рус   укр

Соцсети

Топ-5 корупційних «зашкварів» під час війни: Від розпродажу гуманітарки до передачі секретних технологій

Топ-5 корупційних "зашкварів" під час війни: Від розпродажу гуманітарки до передачі секретних технологій

Кому трагедія, а кому – вікно можливостей для неправомірного заробітку. Поки українські бійці ночують в холодних окопах і боронять державу, а більшість цивільних – волонтерять і донатять 24/7, окремі ділки наживаються в особливо великих розмірах. З нагоди Дня боротьби з корупцією «СтопКор» зібрав топ найбільших «зашкварів» воєнного часу.

9 грудня у світі щорічно з ініціативи ООН відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Для України цьогоріч ця тема нагальна як ніколи, адже повномасштабна війна не знизила градус корупційних зловживань, а подекуди навіть дала поштовх для розробки нових схем неправомірного збагачення. Хто підриває і так знекровлену війною вітчизняну економіку заради миттєвої вигоди?

З нагоди професійного свята для антикорупціонерів «СтопКор» підготував підбірку найбільш масштабних і найрезонансніших корупційних злочинів з початку війни.

5 місце. Розтрата стратегічних запасів громади на Житомирщині та розкрадання благодійної допомоги на Київщині.

У Бердичеві на Житомирщині СБУ оголосила підозру заступнику мера Артему Азізову і начальнику комунальної служби Павлу Котику. Їх підозрюють у розтраті 31 тонни пального зі стратегічних запасів Бердичівської громади під час війни, що поставило під загрозу обороноздатність прикордонної області. Сума збитків оцінюється у понад мільйон гривень.

Посадовцям з Бердичева оголошено підозру за розкрадання пального

А в Обухівському районі на Київщині Васильківська громада організовувала збір коштів на потреби ЗСУ на картку помічниці мера Златослави Кравченко – зібрали понад 1,1 млн грн. Із цими чималими коштами жінка виїхала за кордон, де витрачала їх на власний розсуд. Серед фігурантів справи також Васильківська міська голова Наталія Баласинович і декілька її радників.

Місцевою окружною прокуратурою було повідомлено експосадовиці підозру за незаконне використання благодійних пожертв з метою одержання прибутку під час воєнного стану (ч. 3 ст. 201-2 КК України). Тепер на неї чекає екстрадиція й суд.

4 місце. Організація схеми незаконного перетину кордону для «ухилянтів».

У жовтні цього року на організації незаконного трафіку виїзду за кордон українських громадян призовного віку попався депутат Чернігівської районної ради від забороненої партії ОПЗЖ Андрій Бабич. Він пропонував призовникам втікати за кордон під виглядом багатодітних батьків, а свої послуги оцінював від 1500 доларів за довідку.

Чернігівського депутата від ОПЗЖ Бабича затримали за організацію нелегального перетину кордону ухилянтами

Загалом початку війни правоохоронці зафіксували понад 245 спроб перетину кордону через нелегальні канали. Загальна сума «прибутку» ділків – щонайменше 4 млн грн, і це – лише верхівка айсбергу, яку вдалось офіційно зафіксувати.

НАЗК виявила 7 найпоширеніших схем, за якими військовозобов’язані чоловіки тікають з України: фальшивий «білий білет», виїзд через тимчасово окуповані території, хабар у військкоматі, хабар прикордонникам (від 1,5 до 10 тисяч доларів), реєстрація водієм гумконвоїв, купівля права побути «другим водієм» або так звані «листи сприяння», коли держслужбовці вносять у списки «потрібних людей».

3 місце. Блокування експорту українського зерна на митницях у Львівській і Чернівецькій областях.

1 грудня правоохоронці провели обшуки за місцями проживання та роботи заступника начальника Чернівецької митниці (начальник митниці – Михайло Товт, хто часе з його заступників є фігурантом – не розголошується), а також у посадовців митного поста «Городок» на Львівщині (керівник посту – Остап Чаплик).

