27 червня 2022 року російська армія обстріляла торговельний центр “Амстор” у Кременчуці, що призвело до загибелі 21 людини. Ще одну особу, Ларису Коханівську, вважали зниклою безвісти, і лише 10 квітня 2023 року суд визнав її загиблою.
Та в той час як уся країна була приголомшена злочинами агресора, народний депутат України домовлявся про постачання бензину з російського Смоленська.
Йдеться про злочинну групу, що діє на Полтавщині з 2019 року та продовжує свою діяльність завдяки корупційним зв’язкам і політичному захисту, який забезпечує народний депутат від партії «За майбутнє» Юрій Шаповалов. Організатором цієї схеми є “підприємець” Віталій Марченко.
Саме він контролює діяльність групи злочинних компаній «VM Group».
За даними джерел нашого видання, підконтрольні Марченку підприємства, такі як ТОВ «Азарес», ТОВ «Аллюр ОІЛ» та ТОВ «Атлантік 2020», здійснювали імпорт підакцизних товарів, зокрема метанолу та розчинників, з Російської Федерації, використовуючи складні схеми постачання через європейські компанії для приховування справжнього походження товарів та уникнення санкційних обмежень.
«Використовувалися фіктивні підприємства, через які здійснювались поставки розчинників та паливно-мастильних матеріалів, створюючи ілюзію їх легального походження», — зазначає співрозмовник на правах анонімності.
9 липня 2024 року під час обшуків було вилучено значні активи, що використовувалися у незаконних схемах, що дало можливість підтвердити факти реалізації підакцизних товарів та обсяги ухилення від сплати податків.
Під час обшуків у рамках кримінального провадження було вилучено документи, що підтверджують факти незаконного ввезення та реалізації підакцизних товарів, а також значні матеріальні цінності, серед яких понад 1,3 мільйона літрів паливно-мастильних матеріалів, цистерни, резервуари та грошові кошти в різних валютах, що підтверджує наявність нелегальної діяльності.
Факти імпорту підакцизних товарів, зокрема метанолу та розчинників, з Російської Федерації, підтверджуються матеріалами слідства, відповідями міжнародних правоохоронних органів, таких як «Європол».
Після цього Марченку та іншим фігурантам справи було пред’явлено підозри за частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
12 липня 2024 року Київським районним судом міста Полтави обрали запобіжні заходи для підозрюваних у вигляді застави. Слідчі дії тривають, оскільки необхідно встановити всі обставини та зв’язки, що могли сприяти правопорушенням.
«Схема постачання розчинників з країни-агресорки»
За інформацією наших джерел, логістика постачання розчинників із Російської Федерації та Республіки Білорусь через європейські країни до України в межах злочинної діяльності ТОВ «Аллюр Оіл» та ТОВ «Атлантік 2020» виглядає приблизно так:
Товари, зокрема розчинники та спирти, транспортуються з Росії та Білорусі до нафтобаз у місті Даугавпілс (Латвія) залізничним транспортом, який дозволяє перевозити великі обсяги продукції.
«Для приховування справжнього походження товарів використовували фіктивні компанії, серед яких Preterm s.r.o., зареєстрована у Словаччині, та інші компанії в Латвії та Чехії. Саме вони створюють документальне прикриття, що дозволяє замаскувати російське походження розчинників. Це спрямовано на уникнення санкційних обмежень, накладених на товари російського походження після вторгнення РФ до України», — розповідає наш співрозмовник.
За його даними, не останню роль в цій злочинній схемі також відіграє білоруська компанія «Аркадахім», що знаходиться у Мінську.
«Ця компанія є частиною логістичного ланцюга, що підтверджує взаємодію з білоруськими постачальниками. Відправки йдуть через посередників таких як LEKI TRAIDE COMPANY s.r.o. (Чехія) та SIA EURO ENERGO COMPANY (Латвія), що дозволяє створити видимість легального європейського походження товарів, які ввозяться до України. Все це вказує на те, що навіть після початку війни підприємства під контролем Марченка продовжували імпорт товарів з Росії, приховуючи їхнє справжнє походження», — розповідає інсайдер.
