Згідно з даними офіційного сайту “Судова влада”, колишній народний депутат України ІІІ-ІХ скликань А. Деркач подав два позови, один до Президента В. Зеленського щодо скасування його указу про позбавлення громадянства України, а другий до ВРУ через позбавлення повноважень депутата ВРУ.
10 січня 2023 року В. Зеленський своїм указом позбавив громадянства А. Деркача, а 13 січня ВРУ на цій підставі, конституційною більшістю проголосувала за позбавлення його депутатського мандата.
Раніше Деркача двічі вносили до санкційного списку РНБО України у 2023 році (на 10 років) і 2021 році (на 3 роки). Однак, першими санкції застосували у США, де 2020 року Міністерство юстиції внесло Деркача до переліку осіб, до яких застосовують економічні санкції через “спробу вплинути на вибори президента США 2020 року”.
“Спробою вплинути” на перебіг президентських виборів у США були офіційні заяви (прес-конференції) нардепа Деркача щодо фактів підконтрольності НАБУ посольству США, незаконного звільнення Генпрокурора Шокіна, розслідування справи щодо М. Злочевського та його компанії Бурісма, у раді директорів якої значився син екс-віце-президента США Д. Байдена – Х. Байден, про розкрадання коштів МТП (і роль посольства США в цьому процесі), втручання вищих посадових осіб США у внутрішні справи України (записи телефонних розмов Байдена-Порошенка, так звані “плівки Деркача”), а також про створення інтерактивної платформи “Демокорапшен” із широким колом осіб, які беруть участь у міжнародних корупційних схемах у різних сферах в Україні.
Свої дії Деркач характеризував як боротьбу з узурпацією влади П. Порошенком, міжнародною корупцією і зовнішнім управлінням Україною.
Проте, вже після запровадження санкцій та закінчення виборчого процесу 2020 року в США, журналісти, правоохоронці та конгресмени почали знаходити підтвердження зазначеним А. Деркачем фактам корупції сім’ї Байдена в Україні. У Конгресі США створено дві Комісії з розслідування корупції та торгівлі впливом екс-віце-президентом США Д. Байденом, основним епізодом у якому є Україна та газовидобувна компанія Бурісма, а частину доказів оприлюднено саме Деркачем. Незважаючи на те, що в США його визначили як “агента Кремля” і звинуватили у втручанні у виборчий процес, озвучені ним факти знайшли своє підтвердження достовірності в роботі Комісій Конгресу США.
Примітно, що сам Деркач ще 2017 року звинуватив НАБУ у втручанні у вибори президента США 2016 року на боці кандидата від Демократичної партії Х. Клінтон, а також порушив кримінальну справу за вказаним фактом, за перевищення повноважень керівництвом НАБУ і використання антикорупційного правоохоронного органу в інтересах іншої держави. Після чого НАБУ завжди залишалося в центрі уваги правозахисної діяльності Деркача.
Нагадаємо, що саме НАБУ, у червні 2022 року, спільно з СБУ, звинуватили Деркача у скоєнні кримінального правопорушення – державної зради, що полягає у “підриві відносин між США та Україною”.