Це невелика розповідь про патентне відомство України, яким воно було і яким воно є тепер.
Колись, в минулі часи, вдень наша інтелектуальна “Шехерезада” розповідала казки про нульову толерантність до корупції, а вночі видавала патенти своїм добрим знайомим – тролям та розбійникам. Так з’являлися такі повчальні історії, як наприклад, патентний тролінг експортерів волоських горіхів, яка тягнулася з 2014 по 2019 роки.
Тоді, для безперешкодного провозу горіхів, перевізникам доводилось сплачувати певний відсоток патентним тролям, а об’єми експорту цього товару були чималі і складали близько 1 мільярда гривень на рік. Або історія про патент на “рух по колу”. Якось радник мера Києва запатентував їзду столичної електрички по колу і з 2017 року почав отримувати по 251 тис. гривень на рік роялті від комунального підприємства Київпастранс.
Ці та інші скандальні події свого часу були висвітлені в медіа. А джерелом цих історій був Укрпатент (Державне Підприємство “Український Інститут Інтелектуальної Власності”), який і видавав такі сумнівні патенти. Так само як видав на 20 років монопольні права на винахід одному відомому харківському виробнику кабелю, і байдуже, що виріб за патентом на винахід №60285 на той час вже десятки років виготовляли або використовували підприємства різних країн – вийшло так само як і з горіхами. Хочеш розмитнити кабель – плати власнику патенту або йди з ринку, тоді патентоволоділець просто продасть більше товару свого власного виробництва. Все це звісно супроводжувалось великою кількістю судових позовів між володільцем патенту і різними учасниками ринку кабельної продукції, ці тяжби тривають вже майже 10 років.
І ось, поки тривали суди, строк дії цього патенту завершився сам, так би мовити природнім шляхом.
Крім того, в Україні в рамках реформи інтелектуальної власності всі повноваження від скомпрометованого численними «історіями» Укрпатенту з 8 листопада 2022 року передали новоутвореній структурі – УКРНОІВІ (Державній Організації “Український Національний Офіс Інтелектуальної Власності та Інновацій”) з новим керівним складом та “старим” і досвідченим персоналом. Наразі УКРНОІВІ позиціонує себе як фаховий та прозорий ІР офіс, який розуміє роль патентного відомства в сучасній демократичній державі, зокрема як такого, що сприяє стимулюванню інноваційного потенціалу та забезпеченню конкурентоспроможності національної економіки, створює мотивацію для вчених, винахідників та компаній розробляти дійсно нові технології та продукти, допомагає забезпечити справедливий доступ до інновацій і запобігти монополізації ринку окремими гравцями, такого, що сприяє збереженню інвестицій у дослідження та розробки.
І здавалось би що на цьому все, історії патентного тролінгу закінчились. Але попри війну і руйнування, поки інші учасники ринку намагаються відновити пошкоджену кабельну мережу та енергосистему, патентоволоділець простроченого винаходу №60285 намагається отримати новий патент на наступні 20 років, тепер вже в УКРНОІВІ (заявка на винахід № a202005894). І він не став вигадувати “велосипед”, заявка на винахід містить опис того самого кабелю, який для новизни лише формально трохи “припудрили” хімічними домішками. Схоже ідея винаходу була в тому, що наявність чи відсутність цих незначних домішок в реальному товарі буде надзвичайно складно встановити, тому можливо буде блокувати продукцію конкурентів, незважаючи на наявність добавок. Такі патенти фахівці зазвичай називають “вічнозеленими”. Проти цієї заявки на винахід вже подали свої офіційні заперечення 5 юридичних осіб, і зараз в УКРНОІВІ триває кваліфікаційна експертиза, яка і розставить точки над Ї. А ми з вами зможемо побачити і оцінити результати реформи патентного відомства.