Колишній кримський суддя Валерій Чорнобук, обвинувачений у державній зраді, якимось чином зміг мобілізуватися до Збройних Сил України у Дніпрі. Та використати це для зупинення судового розгляду своєї справи у Києві. Про це пише «Центр журналістських розслідувань».
Коли ж кримінальне провадження про державну зраду Чорнобука нарешті дійшло до отримання ордера на арешт, екссуддя зник. Його затримали у київському дворі будинку, де він переховувався.
Провадження щодо судді слухається в Печерському районному суді Києва дуже повільно. Навіть підготовче засідання суддя Віта Бортницька не могла провести вісім місяців — з січня до вересня 2020 року. Після цього засідання відбувалися, час від часу на них навіть пускали журналістів. Після 24 лютого було невідомо чи взагалі продовжується розгляд справи.
В судовий реєстр ніякі ухвали суддя не вносить з моменту призначення розгляду по суті. Хоча вносити є що. За інформацією Центру журналістських розслідувань, розгляд кримінального провадження за обвинуваченням Валерія Чорнобука зупинено у зв’язку з тим, що він був мобілізований до лав Збройних Сил України. Однак відповідної ухвали суду у судовому реєстрі ми не знайшли, а на наш запит відповіді поки що не отримали.
Журналіст та громадський діяч з Дніпра Іван Красіков ще 30 березня писав у facebook про службу Чорнобука в Амур-Нижньодніпровському районному центрі комплектування Дніпра.
“Мої джерела, які на рівні керівництва, пов’язаного з військовими частинами, із обласною адміністрацією, сказали, що пан Валерій Чорнобук служить в Амур-Нижньодніпровському територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки”, – заявив Красіков.
Як повідомили у прокуратурі, сторона захисту заявила клопотання про зупинення судового провадження у зв’язку з призовом обвинуваченого на військову службу. Була відповідна довідка з центру комплектації, що він мобілізований, однак жодних деталей сторона захисту не надавала.
Валерій Чорнобук служить юристом в Амур-Нижньодніпровському військоматі. А відтак має доступ до дуже чутливої інформації, що стосується мобілізаційних та персональних даних.
Варто пригадати, що у Чорнобука вже є військовий досвід, набутий у 2014 році, і статус учасника бойових дій. Після повернення до Дніпра із окупованого Криму, де голова суду зганьбився співпрацею з окупантами, він пішов до війська добровольцем. Він був начальником бані у тилу. І навіть написав про це книжку.
Відповідно до ст. 335 КПК, перебування обвинуваченого на військовій службі є однією з поважних причин, щоб зупинити кримінальне провадження. Для цього адвокату потрібно подати відповідне клопотання з довідкою або витягом з наказу військової частини.
Чорнобук скористався можливістю, яку надає закон. Однак зупиняти розгляд справи з причини мобілізації закон суддю не зобов’язує. Суд має оцінювати такі обставини: де саме перебуває цей мобілізований, який цей рід військ, чи виконує він бойові завдання, яка його посада і взагалі чим він займається. Не в окопі — значить можна розглядати справу далі.