рус   укр

Соцсети

Чорнобильський ліс хочуть «розпиляти»: у держлісгоспі орудують нові керівники з кримінальним минулим?

Чорнобильський ліс хочуть "розпиляти": у держлісгоспі орудують нові керівники з кримінальним минулим?

Чорнобильською зоною пройшовся «русский мир». Під час окупації північних територій практично всі лісгоспи були розтрощені й пограбовані. Проте й після визволення від загарбників відомий Рудий ліс став об’єктом зазіхань – цього разу, можливо, рейдерських. Що коїться у зоні відчуження, і кому тепер знадобились ці хащі?

Восени 2022 року до редакції «СтопКору» звернувся робочий колектив ДСП «Північна Пуща». Створене у 2015 році державне спеціалізоване підприємство «Північна Пуща» поєднує у собі сім лісових господарств загальною площею площа понад 246 тисяч га та завідує лісами у Чорнобильській зоні. Зокрема, унікальною ділянкою на території Рудого лісу, захопити й утримати який навесні намагались російські військові.

Проте після деокупації на ці землі накинули оком сумнівні ділки. І вже влітку довкола них спалахнув гучний скандал. Тож працівники ДСП попросили журналістів розібратись: куди подівся попередній керівник підприємства? І чому новий очільник оглядає територію у супроводі невідомих молодиків?

Отже, що сталося з попереднім керівництвом «Північної Пущі»?

Формально приводом для раптової зміни менеджменту підприємства стала скарга, яку 25 серпня цього року до Державного агентства України з питань управління зоною відчуження (ДАЗВ) подала Громадська організація «Нон стоп». У документі вказується, що директор ДСП – Роман Кізюн – нібито незадовільно виконував службові обовʼязки та скоїв низку протиправних дій під час перебування на посаді. Зокрема, йдеться про розкрадання лісу та майна держпідприємства в особливо великих розмірах.

За інформацією голови ДАЗВ Євгена Крамаренка, лише останнім часом стосовно ДСП «Північна Пуща» було порушено близько десяти кримінальних проваджень.

Голова ДАЗВ Євген Крамаренко

«Першому заступнику вручена підозра минулого місяця, крім того відбуваються періодичні обшуки та вилучення документів. У звʼязку з цим та надходженням чергової скарги, з метою перевірки фактів, які були викладені, було призначено професіонала – працівника, який тривалий час працював у «Північній Пущі», виконувачем обов’язків на період проведення службового розслідування«, – коментує Крамаренко.

Але до чого тут попередній директор ДСП – Роман Кізюн?

Журналісти розшукали вказане провадження, але у ньому про колишнього керівника – анічичирк.

«Працівники ДБР повідомити про підозру колишньому першому заступнику ДАЗВ у службовій недбалості, яка заподіяла шкоди державі на суму 15, 5 млн. грн. Слідством встановлено, що експосадовець незаконно підписував лісорубні квитки на санітарну рубку головному лісничому та заступнику директора ДСП «Північна Пуща». Це дозволило вирубати незаконно майже 3 тисячі дерев на території Корогодського та Дитятківського лісництв держпідприємства«, – роз’яснює спікерка ДБР Ольга Чикановська.

Отже, Кізюна відсторонили за надуманим приводом, у справі, в якій він навіть не фігурує?

Звільнення Кізюна у ДАЗВ пояснили підсумками ''службового розсідування''

Та найбільше колектив підприємства здивував навіть не той факт, що за зверненням майже нікому невідомої ГО, створеної 3 роки тому, ініціювали службове розслідування й відсторонили керівництво. А особа нового очільника. Ним став Олександр Журба – один з працівників Корогодського лісництва, яке підпорядковується ДСП «ПІвнічна Пуща».

Чим відзначився новопризначений керівник підприємства?

Цікаво, що пан Журба, відповідно до наказу, підписаного головою ДАЗВ Євгеном Крамаренком, до служби приступив того ж дня. Тобто, 30 серпня – усього лише за 5 діб після звернення громадської організації-ноунейма. При цьому поведінка нового лідера, за словами підлеглих, одразу була досить специфічна.

