молчанова.

Андрій Молчанов тісно пов'язаний із оточенням путіна

Директором заводу «Аерок» Молчанов призначив громадянина Білорусі – Дмитра Рудченка. Ба більше, за словами інсайдерів, на підприємстві працював також племінник Рудченка, який має звання в армії Білорусі. А кум пана Дмитра, що також займає важливий пост у компанії «Аерок», нібито є військовослужбовцем рф.

І все це – на тлі повномасштабної агресії росії та ухвалення у квітні 2022 року закону, що передбачає націоналізацію майна громадян рф, а також громадян України, які публічно заперечують війну.

Як це вплинуло на подальшу долю підприємства?

Зауважимо, на «російський слід» у діяльності національного виробника бетонних конструкцій неодноразово звертали увагу журналісти й правоохоронці. Зокрема, після оприлюднення «СтопКором» розслідування щодо причетності російського олігарха Андрія Молчанова до підприємства «Аерок» до компанії завітали представники теруправління Державного бюро розслідувань у Києві.

Тож у травні 2022 року ДБР провело обшуки на підприємстві. А в липні рішенням суду арештоване майно підприємства орієнтовною вартістю понад 2 млрд грн передали в управління АРМА.

Та насправді з цього моменту починається найцікавіше, зазначає журналістка. Адже «Аерок» і після арешту продовжував реалізовувати та продавати свою продукцію українським підприємцям та фізичним особам, тільки вже за готівку. А отже, продовжував приносити дохід своїм російським керманичам.

«Завод продовжував співпрацювати з російською федерацією після повномасштабного вторгнення. Сервери наші перебували, я так розумію, за кордоном, через них ішов весь зв’язок з Санкт-Петербурзьким офісом компанії ЛСР, звідки ще у квітні від нас вимагались квартальні звіти«, – розповідає заступник гендиректора ТОВ «Аерок» з питань охорони праці Валерій Форноляк.

За інформацією працівників заводу, ''Аерок'' продовжив співпрацю з рф після початку масштабного вторгнення

Що сталось із активами підприємства після арешту?

Перший конкурс на управителя компанією «Аерок» АРМА оголосила в жовтні, але відбір раптово скасували. Друга і остання спроба проведення конкурсу була зроблена у листопаді. І вже в січні цього року АРМА оголосила переможця.

Загалом у конкурсному відборі взяли участь 11 компаній, серед яких були досвідчені виробники аналогічної продукції. Переможцем було визначено корпорацію «Харківські будматеріали», однак прозорість результатів конкурсу викликає деякі сумніви.

«За допомогою аналітичної платформи YouControl ми спробували знайти номер корпорації «Харківські будматеріали» або її керівника, аби поспілкуватись про подальшу долю компанії-гіганта «Аерок». Однак всі вказані номери телефонів або не відповідають, або не є дійсними«, – наголошує Олександра Сербін.

Яка ситуація всередині підприємства і чому працівників буквально викидають на вулицю?

А екскерівник заводу Дмитро Рудченко, який має білоруське громадянство, після оголошення переможця, без жодних юридичних вже підстав, ухвалив рішення зібрати всіх працівників для підписання наказу про скорочення штату. Обґрунтовував він це лише… турботою про колектив.

Ексдиректор заводу Дмитро Рудченко мотивує свої дії ''турботою'' про колектив

«Мною було прийнято рішення максимально зберегти колектив для цієї компанії, що управляє. Щоб люди написали заяву на відпустку за власний кошт і були в штаті «Аерок», бо якщо залишатимуть людей далі на підприємстві, то зростатимуть борги. Ці борги і так величезні, а ще зростатиме заборгованість із заробітної плати. Це буде нечесно, ми ніколи не виплатимо ці гроші, тому що «Аерок» існувати в Україні вже не буде як компанія, зрозумійте«, – переконує пан Рудченко.

Утім, на думку самих робітників, такі дії швидше носять характер психологічного тиску. Цікаво й те, що сам Рудченко, за наявною інформацією, зараз перебуває у Європі, і виїхав він вже після початку повномасштабного вторгнення.

Варто також зауважити, що АРМА не закрила підприємство, а лише передала керувння ним іншій компанії. Тобто завод має продовжити роботу. Тож чому насправді звільняють працівників? Незрозуміло.

Редакція «СтопКору» вже підготувала відповідні запити до АРМА та корпорації «Харківські будматеріали», аби почути їхні позиції щодо дій російсько-білоруських керівників. Чи продовжить завод працювати, а головне – чи будуть збережені заробітні плати сотням українських робітників, ми повідомимо у наступних матеріалах.

«Антикорупційна правда»