«Переписки підтвердження»
За даними джерел, ще одним підтвердженням злочинної діяльності Марченка на компанії — перехоплені розмови комерційного директора ТОВ «Атлантік 2020» з представниками компанії «Leki Trade», а також невідомою особою з нікнеймом «sfa sfa».
«У цих розмовах обговорювалися деталі постачання дизельного палива та бензину з Росії та умови їх транспортування через європейські країни. Наприклад, В липні 2022 року представник компанії Leki Trade, повідомляв комерційного директора ТОВ «Атлантік 2020» про те, що він може запропонувати відправку 125 тонн дизельного палива з Росії. За кілька днів знову той самий представник «Leki Trade» повідомляє комерційного директора ТОВ «Атлантік 2020» про те, що 120 тонн бензину завантажуються в Санкт-Петербурзі і планується до прибуття в Даугавпілс», — говорить джерело видання.
А в грудні 2022 року Гнатів у тій же групі інформує Марченка, представників з «Leki Trade», а також загадкову особу з нікнеймом «sfa sfa» про проведені переговори з представниками державної компанії щодо придбання 6000 тонн метанолу у 2023 році з графіком: 1500 тонн у січні, 3000 тонн у лютому, 1500 тонн у березні.
«Він запропонував схему, за якою метанол «не російського» походження транспортується до Требушева (Словаччина) залізницею, де здійснюється розмитнення та формування ціни, після чого товар відправляється до Чопа. Також особливо наголошував на необхідності документів, які б підтверджували, що метанол не має походження з країни-агресора», — говорить наш співрозмовник.
Звісно, всі ці схеми були б неможливими без так званого “даху” з боку політичних кіл.
За даними джерел, саме народний депутат «За майбутнє» Юрій Шаповалов, використовуючи свої корупційні зв’язки, забезпечує функціонування та прикриття незаконної діяльності злочинної організації, яку очолює Віталій Марченко.
«Про це всім давно відомо, там рука руку миє. Шаповалов активно використовує свої зв’язки, у тому числі з міським головою Кременчука, однопартійцем Віталієм Малецьким, який є кумом Марченка», — розповідає джерело з близького оточення нардепа.
За його словами, ця мережа фактично «родинних» зв’язків дозволяє забезпечити підприємствам Марченка, зокрема групі компаній «VM-Groupe», переваги у публічних закупівлях на постачання нафтопродуктів, таких як бензин та дизельне паливо, для потреб комунального підприємства «Благоустрій Кременчука».
«Протягом 2023-2024 років між ТОВ «Азарес», що належить Марченку, та КП «Благоустрій Кременчука» було укладено більше 30 договорів на загальну суму 15 мільйонів гривень. За умовами тендерів, ТОВ «Азарес» мало постачати бензин А-95, вироблений на Кременчуцькому НПЗ, та дизельне паливо виробництва «Hellenic Petroleum» (Греція). Однак насправді «Азарес» постачав паливо власного виробництва, яке за якістю не відповідало встановленим стандартам», — розповідає джерело.
Наш співрозмовник також зазначає, що Марченко та Шаповалов листувались щодо нафтопродуктів. У ході переписки нардеп «консультував» Марченка.
«Саме Шаповалов заспокоїв його, сказавши, що нафтопродукти, які були зроблені з російської нафти поза РФ, виключені з санкцій ЄС», — розповідає співрозмовник.
Це свідчить про їхню обізнаність із можливістю обходу санкцій через використання схем, які дозволяли легалізувати постачання російської нафти, приховуючи її справжнє походження.
Таким чином, корупційні зв’язки та політичне прикриття з боку Юрія Шаповалова забезпечували безперешкодну реалізацію незаконних схем. Завдяки цьому вони змогли уникнути відповідальності та продовжують здійснювати нелегальний бізнес на постачанні продукції з Росії навіть під час війни.