В.о. голови спочатку призначили Олександра Журбу

«Призначений виконувати обовʼязки голови був саме він, а не я як перший заступник, хоча зазвичай це відбувалось так. Причину, за якою призначений саме він, а не перший заступник, представники ДАЗВ при представлення Журби назвати відмовились«, – розповідає перший заступник голови ДСП «Північна Пуща» Сергій Халаш.

При цьому, як повідомили у бухгалтерії, відповідних документів про призначення новачка на підприємство з ДАЗВ не передали.

Аби поспілкуватися з новим керівником, команда «СтопКору» вирушила на підприємство. Пана Журбу журналістам пощастило застати на робочому місці, але не одного, а у супроводі двох невідомих молодиків у спортивних костюмах. Коли ж медійники спробували з’ясувати, хто ці люди і що роблять на території стратегічного об’єкту, чоловіки спершу заявили, що прийшли влаштуватись на роботу, а потім просто втекли.

Ба більше, виявилось, що Олександр Журба ледь не одразу почав призначати на ключові посади «своїх» людей.

Хто саме погодив зміну управлінського складу і кого поставили до керма?

«У перший день, коли Журба прийшов прийшов на дану посаду, він привів з собою штат працівників, яких вже називає – одного заступником директора з економіки, другого – заступником директора з організаційних питань. А також двоє нових лісничих в Корогодському лісництві«, – розповідають працівники ДСП.

Проте сам новоспечений директор розповісти детальніше про ці призначення відмовився. Як і назвати бодай прізвища нових управлінців. А «тітушкоподібних» спортсменів, яких помітили журналісти, представив як своїх консультантів на ім’я Олександр і Сергій. Прізвища, знову ж таки, – невідомі.

На об'єкті помітили сторонніх чоловіків у спортивних костюмах

«Ми б так не дивувалися, якби це було звичайне лісництво. Але зараз у країні війна. А це – Чорнобильські ліси, поруч – саркофаг із ядерним паливом. Знаходитися тут стороннім – зась«, – пояснює журналістка Наталія Дігтяр таку увагу до таємничих «консультантів» пана Журби.

Відтак, аби встановити їхні особи, представники «СтопКору» викликали на місце поліцію.

У результаті перевірки з’ясувалося, що чоловіки дійсно влаштовані заступниками директора. із зарплатою під тисячу доларів на місяць. Про це свідчить відповідний наказ за підписом голови ДАЗВ – Євген Крамаренка. І це – при тому, що за даними фінансового звіту наразі є заборгованість по виплаті зарплатні працівникам ДП «Північна Пуща», які пропрацювали на підприємстві вже по декілька років.

Імена молодиків – Сергій Гетьманенко та Олександр Чепурко. Понад те, виявилось, що один з новоспечених заступників із місячним окладом у 36 тис. грн має кримінальне минуле.

Так, стосовно Гетьманенка Сергія Валерійовича, за даними ЄРДР, порушено два кримінальних провадження. Чоловік є одним зі співзасновників ТК «Лівий берег», де й тепер працюють члени його родини.

А найцікавіше, що поки журналістське розслідування «СтопКору» готувалось до виходу в ефір, Романа Кізюна остаточно звільнили з посади директора підприємства ДСП «Північна Пуща». А на його місце призначили… одного з тих самих «заступників» у спортивному костюмі – Олександра Чепурка .

За даними інформаційно-аналітичної платформи Opendatabot, новопризначений посадовець раніше не мав жодного стосунку до лісової галузі. Тож у чиїх інтересах насправді відбулась дивна зміна керівництва стратегічного лісового підприємства? І що відбуватиметься далі з Рудим лісом і його деревиною?

Ми продовжуємо стежити за розвитком подій і вже незабаром презентуємо наступну серію розслідування.

Нагадаємо, після деокупації зони відчуження СБУ опублікувала подробиці перебування армії рф на Чорнобильській АЕС. Тисяча солдатів та заміновані об’єкти – ситуація на станції могла вийти з під контролю.