Бакай, Бакулін, Бойко, Івченко, Коболєв. Такого корупційного квітника не бачила жодна державна компанія в Україні, окрім справжнього монстра. Всі зазначені особи у свій час керували НАК «Нафтогаз України» і кожне їхнє правління завершувалось звинуваченням у розкраданнях чи кримінальною справою. З жовтня 2022 року “Нафтогаз” очолює колишній міністр розвитку громад Олексій Чернишов. І здається корупційне прокляття цієї держкомпанії може спрацювати і в його випадку.
Чернишов до приходу в Міністерство громад встиг попрацювати головою Київської міської державної адміністрації, а до цього більшість трудового стажу напрацював у приватному секторі. Займався здебільшого девелопментом та інвестиціями. Має фактично кристальну біографію і майже не піддавався критиці до переходу в Кабмін.
Але як відомо, політика та доступ до державних грошей сильно змінює людей. Вочевидь, спокуса не обійшла стороною і Олексія Чернишова.
У січні 2023 року Національне антикорупційне бюро України затримало на хабарі заступника міністра розвитку громад та територій Василя Лозинського. За даними слідства він взяв 400 000 доларів за вирішення питання щодо закупівлі генераторів.
Колишній позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко в коментарях під дописом про затримання Лозинського написав, що «в даному випадку це був відкат за закупівлю генераторів в регіони».
Вже влітку Лозинський вийшов під заставу у 2,5 млн гривень. Йому було призначено не відлучатись зі Львова без дозволу, не спілкуватися з певним колом осіб, здати паспорти та носити електронний браслет. Термін дії цих обов’язків закінчується 17 грудня 2023 року.
Формально Василя Лозинського затримали в той період, коли Олексій Чернишов вже перейшов працювати з Міністерства до “Нафтогазу”. Однак, звісно, заступник-хабарник працював і при ньому.
Що цікаво, із собою в “Нафтогаз” Чернишов забрав співробітника Міністерства розвитку громад – Максима Бабенка. Він зайняв посаду директора департаменту НАК «Нафтогаз України» по роботі з проблемною заборгованістю. Цей самий Бабенко також є фігурантом справи колишнього заступника Чернишова у Міністерстві Василя Лозинського.
За даними видання «Слово і діло», Бабенко «опікувався підбором фірм-прокладок, що були задіяні у схемі розкрадання бюджетних коштів з резервного фонду». «Так, зокрема, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу ексзаступнику Міністра розвитку громад Лозинському, прокурор у цій справі Олександр Омельченко наголосив: «…ми бачимо з НСРД (негласні слідчі розшукові дії – ред.), що Бабенко підбирав документи, в тому числі, і збирав характеризуючі матеріали на фірми, на суб’єкти господарювання, на підприємства, з якими в подальшому буде заключено угоди», – пише видання.
Олексій Чернишов і сам проходить свідком у справі про хабарі на генераторах. Саме тому Лозинському заборонено спілкуватись як з головою “Нафтогазу”, так і з Бабенком, який перейшов в НАК разом з ексміністром.
Якщо ви думаєте, що чудасія на цьому закінчилась, то насправді це лише початок. Приблизно з лютого цього року, акурат в час затримання Лозинського, у пресі та Телеграм-каналах почала з’являтися сумбурна інформація про ще одного персонажа, який тепер працює з Олексієм Чернишовим. Мова йде про такого собі Олександра Сергеєва. Про нього відомо, що з 2010 по 2014 роки він працював в «Укртрансгазі», а після в бізнес-структурах приспішника окупантів та колишнього ОПЗЖшника Юрія Бойка. Зараз же Сергеєв працевлаштований радником керівника «Нафтогазу», про що Чернишов підтверджував в інтерв’ю.
Точної інформації про Сергеєва дуже мало. Наприклад, з системи пошуку плагіатів у наукових роботах вдалося дізналися, що Сергеєв Олександр Петрович у 2014 році дійсно працював директором департаменту капітального будівництва, ремонтів та матеріально-технічного постачання ПАТ «Укртрансгаз» і писав дисертацію під назвою «Теоретико-методичне забезпечення ефективності використання потенціалу газотранспортних підприємств».
