Київський ТРЦ Ocean Plaza фактично залишається під контролем Аркадія Ротенберга – друга дитинства та “гаманця” президента рф володимира путіна. Попри це ТРЦ досі не заарештовано та не конфісковано на користь держави, хоча матеріалами слідства доведено, що саме за гроші, які виводились з Ocean Plaza вже після початку війни росії проти України в 2014 році, син путінського олігарха купив в росії два патронних завода. Фронтменом путінського олігарха в Україні був і залишається бізнесмен з російським корінням Василь Хмельницький.
Про це стало відомо з сюжету журналістки Інни Попович для проєкту Trap Aggressor, який моніторить ефективність санкцій і фундатором якого є громадська організація (ГО) “StateWatch”.
“Тіньовим власником Ocean Plaza до сьогодні залишається Аркадій Ротенберг, друг дитинства путіна, який будував “Північний поток-2” та кримський міст через Керченську протоку. Ротенберг записаний власником так званого палацу путіна. В 2020 році російський Forbes назвав родину Ротенбергів найбагатшою в рф зі статками в 5,5 млрд доларів. З 2014 року Ротенберг перебуває під санкціями США та ЄС. У жовтні 2022 року Президент Володимир Зеленський наклав персональні санкції на Ротенберга терміном на 10 років (укази №726/2022 та №727/2022 від 19 жовтня 2022 року)”, – сказано в сюжеті.
В сюжеті наголошується, що метаморфози з власниками Ocean Plaza почали відбуватись в 2014 році – після накладення західних санкцій на Аркадія Ротенберга.
“Майновий комплекс Ocean Plaza з земельною ділянкою належить ТОВ “Інвестиційний союз “Либідь”. Ця компанія через ТОВ “Авангард-ВІларті” на 99,999% належить кіпрському офшору Ocean Plaza Project LTD і на 0,001% – кіпрському офшору Ethodor Investments LTD.В 2012 році власником цих двох офшорок став Аркадій Ротенберг. В 2016 році переписав їх на сина Ігоря Ротенберга, а в 2020 році – на доньку Лілію Ротенберг”, – сказано в сюжеті.
Скрін з Youtube
“В 2020 році третину бізнесу викупив Василь Хмельницький (кіпрська офшорка “Юкрейніан Проперті Девелопмент”, UPD), інші дві третини стали власністю громадян Швейцарції Сюзанна Валлабх і Андреа Рішааль Валлабх. А прізвище Ротенбергів зникло з реєстрів”, – сказано в дослідженні журналістки.
Скрін з Youtube
KВ наголошує, що родина швейцарської родини Валлабхів пов’язана з Ротенбергами. Влітку 2018 року стало відомо, що родина “путінського гаманця” має намір переоформити власність на Ocean Plaza. Цю оборудку планували зробити через ТОВ “ТПС Нерухомість Київ”, яким на той момент володіли Валлабхи та Лілія Ротенберг.
Витяг з аналітичної системи Youcontrol
“У квітні 2022 року Нацполіція за статтею “відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом” відкрила кримінальне провадження стосовно “Інвестиційний союз “Либідь” і “Авангард-Віларті”, а також їх тіньових власників Аркадія та Ігоря Ротенбергів. За даними слідчих, компанії, яким належить ТРЦ, надаючи недостовірні дані, роками виводили мільйони доларів на офшори, а звідти Ротенбергам. Слідство встановило, що саме за гроші від Ocean Plaza син Аркадія Ротенберга в 2017 році придбав 48% акцій “Тульського патронного заводу”, а в 2019 році – 50% акцій “Ульянівського патронного заводу””, – сказано в сюжеті.
Більш за те: з жовтня 2020 року включно по лютий 2022-го, коли акціонером Ocean Plaza вже був Василь Хмельницький, на кіпрські офшори було виведено понад мільярд гривень. Наприкінці 2021 року Василь Хмельницький розповів Forbes-Україна, що продав свою частку Ocean Plaza на свого компаньйона Андрія Іванова, але дані з реєстрів це спростовують.
В серпні 2022 року рішенням суду було арештовано корпоративні та майнові права “Інвестиційний союз “Либідь” і “Авангард-Віларті” та передано їх в управління АРМА. Але паралельно в серпні двома ухвалами Печерського райсуда Києва – від 2 серпня та 13 серпня – було скасовано арешт і повернуто Ocean Plaza та інше майно Василю Хмельницькому та його партнерам зі Швейцарії, які є ширмою родини Ротенбергів.
Авторкою ухвали від 13 серпня є суддя Печерського райсуду Ірина Литвинова, яка, нагадують в сюжеті, “спеціально затягувала арешт активів Юрія Іванющенка (“смотрящего” часів Януковича, – КВ), вона ж в 2015 році відмовилась заарештувати заступника голови ДСНС Василя Стоєцького, якого затримали прямо на засідання уряду через підозри в корупції, а також проти неї на кілька місяців відкривали кримінальне провадження”.
