Президент Асоціації виробників ліків України Петро Багрій — великий гравець на вітчизняному фармацевтичному ринку. Він довгі роки системно займався постачанням медпрепаратів, контролюючи цілу низку компаній («Ганза», «Укроптпостач», «Фармадіс», «Скай фарм», «Люм’єр Фарма» та ін.). Фірми через підставних осіб постійно вигравали державні тендери на сотні мільйонів гривень. Така діяльність неодноразово ставала предметом депутатських та журналістських розслідувань, у яких фігурувала так звана «мафіозна група Багрія». Та навіть у часи повномасштабної війни бізнесмен не припинив наживатися на сумнівних оборудках.
ТОВ «Діатом» як структура для афер
ТОВ «Діатом» входить до групи компаній Петра Багрія, відомого своїми корупційними схемами стосовно державних закупівель лікарських засобів. Компанія, зокрема, постачає нарковмісну продукцію виробництва фірми «Калцекс», онкологічні препарати, інші лікарські засоби медичним закладам по всій Україні. Наприклад, протягом 2020-2021 років продукція, що постачається компанією з орбіти Петра Багрія, мала лише 30-40% залишку терміну дії. При цьому, такі препарати коштували у 2-4 рази більше, ніж ліки від виробників із Німеччини та США.
2021 року компанія «Діатом» отримала від Міністерства фінансів України статус імпортера вакцин проти COVID-19 виробництва Pfizer та Astra Zeneca. Хоча фірма не є представником цих компаній в Україні та виконує роль «прокладки» для корупційної схеми, що включає додаткову націнку на зазначені вакцини. Це впливає на кінцеву вартість препаратів та призводить до збільшення витрат бюджетних коштів на придбання вакцин.
Петро Багрий — давній посередник у скандальних угодах
Постачання компаніями Петра Багрія сумнівних медпрепаратів, які потім ідуть на лікування тяжкохворих пацієнтів, нерідко втягують у скандали і ті організації, котрі ці ліки закуповують. Через таку угоду, наприклад, восени 2021 року у Департаменті охорони здоров’я Київської міської держадміністрації пройшли обшуки. Правоохоронці запідозрили чиновників у розкраданні 6 млн грн під час закупівлі ліків для онкохворих.
Як повідомляли у прокуратурі Києва, у листопаді 2020 року керівник Департаменту Валентина Гінзбург після проведення тендеру підписала угоду з фірмою «Діатом» на постачання медпрепаратів для лікування онкологічних захворювань.
При цьому чиновники, вступивши у змову зі скандальним постачальником, закупили ліки низької якості за штучно завищеними цінами. Внаслідок операції розтрата коштів із міського бюджету Києва склала понад 6 млн гривень. «Посередником» у закупках виступив скандально відомий керівник Асоціації виробників ліків України Петро Багрій. Обшуки відбулися як у приміщеннях Департаменту охорони здоров’я КМДА, так і в офісах фірми-постачальника.
Наркотична афера Петра Багрія, з якої стирчать російські «вуха»
Фірма «Калцекс» — дочірня компанія концерну «АС Гріндекс», що спеціалізується на виробництві наркотичних анальгетиків. Тобто, препаратів, котрі дають знеболювальний ефект і при цьому містять у складі наркотичні речовини. «АС Гріндекс», у свою чергу, є балтійським концерном, що вже багато років фігурує у господарських та цивільних судових справах на території України. Крім того, концерн є учасником відкритих кримінальних проваджень щодо постачання наркотичних лікарських засобів на територію України на підставі підроблених або недійсних реєстраційних посвідчень.
Як до початку військової агресії Російської Федерації проти України, так і нині «АС Гріндекс» здійснює реалізацію лікарських засобів власного виробництва на території країни-загарбника. Як зазначено на офіційному сайті фірми www.grindeks.lv, продукти компанії реалізуються у 103 країнах світу, зокрема у Росії. України у переліку немає.
У 2020 році на території РФ «Гріндекс» реалізував продукції на суму 2,7 млрд рублів, а минулого року — на 3,08 млрд рублів. За нинішнім курсом у Росії, це 35 та 40 млн доларів відповідно. Згідно із державним реєстром лікарських засобів РФ, на території країни-агресора діють реєстраційні посвідчення на 38 лікарських засобів виробництва «АС Гріндекс».
При цьому продукція компанії широко представлена в аптеках та медичних закладах Росії. Якщо зайти на будь-який сайт аптечної мережі РФ (Все+Аптеки, Планета Здоровья, Apteki.su тощо), всюди дотепер реалізується продукція «АС Гріндекс», а саме:
Бромгексин-Гриндекс 4мг/5мл 100мл сироп;
Апилак Гриндекс 10мг 50 шт. таблетки подъязычные;
Бромгексин-Гриндекс 4мг 50 шт. таблетки для детей;
Милдронат 250мг 20 шт. капсулы;
Милдронат 500мг 30 шт. капсулы.
