На третьем году полномасштабного вторжения России в Украину разрыв в доходах богачей и простых украинцев продолжает набирать обороты. Пока для среднего класса повышают налоги и тарифы на коммунальные услуги, так называемая элита скупает элитные автомобили. В частности, сразу тринадцать электрических автомобилей марки «Роллс-Ройс» новейшей модели было зарегистрировано за последнее время в Украине. Один из них на фирму, приближенную к бизнесмену Михаилу Бакуненко. В этом материале читайте о паспортах и многочисленных резидентствах Бакуненко, российском гражданстве его жены и роскошном поместье на побережье Флориды.
Михайло Бакуненко відомий тим, що тривалий час працював головою правління найбільшої приватної газовидобувної компанії «Укрнафтобуріння». Фірма була пов’язана з Ігорем Коломойським і колишнім народним депутатом Віталієм Хомутинніком.
У лютому 2023 року правоохоронні органи викрили колишніх посадовців, які отримували незаконні прибутки від видобутку газу з державних надр. Ідеться про наживу на Сахалінському нафтогазовому родовищі на Харківщині. Згодом суд заарештував корпоративні права чотирьох підприємств, а «Укрнафтобуріння» передали в управління АРМА (Агентство з розшуку та менеджменту активів). У липні 2023 року Михайла Бакуненка було відсторонено від посади голови правління компанії. Зараз він керує лондонською JKX Oil & Gas, яка має зв’язок з Ігорем Коломойським.
Новенький “роллс-ройс” Спектр, вартістю приблизно пів мільйона доларів, яким користується Бакуненко, був зареєстрований на ТОВ «Енергохаб» у березні 2024 року.
Скріншот з відео «Української правди»
Ця компанія безпосередньо пов’язана із бізнесменом через кінцевого бенефіціара Ярослава Вербовського. Зокрема, саме на Вербовського у 2022 році була переписана фірма «Ю.Комодітіз», якою до цього володів Бакуненко.
До того ж ТОВ «Енергохаб» прописане за тією ж адресою, де розташовані фірми дружини Бакуненка – Ліліан, – Київ, вулиця Сурікова, 3. За збігом обставин по сусідству розмістилося Національне антикорупційне бюро України.
Завдяки українським і лондонським реєстрам вдалося з’ясувати, що родина Бакуненків має декілька паспортів і резидентств інших країн. З виписки за 2017 рік по компанії JKX Oil & Gas, зареєстрованій у Великий Британії, стало відомо, що Михайло Бакуненко має паспорт США. У документі вказано, що за національністю він американець, хоча на постійній основі проживає в Україні.
Водночас український реєстр повідомляє, що принаймні у 2018 та 2019 роках Бакуненко ідентифікував себе як громадянина Ізраїлю з пропискою в Тель-Авіві, і це опосередковано вказує, що окрім українського та американського паспортів він також має ізраїльській. Інформація про це міститься у документах згаданої вище фірми «Ю.Комодітіз», де також вказане його ізраїльське прізвище Гольдфарб (див. фото 3). Додаткові докази цій тезі також є у судовому реєстрі України.
На дружину Михайла Бакуненка Ліліан в Україні зареєстровано близько 20 компаній. Більшість із них діючі і прописані за згаданою адресою поблизу НАБУ. Частково ці фірми пов’язані із підсанкційним російсько-українським бізнесменом Павлом Фуксом, і таке співробітництво призвело до кримінальної справи, в межах якої на майно компаній було накладено арешт.
По кримінальному провадженню від жовтня 2021 року слідчі з’ясували, що Павло Фукс, використовуючи «фінти» з деривативами, фактично став власником щонайменше 50% акцій основної компанії «Investohills partners LTD».
Далі варто процитувати матеріали кримінальної справи:
«Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_15 діючи за попередньою змовою з керівниками групи компаній «Investohills partners», на виконання вказівок російських кураторів… здійснює підбір підприємств, які мають стратегічне значення для обороноздатності та економічної безпеки України, що знаходяться на балансі неплатоспроможних банків. У подальшому, група компаній «Investohills partners» здійснює викуп таких підприємств за заниженою вартістю з використанням корупційних зв`язків у державних органах… Починаючи з липня 2018 року до теперішнього часу, ТОВ «ФК «Інвестохіллс веста» та пов`язані з нею компанії взяли участь у понад 100 аукціонах з продажу майна неплатоспроможних банків, проведених ФГВФО. При цьому, за результатами проведених аукціонів, вказані компанії приблизно за 2 млрд грн придбали активи неплатоспроможних банків балансовою вартістю понад 100 млрд грн.»