Спритні митники «гарантували» представникам агробізнесу безперешкодне оформлення оптових партій зерна, яке експортували до країн Євросоюзу, встановивши певний «прайс» за свої незаконні послуги. А у разі незгоди для підприємців створювали штучні бар’єри під час проведення митних процедур та оформлювали бюрократичні «відмови» у транспортуванні продукції. Прибутки організаторів схеми вимірювались сотнями тисяч гривень на день.

Загалом, за офіційною інформацією, у 2022 році зареєстровано понад 320 кримінальних проваджень щодо злочинів у митній сфері. За результатами досудових розслідувань вже оголошено про підозру 75 особам, а до суду скеровано 69 обвинувальних актів. У цих справах встановлено завдання держбюджетові України шкоди на суму понад 170 млн грн.

2 місце. Розкрадання «гуманітарки» і побори з переселенців на Запоріжжі.

У серпні 2022 року на Запоріжжі співробітниками декількох правоохоронних відомств у взаємодії з віцепрем’єр-міністром – міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Іриною Верещук було викрито масштабну корупційну схему, в якій нібито задіяні окремі представники Запорізької ОВА (Олександр Старух і Злата Некрасова), мерії (Анатолій Куртєв) та перевертні у погонах.

Для отримання неправомірної вигоди за «пришвидшений» та позитивний розгляд заявок на переміщення українців з тимчасово окупованої на підконтрольну територію (і у зворотньому напрямку) через лінію розмежування, посадовці навмисно створювали штучні бар’єри, затягували час або свідомо допускали помилки під час оформлення документів. Щоденний прибуток ділків від цієї кричущої схеми складала 2 млн грн.

Але і це ще не все. Після обшуків у Запоріжжі, які провели агенти НАБУ, з’ясувалось, що місцеві посадовці розкрадали гуманітарну допомогу у промислових масштабах і продавали її через торговельні мережі «Сільпо» та «АТБ». Були названі й прізвища «героїв»: голова Запорізької ОВА Олександр Старух, його заступниця Злата Некрасова, секретар міськради Анатолій Куртєв тощо.

Відомо, що слідство в цій справі триває. Однак жодних публічних результатів досі немає.

1 місце. Держзрада Богуслаєва.

Найгучніший «зашквар» воєнного часу, хоч і не кваліфікується саме як корупційний злочин, має безпосереднє відношення до підриву української економіки та обороноздатності. Героя Україні і президента підприємства «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва 22 жовтня затримали співробітники СБУ у рамках кримінального провадження щодо незаконного постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації.

Затримання президента ''Мотор Січ'' В'ячеслава Богуслава

Як з’ясувалось, Богуслаєв давно має російський паспорт і перешкоджав ЗСУ користуватись гелікоптерами. Ба більше, з подачі бізнесмена рф і Білорусь могли отримати секретні технології.

СБУ розшукала та арештувала майно президента «Мотор Січі» на майже мільярд гривень: при цьому раритетні автомобілі та вогнепальну зброю, а також Скіфське золото зловмисники намагалися приховано вивезти з України, щоб уникнути арешту майна. В оборудці були задіяні декілька керівників структурних підрозділів заводу. Крім того, за даними розслідувачів видання «Схеми», родина Богуслаєва володіє бізнесом і нерухомістю у Франції ринковою вартістю близько 6 мільйонів євро.

Отже, на тлі воєнного стану й спричинених російським вторгненням кризових явищ у вітчизняній економіці, українські правоохоронці й представники антикорупційних структур змушені вести бій проти ще одного підступного ворога – цього разу внутрішнього.

Ми вітаємо всіх причетних із боротьбою з корупцією з міжнародним професійним святом! І також залишаємось на варті й продовжимо наші журналістські розслідування в цій важливій сфері.

«Антикорупційна правда»