В то время как в марте 2022 года фронт удерживал Киев, а страна мобилизовалась, народные депутаты Игорь Копытин и Федир Вениславский обязуются спасти два вертолета, принадлежащих частной компании “NZ Opereishens”. Они требуют срочной регистрации машин у Госавиаслужбы.
Как 190 пишет, Но почему народные избранники так обеспокоены судьбой частного бизнеса? Не потому ли, что компания входит в группу топ-авиабизнесмена Романа Милешко? Эта компания с капиталом всего 120 тысяч гривен за два года получила госконтрактов на сумму более 2 миллиардов. Кто за этим стоит?
Роман Милешко — “авиатор в третьем поколении”
Роман Милешко — является владельцем компаний NZ Operations, Constanta, MS Avia-Grade и других. Его отец — — бывший советский солдат, связанный с российской авиацией, баллотирующийся в Государственную Думу России. Сам Милешко учился в Харьковском институте летчиков ВВС Украины, где в 1997 году учился и брат Игоря Копытина, народный депутат, обратившийся в Госавиаслужбу.
В 2016 году Милешко работал в «РОТОР УКРАИНА», соучредителем которого был Игорь Копытин. В 2021 году помощник Копытина возглавил авиакомпанию “Constanta” —, одну из компаний Милешки.
Эти — — не просто совпадения, а стабильная система связей, которая может открыть путь к миллиардным контрактам.
Российский след: как Милешко работает с санкционными структурами
Несмотря на публичные заявления о том, что компании «Милешки» не работают с россиянами, есть прямые доказательства обратного.
Связанные с «Милешко» компании арендуют и покупают самолеты у граждан РФ, в частности через МАСС (ФЗЕ) и ЛИНКЕР (ФЗЕ). Оба зарегистрированы в ОАЭ, но фактически имеют отношение к семейству — налогоплательщиков Пальчик в РФ. Санкции США были введены в отношении LINKER еще в 2021 году.
В 2024 году компания Expedition Aviation FZC, которую Милешко назвал “his”, приобрела вертолет Ми-17 у МАСС и сдала его в аренду компании NZ Operations. Это произошло уже после начала полномасштабной войны.
В 2023 году вертолет NZ Operations был зарегистрирован в собственность ООО «АВИАСЕРВИС». Его директором является Алеко Ткемадзе, близкий к пророссийскому олигарху Бидзине Иванишвили из “Georgian Dream”.
Невиконані контракти і гальмування бойової готовності
Компанія МС Авіа-Грейд у грудні 2022 року підписала контракт на переоснащення 10 гелікоптерів Мі-8 на суму понад 470 млн грн.
До кінця 2023-го компанія передала лише 4 гелікоптери. Решта — не модернізовані.
Експерт Ігор Єрмоленко пояснює: невеликі компанії можуть виконувати лише частину робіт, але не масштабні проєкти. Тим часом державний завод “Авіакон” завершив аналогічне переобладнання трьох машин за три місяці.
Попри зрив термінів, Авіа-Грейд отримала нові контракти:
- серпень 2023 — 1,08 млрд грн
- вересень 2023 — 174 млн грн
- листопад 2023 — 335 млн грн
Ризики: невідоме обладнання на бойових машинах
Компанія Мілешка встановлювала фільтри PALL 120 PUREair на гелікоптери для ЗСУ. Це обладнання розраховане на регіони з високою температурою й запиленістю, як-от Африка.
Віталій Йонаш, ексголовний інженер армійської авіації, пояснює: ці системи не мають обігріву, тому взимку можуть обмерзати. Це блокує повітря, створює ризики для двигунів і загрожує безпеці польотів.
Фільтри закуповувались через компанію, яку джерела пов’язують з Мілешком. Жодного публічного тестування в Україні проведено не було.
Мільйони на обладнанні: скільки коштує “папірець”?
За даними наших джерел, вартість деякого обладнання, закупленого через компанії Мілешка, значно перевищує ринкові ціни.
Приміром, приціл ПКВ в Авіа-Грейд обійшовся бюджету у понад 300 тис. грн, тоді як на “Авіаконі” він коштує близько 3 тис. грн. Інший приклад — установка комплекту: 800 тис. на “Авіаконі” проти 1,7 млн грн у компанії Мілешка.
Експерт Єрмоленко зазначає: вартість має залежати від складності завдання. Але коли різниця — у 2–3 рази, це потребує пояснень.
Як 82 працівники “обслуговують” мільярдні контракти?
Компанія, якій держава довірила контракти на понад 2 млрд грн, має:
- статутний капітал — 120 тис. грн
- офіс — 200 кв. м
- штат — 82 працівники
Для такого обсягу робіт цього недостатньо. Але водночас великі підприємства, як “Авіакон” чи “Мотор Січ”, не завантажені повністю. Постає питання: хто допомагає лобіювати?
На сайті нардепа Копитіна зазначено, що він хоче зробити оборонку прозорою. На практиці — бачимо інше.
Держава в обхід держави?
Компанії Мілешка:
- мають зв’язки з підсанкційними структурами
- використовують деталі, виготовлені в рф у 2022–2023 роках
- виконують держзамовлення частково
- встановлюють нетестовані фільтри
- продовжують отримувати нові контракти
Юрист Сергій Руденко вважає: у воєнний час подібні дії можуть бути ознакою державної зради (ст. 111 ККУ). Покарання — до довічного.
Монополія під час війни?
Поки країна воює, хтось заробляє на постачанні сумнівного обладнання. Шість гелікоптерів не стали на озброєння, а ті, що передали, мають технічні ризики.
Це — історія про потенційну монополізацію галузі в інтересах одного бізнесу. А за нею — знайомства, політична підтримка, мовчання відповідальних.
Журналісти намагались зв’язатися з Романом Мілешком — відповіді не отримали. За інформацією прикордонної служби, з листопада 2024 року він перебуває за кордоном, ймовірно, у США. Ігор Копитін повідомлення отримав, але відповіді не надав.