Як за допомогою президентської програми примножити сумнівно набутий капітал? Минулого літа «Укравтодор» провів рекордний на той момент тендер на понад мільярд гривень для поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення М-19 Доманове – Ковель – Чернiвцi – Тереблече. Співвласника фірми-переможця свого часу підозрювали у контрабанді, легалізації доходів і діяльності організованих злочинних угруповань.
«Велике будівництво» – мабуть, найамбітніший проєкт Президента Зеленського, що передбачає масштабну розбудову якісної інфраструктури України. У 2021 році в рамках проєкту планують збудувати чи реконструювати 6,6 тисячі км доріг – тобто понад удвічі більше, ніж торік. На це з бюджету спрямовують рекордні суми. Однак поруч із великими грошима завжди виникають і грандіозні схеми.
У червні 2020 року «Укравтодор» провів найбільшу на той момент публічну закупівлю на ремонт доріг. Ідеться про тендер ДК 021:2015: 45230000-8 на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-19 Доманове (на м.Брест) – Ковель – Чернiвцi – Тереблече (на м.Бухарест) загальною сумою 1 347 091 916 грн.
Документи на участь подали три претенденти, однак пропозиція ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво» було відхилене начебто через невідповідність кваліфікаційним критеріям. З-поміж решти двох учасників (ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Автострада» й ТОВ «Техно-Буд-Центр») на аукціоні перемогло останнє.
Договір між ТОВ «Техно-Буд-Центр» і замовником був підписаний 9 червня 2020 року, але згодом протягом року до нього 16 разів вносили зміни шляхом укладання додаткових угод.
Що являє собою ТОВ «Техно-Буд-Центр»?
ТОВ «Техно-Буд Центр» зареєстроване у 2005 році в Тернопільській області за основним видом діяльності «Будівництво доріг та автострад». Співвласниками фірми на сьогодні є Юрій Ханін та Андрій Ярема.
Як зазначається на сайті компанії, ТОВ «Техно-Буд Центр» має не лише понад 10-річний досвід роботи в галузі, але й суттєву матеріальну базу: понад 200 одиниць сучасної техніки й 4 асфальтних заводи потужністю 630 т/год.
Як зазначається на сайті компанії, ТОВ «Техно-Буд Центр» має не лише понад 10-річний досвід роботи в галузі, але й суттєву матеріальну базу: понад 200 одиниць сучасної техніки й 4 асфальтних заводи потужністю 630 т/год.
Непогано для фірми зі статутним капіталом у 33 200 грн, чи не так?
Загалом за роки існування фірма виграла тендери на понад 27 млрд грн, у тому числі найбільше – у 2020 та 2021 роках: 5,67 та 5,41 млрд грн відповідно.
За останні 3 роки фірма фігурує у 14 кримінальних судових справах, зокрема наявне кримінальне провадження щодо злочинів у сфері господарської діяльності (за статтею 205-1 КК України) 757/57640/20-к.
Як зазначено у матеріалах справи, ТОВ «Техно-Буд-Центр» за період з 2018 року до 2020 року включно систематично закуповувало за завищеною ціною матеріали для будівництва доріг і автострад у ТОВ «Спецавтоінвест», чим було завдано збитків державному бюджету України на суму близько 70,8 млн грн.
Підприємство також є фігурантом низки журналістських розслідувань, що стосуються діяльності так званого «дорожнього картелю».
Але найцікавіше навіть не це, а постать одного зі співвласників фірми-фаворита «Укравтодору». Адже це досить відомий на Тернопільщині персонаж.
Чим відомий Андрій Ярема?
Тернополянин Андрій Ярема – бенефіціар і керівник 31 комерційної структури й небезпідставно вважається одним із найзаможніших людей регіону.
У 2010 році бізнес Яреми – компанія «Поділля-тютюн» та «Вест-Тобакко-Груп», які займалися дистрибуцією тютюнових виробів на території західних областей України, – потрапив у сферу інтересів російського мільярдера Кесаєва. Тернополянин отримав серйозні відступні у 105 млн доларів, частку у новому бізнесі та права керуючого партнера у ТОВ «Мегаполіс-Україна» (надалі «Тедіс»), яке стало монополістом на ринку сигарет України.
Однак нині колишній «тютюновий король Тернопільщини» зосередився на іншому бізнес-напрямку – дорожньому будівництві. Як зазначають інсайдери, розгалужені зв’язки у владних кабінетах облавтодорів Тернопільської та інших західних областей України забезпечують структурі пана Яреми перемоги у відповідних тендерах. Так, лише протягом 2017-2018 рр. «Техно-Буд-Центр» отримав підряди на 3,1 млрд грн, із них 281 млн – від тернопільського УКС.