За словами Олексія Чернишова, на посаді його радника Сергеєв «сконцентрований на виробничих питаннях та на питаннях, які пов’язані з метою збільшення об’єму видобутку газу». І тут же Чернишов обмовився, що радник може радити лише голові правління і мовляв «якихось практичних ролей чи повноважень у нього на підприємствах немає». Це брехня, при чому спростована самим же Чернишовим абзацом нижче у тому ж інтерв’ю.
Через декілька місяців після приходу Чернишова в «Нафтогаз» був оприлюднений лист за підписом головного виконавчого директора НАК Маврикія Калугіна. У ньому він просив керівників підпорядкованих компаній у строк до 9 січня 2023 року надати інформацію за всіма договорами, за якими мають здійснюватися проплати у січні і лютому. Причиною було зазначено доручення Радника Голови правління, тобто Олександра Сергеєва.
То, яким же чином Сергеєв з одного боку може радити лише Чернишову і не залучений у виробничі процеси, а з іншого – дає доручення заблокувати всі угоди одночасно? Щось не сходиться.
Згодом в доволі популярному російськомовному Телеграм-каналі «Украина сейчас» з’явилося повідомлення про те, що в “Нафтогаз” повертаються схеми Бойка-Бакуліна із зупинкою всіх платежів. «Схема максимально простая, платежи выпускают исключительно за откат в размере от 10% до 40%. Соответствующие сигналы получили все контрагенты НАКа и его дочерних компаний, ответственный за «решение вопроса» сотрудник НАК Сергеев, оформленный как помощник Чернышова», – писав Телеграм-канал, додаючи копію листа без підпису, в якому описано, що подібні схематози Сергеєв проводив ще працюючи в «Укртрансгазі».
Незабаром видання «КП в Україні» написало, що дочка Сергеєва оскандалилася тим, що пропрацювала заступницею Міністра соціальної політики лише шість тижнів. Дійсно, у червні минулого року Анну Сергеєву було призначено в Мінсоц. Її представляли як блогера-інфлюенсера, яка «активно займається громадською діяльністю за напрямами: соціалізація дітей із фізичними та ментальними порушеннями; підтримка самотніх людей похилого віку та дітей-сиріт». Вже у липні Анну Сергеєву звільнили, але за цей невеликий період вона встигла заробити на держслужбі майже 100 000 грн.
Підтверджень тому, що Анна Сергеєва є дочкою радника голови “Нафтогазу” знайти не вдалось. Її Інстаграм-сторінка активно наповнюється проектами з благодійності, допомоги військовим та навіть грантами на навчання. З Днем народження її вітає ректор КНУ ім. Шевченка Віктор Бугров, а підпис в шапці профілю свідчить про те, що їй зовсім не соромно за те, що вона займала посаду заступниці міністра соцполітики всього шість тижнів. Аби «галочка» була, як то кажуть.
З початку року чутки про Олександра Сергеєва, який радить голові НАК «Нафтогаз України», потроху почали згасати. Аж поки їх знову не підхопило видання «Цензор.нет». У дуже складному матеріалі про доходи “Нафтогазу”, зміни в кадровій політиці компанії при Чернишові і деякі російські паспорти, несподівано можна знайти згадку і про незрозумілого радника. «На ринку говорять про те, що в приймальні Чернишова є людина на ім’я Олександр Сергєєв, його називають помічником Чернишова і з ним можна домовитися майже про будь-яке питання. Наприклад, можна домовитися про виплату УГВ (Укргазвидобування – ред.) суми заборгованості перед приватними кредиторами за 30-50% від такої суми, які треба повернути кешем за вирішення питання», – каже співрозмовник видання.
На якому ринку і хто говорить – зовсім не ясно. Але в даному контексті не дуже важливо, адже справа не стільки в Сергеєві, як вже у Чернишові. Виходить так, що він пішов з Міністерства розвитку громад в розпал війни за декілька місяців до того, як його заступник погорів на великому хабарі. І при цьому Чернишов ще й прихопив одного з фігурантів справи на нову роботу. На цій же роботі в супер-гіганті «Нафтогаз України» після приходу нової команди з’являються активні чутки про схематози та дивного радника, який нібито лише радить, а по факту «вирішує питання».
З таким закрученим сюжетом, як би не сталось так, що Олексій Чернишов потрапив до списку тих корупціонерів та розкрадачів, який згадувався в першому реченні цього матеріалу. І судячи з розвитку подій, то все якраз до цього іде.