рус   укр

Соц мережі

Забезпечує боєкомплектом армію рф: на Черкащині суд зняв арешт з заводів росіянина Михайла Вашуркіна

Забезпечує боєкомплектом армію рф: на Черкащині суд зняв арешт з заводів росіянина Михайла Вашуркіна

Черкаський завод автохімії і ще щонайменше два діючі підприємства – попри відкриту правоохоронцями кримінальну справу, російський бізнесмен Вашуркін зберігає пул активів в Україні. І не просто продовжує отримувати тут доходи, а ще й забезпечує боєкомплектом армію рф. Адже його структури, виведені судом з-під арешту, тісно пов’язані з корпорацією “Тактическое ракетное вооружение”. Чому їх досі не націоналізували?

Яким чином черкаським компаніям росіянина Михайла Вашуркіна на другому році повномасштабної війни вдається обходити санкції – розслідували журналісти “СтопКору” Олександра Сербін та Артем Поліковський.

На тлі повномасштабної агресії рф, в Україні продовжують працювати бізнес-структури, які напряму або через офшори контролюються громадянам росії та спонсорують ворожу армію. За результатами моніторингу сервісу Opendatabot, на момент початку повномасштабного вторгнення таких підприємств налічувалось було майже 17 тисяч, приблизно така ж кількість належить і білорусам.

Як з’ясували журналісти, до когорти таких компаній належить унікальний Черкаський завод автохімії. Наразі це єдине вітчизняне підприємство, що спеціалізується на виготовленні охолоджуючих, а також технічних рідин та моторних мастил – це стратегічні рідини, які були б корисними в обслуговуванні військової техніки ЗСУ. Проте фактичний власник заводу – Михайло Вашуркін – є громадянином держави-ворога і, ймовірно, працює передусім на її інтереси.

Чим відомий Михайло Вашуркін?

Росіянин Вашуркін отримав чинний паспорт громадянина рі у Москві у 2014 році. У 1995 році він зареєстрував торгову марку “ВАМП”. Бізнесмен є кінцевим бенефіціаром ТОВ “Черкаський завод автохімії”, ТОВ “ВМ-Інвест” і ТОВ “Укр Пол”. Усі три фірми зареєстровані за однією адресою у Черкасах.

Крім того, Михайло Вашуркін є засновником російської компанії “Азімут”. Про це підприємство відомо, що його спеціалізація – виробництво гідравлічних та пневматичних силових установок та двигунів. Зокрема, такі установки можуть забезпечувати керування ракетою та її системами.

Що це за компанія?

Згідно з наявними даними, компанія “Азімут” Вашуркіна є підрядником російського Державного науково-дослідного інституту машинобудування імені Бахірєва, який входить до корпорації “Тактичне ракетне озброєння”. Це – один з найпотужніших виробників авіабомб і ракет у рф. З квітня 2022 року корпорація перебуває під санкціями Євросоюзу, оскільки зброя її виробництва використовувалася росією для нападу на Україну.

Ба більше, директор даної корпорації Борис Обносов відкрито підтримує “спеціальну військову операцію” та хизується тим, що його підлеглі працюють, не покладаючи рук, аби забезпечити російську армію боєкомплектом.

З 24 лютого ситуація ще більше загострилася – це всім зрозуміло, оскільки наша продукція вкрай затребувана для ведення спеціальної військової операції, ми почали переходити на багатозмінну роботу”, – розповів він в одному з інтерв’ю російським медіа.

А що ж відбувається з українським бізнесом Михайла Вашуркіна?

За даними відкритих реєстрів, станом на 2023 рік російський бізнесмен досі виступає чинним бенефіціаром ТОВ “Украпол”. Ця компанія зареєстрована за тією ж адресою, що і “Черкаський завод автохімії”. Однак росіянин не залишився поза увагою правоохоронних органів України.

Черкаська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни, повалення конституційного ладу або зміни меж державного кордону України.

Як зазначили правоохоронці, у межах справи слідчим шляхом перевіряються факти можливої фінансово-господарської діяльності трьох товариств з обмеженою відповідальністю, що зареєстровані на території Черкаської області, із суб’єктами господарювання рф, у тому числі, які виконували замовлення для оборонпрому рф з вироблення зброї, її частин та боєприпасів до неї, здійснення з ними розрахунків, а також постачання товарів.

У серпні 2022 року ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду було накладено арешт на три компанії, підконтрольні Вашуркіну.

Чи означає це автоматичну націоналізацію вказаних бізнес-активів?

Це так званий санкційний процес, який передбачає конфіскацію через Вищий антикорупційний суд в рамках накладених санкцій. Цей механізм буде застосовуватись до фізичних осіб, які не тільки заперечують російську агресію але і, наприклад, фінансують російську агресію“, – коментує народна депутатка заступниця голови комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа.

Здавалося б, усі дії правоохоронців нібито ведуть до націоналізації “Черкаського заводу автохімії” і ще двох підприємств з орбіти Вашуркіна. Однак в 2023 році слідчий суддя Придніпровського райсуду скасував арешт. Тож наразі цей бізнес спокійно продовжує працювати та приносити дохід своїм російським власникам.

Аби з’ясувати, що відбувається на підприємстві й поспілкуватись із його менеджментом, команда “СтопКору” вирушила до офісу заводу в Черкасах.

Однак давати коментарі на камеру представник заводу категорично відмовився: мовляв, відповідь буде надано тільки на письмовий запит журналістів. Директор підприємства також зауважив, що змін у керівному складі заводу не було.

Якщо це дійсно так, то можна припустити, що Михайло Вашуркін досі зберігає контроль за компанією та отримувати дохід від її діяльності. Стопкорівці також спрямували запити до АРМА та РНБО аби дізнатися, чому і досі компанії росіянина і досі не націоналізовано.