Пан Ярема також чинить суттєвий вплив на політичні процеси на Тернопільщині. У 2019 році він був одним зі спонсорів передвиборної компанії чинних народних депутатів від партії «Слуга народу» Ігоря Василіва та Андрія Богданця, обраних від Тернопільській області.
А восени 2019 року лобіював призначення на посаду голови Тернопільської ОДА Ігоря Сопеля. Щоправда, у кріслі керівника області пан Сопель утримався лише пів року. Напружені стосунки з новим головою ОДА Андрій Ярема компенсує дружбою з головою Тернопільської облради Віктором Овчаруком. Останній обіймає цю позицію з 2015 року – в тому числі й завдяки фінансовим вливанням у його політичну діяльність із боку структур пана Яреми.
Ще один протеже нашого героя – Юрій Гуцул – за його підтримки очолив Борщівську РДА, хоча має кримінальне минуле та широкі зв’язки в певних колах.
Однак усе це – тільки видима верхівка айсбергу. Адже, як нам стало відомо з інсайдерських джерел та з матеріалів проваджень, які є у відкритому доступі, первинний капітал був накопичений тернопільським магнатом досить сумнівним шляхом, а за фасадом респектабельного бізнесу ховаються подекуди брудні справи.
Звідки в ексторговця цигарками кошти на розбудову власної дорожньо-будівельної імперії?
До поля зору Служби Безпеки України пан Ярема в рамках оперативних справ потрапляв щонайменше 5 разів. Зокрема, його підозрювали у скоєнні таких злочинів як легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом; контрабанда; діяльність, яка створює загрозу економічному потенціалу України; діяльність організованих злочинних угруповань, яка створює загрозу життєво важливим інтересам України.
Указані справи розслідували підрозділи контррозвідувального захисту економіки держави та боротьби з корупцією територіальних управлінь СБУ в Тернопільській і Вінницькій областях, а також Центрального апарату СБУ протягом 2010-2016 років.
Так, у 2013 році в м.Охтирка Сумської області співробітники Служби безпеки спільно з поліцейськими виявили організований Яремою і Ко підпільний цех із виготовлення цигарок, які надалі реалізовувалися в мережі ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна».
У 2015 році Ярема А.П. із групою спільників організував канал постачання та збуту до ЄС і країн Балтії контрафактних тютюнових виробів, виготовлених на потужностях ТОВ «Волинь-Тютюн». За інформацією слідства, у цій злочинній схемі саме він відповідав за «розв’язання питань» із прикордонними, митними та правоохоронними органами Волинської, Львівської та Закарпатської областей. Однак унаслідок виявлення цих фактів органами СБ України ніхто так і не був притягнутий до відповідальності.
У вересні 2020 року в м.Борщів Тернопільської області ТОВ «АТ-2015» відновлено роботу тютюнового ферментаційного заводу з виготовлення й переробки тютюну. Офіційно інтереси цього ТОВ представляє Шестерняк В.М., але де-факто компанія належить панові Яремі, який, імовірно, планує випускати на потужностях заводу контрафактні тютюнові вироби для подальшого контрабандного переправлення до Європи.
Щодо цієї фірми податківцями було ініційовано кримінальне провадження через податковий борг у понад 100 млн грн, однак до відповідальності поки ніхто не був притягнутий.
Понад те, за фінансової підтримки Яреми в Борщеві було засновано громадську організацію «Борщівський спортивний аероклуб «Ластівка» та придбано три легкомоторних повітряних судна. Не виключено, що ці літаки після отримання дозволу на польоти мають використовуватися в тому числі для переміщення контрафактних цигарок через кордон.
Показово, що попри отримані конкретні докази протиправної діяльності Яреми та його спільників, усі вищевказані справи були закриті начебто у зв’язку з непідтвердженням первинної інформації про його злочинну діяльність. Тож, імовірно, наш персонаж або має досить високий «дах» у силових структурах, або долучив до розв’язання питань певні фінансові важелі.
З усіх перерахованих фактів випливає низка незручних запитань: яким чином бізнес-структура одіозної особи, пов’язаної з торгівлею контрафактним тютюном, стала підрядником президентського проєкту? І не просто взяла участь у тендері, а отримала рекордний підряд на 1,3 мільярда? Звідки у містечкової фірми зі статутним капіталом у 33 тисячі гривень кошти на дорогу техніку й власні асфальтні заводи? І хто покриває зазначені схеми, гальмуючи розслідування економічних злочинів?
Ми обов’язково продовжимо з’ясовувати деталі й обставини цієї резонансної історії. Далі буде.