Наприкінці 2025 року країна побачила те, про що кулуарно говорили роками: парламентська корупція в режимі абонплати. Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про викриття організованої злочинної групи народних депутатів, які систематично отримували неправомірну вигоду за голосування у Верховній Раді.
Офіційно підозрюваними стали п’ятеро депутатів від партії Слуга народу. Запобіжні заходи їм обирали за зачиненими дверима — без публічності та камер.
За рішенням суду:
-
Юрію Кісєлю визначили заставу 40 млн грн,
-
Ігорю Негулевському — 30 млн грн,
-
Євгену Пивовару та Михайлу Лабі — по 20 млн грн,
-
Ользі Савченко — 16,6 млн грн.
Про це повідомляє Судовий репортер.
З матеріалів справи випливає, що НАБУ зареєструвало кримінальне провадження ще у грудні 2021 року. За версією слідства, не пізніше кінця того ж року в парламенті сформувалася стійка злочинна група, яку очолила невстановлена особа з керівництва фракції «Слуг народу».
Повномасштабне вторгнення РФ у 2022 році тимчасово поставило схему «на паузу». Але вже в серпні 2022-го роздачу кешу депутатам, за даними слідства, було відновлено. Загалом учасниками схеми вважаються п’ятеро підозрюваних і ще щонайменше 30 народних депутатів.
Всередині групи існувала чітка ієрархія. Одну з підгруп, за версією НАБУ, координував Юрій Кісєль. Для цього у месенджері WhatsApp створили окрему групу, де Кісєль і його довірена особа розсилали таблиці з «планом голосувань». У графі «Пропозиція» навпроти законопроєктів стояли позначки: «підтримати» — зеленим, «відхилити» — червоним. Депутати могли навіть вносити правки, якщо вважали дані «некоректними».
За інформацією НАБУ, щомісячна винагорода за лояльність коливалася від 2 до 20 тисяч доларів США.
-
з вересня по листопад 2022 року — $2 тис.,
-
з серпня 2025 року — вже $5 тис..
Детективи зафіксували передачу й розподіл коштів 5 листопада та 4 грудня 2025 року. За даними слідства, 23 жовтня 2025 року організатор схеми передав $85 тис. за голосування «за» або «проти» конкретних законопроєктів.
5 листопада 2025 року Кісєль, за матеріалами справи, передав іншому депутату не менше $20 тис. — для нього та «колег».
4 грудня 2025-го він отримав ще близько $60 тис., з яких $45 тис. було розподілено між депутатами. Один із них отримав $10 тис. — одразу за два місяці.
Загалом, за підрахунками НАБУ, Кісєль міг отримати $145 тис. неправомірної вигоди.
Обґрунтованість підозри підтверджується матеріалами аудіо- та відеоконтролю. Зокрема, зафіксовані розмови про:
-
«штрафи» за неявку на засідання без поважних причин,
-
«компенсації» за відвідування парламенту,
-
необхідність видаляти дані з телефонів і побоювання щодо наявності прослуховування в кабінетах.
Окремо в матеріалах справи міститься протокол допиту свідка від 30 грудня 2025 року, який заявив: системна передача грошей депутатам тривала ще з листопада 2019 року, а з квітня 2024-го саме Кісєль став ключовим «касиром» схеми.
Фактично йдеться про інституалізований підкуп парламенту, який роками працював як бізнес-модель — з графіками, тарифами та внутрішнім контролем.