Також немає жодної офіційної заяви компанії щодо війни в Україні та відмови торгувати з РФ.
Чому Петро Багрій виходить «сухим з води»?
У березні 2022 року, коли російські окупанти вже чинили військові злочини на території України, «АС Гріндекс» (а саме його сателіт — АТ «Калцекс») здійснив державну перереєстрацію лікарських засобів на території України. Проте без проведення необхідної процедури реєстрації та без залучення Державного експертного центру (ДЕЦ) України, в обхід усіх законних процедур. Концерн провів реєстраційну процедуру, але не надав до ДЕЦ необхідного пакету документів, оскільки папери були вилучені правоохоронними органами під час слідчих дій у межах відкритого кримінального провадження щодо підробки реєстраційних свідоцтв компанією «АС Гріндекс». Адже під час процедури були використані старі реєстраційні посвідчення з вичерпаним ще в 2021 році строком дії.
Таким чином, за законом не можливо було продовжити старі реєстраційні посвідчення (пройшло 8 місяців із дати закінчення), а треба було проходити процедуру нової реєстрації, із новим пакетом документів через Державний експертний центр лікарських засобів України. Але «АС Гріндекс» (та сателіт АО «Калцекс»), використавши зв’язки у владних кабінетах України, в березні 2022 року зареєстрували вищевказані препарати із порушенням законів України.
Лікарські засоби, згадані вище, були вироблені компанією АО «Калцекс» ще в березні 2021 року та умисно зберігалися на складах до цього часу. Це наводить на роздуми про незаконність процедури перереєстрації в 2022 році, прикриваючись «військовим часом».
Для отримання дозволу на виробництво наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зареєстрованих як лікарські засоби, або для альтернативної виробничої дільниці лікарських засобів виробник повинен звернутися до держорганів, які мають видати йому відповідні дозволи та внести зміни у реєстраційні документи. Але принаймні декілька українських виробників після 24 лютого цього року звернулися до держави із заявами про надання відповідних ліцензій та дозволів на початок виробництва.
Водночас, незважаючи на невідкладні потреби країни у лікарських засобах, посадові особи контролюючих органів здійснюють необґрунтоване затягування щодо оформлення ліцензій на право здійснення господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Це, у свою чергу, свідчить про корупційні зв’язки та пріоритетне ставлення до окремих іноземних виробників наркотичних лікарських засобів. Бо «АС Гріндекс» уже отримав від МОЗ необхідні ліцензії та дозволи та постачає зазначені ліки на Україну, хоча вони вироблені за межами країни та значно дорожчі за вітчизняні.
Державні гроші йдуть до кишені афериста, а потім фінансують Росію
За вісім місяців 2022 року компанія «Діатом» поставила в медичні заклади України наркотичних препаратів виробництва АО «Калцекс» на суму більше 33 млн гривень. При цьому з прибутків, отриманих на вітчизняному фармацевтичному ринку, концерн «Гріндекс», до складу якого входить фірма, сплачує значні суми податків у російський бюджет. А ці гроші потім ідуть на виробництво боєприпасів для обстрілів українських земель.
В Україні ж від оборудок за участю ТОВ «Діатом» надприбутки отримує президент АВЛУ Петро Багрій. Якого не зупиняє ні війна, ні жодні інші фактори. Але що зупиняє українських правоохоронців від того, аби щільно зайнятися ділком?!
У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, згідно з Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 введено правовий режим воєнного стану на території України. Петро Багрій незважаючи на вищевказане активно працює з російськими фармацевтичними виробниками.
Так, компанія «Діатом» тісно співпрацює з російською компанією Р-Фарм, яка є найбільшою серед російських виробників ліків та належить мільярдеру Олексію Репіку (№57 у рейтингу Forbes, статки $2,6 млрд). Заснована ним у 2001 році компанія отримала за 2021 рік 120,5 млрд рублів виручки та майже 18 млрд рублів прибутку.
«Діатом» завозить до України препарат Дельтиба, протитуберкульозний засіб з діючою речовиною деламанид.
Виробляється препарат компанією Р-ФАРМ за контрактним виробництвом сторонніми компаніями.
З’явився препарат Дельтиба на українському ринку в 2019 році. Реєстраційне посвідчення діє до січня 2024 року.
Препарат госпітальний (нема продаж на роздрібному ринку). В прайс-листах основних дистрибьюторів відсутній (БАДМ, Оптима).
Середня вартість однієї упаковки Дельтиба табл 50мг №48 складає 3500 грн.
Таким чином ми бачимо, що Багрій випливе при любій владі. В нього вистачає цинізму заробляти на хворих людях та підтримувати стосунки з країною агресором.
Питання до влади залишається актуальним, чому такі люди продовжують розкрадати державні кошти, та безкарно творити злочини?