Керівник парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія в інтерв’ю Forbes-Україна в вересні 2022 року сказав, що ці рішення суду стосуються тільки третини власності в Ocean Plaza, яка належить чи то Василю Хмельницькому, чи то його партнеру Андрію Іванову, а все інше належить державі: “Спочатку держава конфіскувала 100%. Українські власники підтвердили у судах, що їм належить 33%, сплатили податки. Тепер АРМА має звернутися до Нацбанку й отримати дозвіл на відкриття рахунків ТРЦ”.
Прибуток від конфіскованих російських активів, за словами керівника фракції “Слуги народу” в ВР, планувалось “відправляти на допомогу ЗСУ”. “В мене навіть є ідея, щоб це був окремий рахунок і всі бачили, скільки активів заарештували і скільки російські активи принесли нашій армії”, – сказав Давид Арахамія.
Втім, за його ж словами, це все “концептуально,… прописаного закону ще немає”.
Наразі це так і залишається концепцією. Василь Хмельницький і його співробітники нічого коментувати не хочуть, а “Ocean Plaza досі належить Ротенбергам, які можуть увійти в неформальні комунікації з представниками влади, відповідальної за те, що Ocean Plaza досі не конфіскована”, резюмує Інна Попович.
Зазначимо, про партнерство Василя Хмельницького та Аркадія Ротенберга в Ocean Plaza KВ писала ще в серпні минулого року – за два дні до відкриття ТРЦ. Серед доказів:
- бенефіціарами “Ocean Plaza Project Ltd” записані Сюзанна та Андреа Рішааль Валлабх (родичі лондонського адвоката Ротенберга – Джайпракаша Валлабха) та Василь Хмельницький;
- директором “Ocean Plaza Project Ltd” є Ірина Чіналієва (07.06.1973 р.р., ідент.код 2682124869), яка також є директором в кіпрській компанії “TPS Avia Holding Ltd”, через яку Аркадій Ротенберг офіційно володіє аеропортом “Шереметьєво”. Співвласниками “Шереметьєво” разом з Ротенбергом є Олександр Пономаренко та Олександр Скоробогатько, які, ймовірно, є вихідцями з кримського ОЗУ “Сейлем” (звідти ж вийшов Сергій Аксьонов – т.зв. “очільник Криму”);
- Ірина Чіналієва також є директором в інших фірмах Ротенберга – “TPSFinance Ltd” або “Strattondale Enterprises Limited”;
- рідний брат Ірини Чіналієвої – Чіналієв Володимир Улукбекович – перший заступник гендиректора “ТПС Недвижимость”, який є офіційним холдингом Аркадія Ротенберга в сфері комерційної нерухомості.
Нагадаємо, Василь Хмельницький та Андрій Іванов є підприємцями з Петербурга, які переїхали в Україну на початку 1990-х років – продавати російську нафту для братів Варваріних, які на той момент перебували в партнерських стосунках з мером Петербурга Анатолієм Собачком, помічником котрого був володимир путін. В 2000 році Дмитра Варваріна було вбито в кримінальних війнах мафіозних кланів Петербургу.
“ОРД” з посиланням на вже неактивний лінк російського сайту “ДП”, повідомляє, що Хмельницький на похованні Варваріна “дав зрозуміти”, мовляв, він знає про фінансування покійним виборчої кампанії “Партії зелених”. Нагадаємо, саундтреком виборчої кампанії першої і останньої успішної кампанії “Партії зелених” в 1998 році став хіт гурту “Скрябін” (Кузьма) “Танець пінгвіна”.
Як неодноразово повідомлялось, компанії із орбіти Василя Хмельницького регулярно фігурують у земельних скандалах. Серед прикладів:
- СТОВ “Агрокомбінат “Хотівський”, яке у 2017-2018 роках за сумнівних обставин зареєструвало за собою право оренди на 1 тис. га столичної землі в районі столичного парка “Феофанія” та місцевості “Пирогово”, а потім намагалося довести прокуратурі, що все “чисто і по закону”;
- ТОВ “Агрофірма “Зодіак”, до якої раніше мав відношення Василь Хмельницький, продовжує доводити в суді своє право на 74,4 га землі на Осокорках (Дарницький район Києва), хоча ТОВ не має жодного відношення до зазначеної ділянки сільгосппризначення біля озера Тягле.
Не нехтує Василь Хмельницький і іншими київськими землями. Зокрема, він привласнив декілька гектарів “Київводоканалу” на Жуковому острові на вул. Ліснича, 58, поруч з рестораном “Маячок” міністра з питань стратегічних галузей промисловості Павла Рябікіна. “Хмельницький відвів там декілька гектарів з виходом до річки на свої АТ “Нелгілин” і ТОВ “Дельта-Буд-Технологія”, відмежувався триметровим парканом й засвинячив садибу з конями. Потім назвав це “Насосна станція “Дніпро-1””, – нещодавно писала KВ.
Ймовірно, Василь Хмельницький і Андрій Іванов були дотичні й до банкрутства банка “Хрещатик” в квітні 2016 року.