З’ясувалося, що ТОВ «ФК «Інвестохіллс веста», однією з бенефіціарок якого є Ліліан Бакуненко, фактично встановило контроль над фінансово-господарською діяльністю таких стратегічних підприємств, як ПрАТ «Автокраз», ПрАТ «Росава» та АТ «Укрзалізниця», а також низки інших, на балансі яких знаходяться високоліквідні активи, як то ПрАТ «Білоцерківська ТЕЦ», ПрАТ «Креатив», ПАТ «Токмацький ковальсько-штампувальний завод», «ТОВ з іноземними інвестиціями «Кольорові метали» тощо.
З матеріалів справи можна дізнатися ще одну цікаву деталь: кінцева бенефіціарка ТОВ «ФК «Інвестохіллс Веста» і низки інших, а саме Ліліан Бакуненко – є громадянкою Росії з діючим тамтешнім внутрішнім і закордонним паспортами. Однак при реєстрації фірм в Україні, які діяли зокрема в інтересах Павла Фукса, вона використала ізраїльський паспорт. Через наявність російського громадянства дружини Бакуненка на рахунки її фірм було накладено арешт.
Загалом члени родини Бакуненків мають українські, російські, американські та ізраїльські паспорти. Але на цьому їхні пригоди з документами не закінчуються.
Оскаржуючи рішення про накладення арешту на рахунки фірм, адвокати Ліліан Бакуненко зауважили, що вона має довідку, видану у Консульстві Російської Федерації в Мілані про вихід із громадянства РФ. Документ датований 24 квітня 2023 року. Але заява про вихід із громадянства країни-агресорки на другому році повномасштабної війни не означає того, що вона одномоментно втратила російський паспорт. Власне, такої думки дійшло слідство, і рахунки фірм Бакуненко та Фукса продовжують бути арештованими.
Виникає питання: чому Ліліан Бакуненко подавала заяву про вихід із громадянства РФ саме у Мілані? Справа в тому, що до всіх перелічених паспортів подружжя має ще й резидентство Італії. Доказ цьому був знайдений у довідці по лондонській фірмі Михайла Бакуненка JKX Oil & Gas. У документі, датованому 1 серпня 2024 року, зазначено, що він змінив резидентство на італійське, тоді як до цього вказувалось, що він американець із постійним місцем проживання в Україні.
Цікаво також і те, що в довідках по компанії JKX Oil & Gas олігарх Ігор Коломоський зазначений як особа, що мала значний контроль над цією компанією у 2022 і 2023 роках. У документах записана його ізраїльська національність з постійним місцем проживання – Україна.
Окремої уваги потребує американська історія щасливого власника новенького Rolls-Royce Spectre Михайла Бакуненка. У США він переїхав ще підлітком і за офіційною біографією закінчував там старшу школу та університет. Далі залишився працювати у Штатах в компаніях Renaissance Capital і Goldman Sachs, тож, ймовірно, ще тоді він і отримав громадянство США.
Зараз Бакуненко продовжує ідентифікувати себе як американця, адже в листопаді 2024 року він був зареєстрований для голосування у виборах у штаті Флорида. Місцевий сайт для реєстрації у голосуванні повідомляє, що він афільований із Республіканською партією та прописаний на узбережжі сонячного штату. Пов’язані з ним особи – Ігор та Дарина Бакуненки, це його діти.
На Дарину Бакуненко в США зареєстровані три фірми, однією з яких вона керує разом із батьком. Реєстрація компаній збігається з домашньою адресою Бакуненка, вказаною для голосування на виборах.
Місцеві сайти з нерухомості привели журналістів до неймовірної знахідки. Маєток, де прописаний Бакуненко, розташований на береговій лінії поблизу Hollywood central beach. Оціночна ринкова вартість складає 3,3 млн доларів. Будинок налічує шість спалень і п’ять санвузлів і має площу трохи більше 450 кв метрів. На подвір’ї є приватний басейн і пристань для яхти.
У 2022 році журналісти помітили Михайла Бакуненка, який тоді ще очолював «Укрнафтобуріння», яке наживалося на державних надрах, на гірськолижному курорті Куршевель, Франція. Його підловили на місцевій АЗС під час заправки елітного “роллс-ройса”. У 2024 році він став власником ще одного, вже електричного авто цієї марки.
Будинок у Флориді, декілька громадянств, російський паспорт дружини та співробітництво із підсанкційним бізнесменом Павлом Фуксом… Увесь цей вінегрет стосується однієї особи, яка ще декілька років тому перебувала у списку Forbes «25 ТОПменеджерів України». Питань дуже багато, а от відповідей від українських правоохоронних органів – поки не дуже.