Андрій Риба у свої 40 років встиг тричі стати депутатом Ужгородської міської ради, потрапити в декілька земельних корупційних скандалів, та, маючи з року в рік мізерні офіційні доходи, сколотити собі статок, з яким втік з України під час повномасштабної війни рф проти України. А разом з ним і його дружина Ксенія Риба, також депутат і також від партії «Європейська Солідарність», батьки якої, Оксана Делеган та Володимир Коваленко, явно не без допомоги свого зятя, створили ТОВ «Ксемар», яке захопило ринок харчування пацієнтів ужгородських лікарень, отримуючи без перешкод перемоги у тендерах.
Завдяки кому і як депутат Андрій Риба втік з армії та України
Депутат та колишній секретар Ужгородської міської ради Андрій Риба після початку повномасштабної війни росії проти України у 2022 році вступив до лав Ужгородської територіальної оборони. Очевидно, розраховуючи, що служити доведеться вдома, постячи фотографії у формі в соціальних мережах та заробляючи на цьому політичні бали і реальні гроші від держави. Але після того, як командування почало задіювати сили ТРО на східному фронті, Рибу з армії як вітром здуло.
Вже в травні 2022 року мобілізований голова фракції партії «Європейська Солідарність» взяв відпустку, потім ліг на лікарняний, а після цього в армію вже не повернувся. На фронті у Донецькій області Риба пробув всього близько 20 днів у квітні 2022 року в Донецькій області, але при цьому його військова частина виплатила йому за рік 345 тисяч 821 гривню зарплати — поки той був у відрядженнях та на лікарняному.
За даними журналістів, депутат за гроші оформив собі «липові» документи про хворобу, завдяки яким був списаний з війська. І вже 12 січня 2023 року Андрій Риба виїхав закордон, звідки більше не повертався. За даними BlackBox OSINT, близький товариш Риби, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, оформив депутату документи про закордонне відрядження, завдяки яким той і перетнув кордон.
Судячи з усього, мер Ужгорода таким чином допоміг не тільки Рибі, бо у листопаді 2023 року співробітники СБУ провели обшуки в кабінеті міського голови в рамках кримінального провадження за фактом незаконного виїзду ужгородських депутатів на відпочинок закордон під виглядом «відряджень». Як виявили правоохоронці, для цього використовувались запрошення від закордонних організацій, які не реєструвались належним чином і проходили повз систему електронного документообігу. Тобто, іншими словами, скоріш за все були несправжніми.
Втікши з України, депутат Риба з дружиною Ксенією (до 2023 року — також депутаткою від партії «Європейська Солідарність» Холмківської сільської ради) та донькою Олівією спочатку десь близько місяця відпочивав в Домініканській Республіці, потім майже місяць — в Італії. Відпочивши, подружжя полетіло до Канади, де залишається по сьогоднішній день. Депутатський мандат втікач складати не став, тож досі числиться в Ужгородській міськраді та заповнює декларації як її депутат. Згідно декларації за 2023 рік, з 10 березня 2023 року Андрій Риба орендує будинок у Канаді. Якого розміру і за якою ціною — депутат не вказує.
Крім того, з його декларації відомо, що останні півтора роки Андрій Риба працює в корпорації ALM ink в місті Едмонтон, де за 2023 рік заробив 976 тисяч гривень. З аналізу інформації про компанію ALM Inc у соціальних мережах та на офіційному сайті, це — невеличка, маловідома компанія з доставки товарів з 32 підписниками у Linkedin, в якій працюють лише емігранти з різних країн світу.
Дружина депутата Ксенія Риба за 2023 рік заробила ще менше — всього 456 тисяч гривень доходу від підприємницької діяльності. Таких грошей — 36 тисяч доларів на рік — для життя в Канаді, де необхідно орендувати будинок та утримувати доньку, очевидно, замало. Але втікли з України Андрій та Ксенія Риба далеко не з порожніми руками. Де ж і як в Україні були зароблені статки закарпатських представників партії Петра Порошенка і будемо розбиратись далі.
Земельний дерибан Андрія Риби та Богдана Андріїва
«Спочатку грався у принципового, а коли бабосами запахло — продався з потрохами. Моральний урод, дерибанщик і просто гівно безпринципне», — так відгукуються в коментарях на одному з місцевих сайтів мешканці Ужгорода про депутата Андрія Рибу.
40-річний Андрій Риба був обраний депутатом Ужгородської міської ради ще в 2006 році, коли був студентом історичного факультету Ужгородського національного університету. Тоді він обрався в міськраду від партії «Блок Юлії Тимошенко», але був виключений з фракції БЮТ з формулюванням «за невиконання рішень статутних органів партії, порушення партійної етики і дисципліни, дискредитацію партії». Причиною стала участь Риби у корупційному скандалі, пов’язаному з масштабним розкраданням земель в Ужгороді під керівництвом екс-мера Сергія Ратушняка. Тому в 2015 році Риба вже обирався від партії «УДАР», яка пізніше злилась з «Європейською Солідарністю», від якої Риба став втретє депутатом Ужгородської міськради в 2020 році. Тоді депутати і обрали його секретарем міськради, ким він пробув до 2021 року.
Наприкінці своєї кар’єри керівника міської ради Риба знову став фігурантом земельного скандалу: 30 березня 2021 року міськрада прийняла рішення про передачу в приватні руки зелених зон і прибудинкових територій міста, не дивлячись на те, що за день до цього головний архітектор міста попереджав міського голову Андріїва і його товариша, секретаря міськради Рибу про те, що ряд проектів не відповідає містобудівній документації. Але Риба не став про це повідомляти депутатам.
«Цей «дерибан» був погоджений без зауважень секретарем міської ради Андрієм Рибою («Європейська Солідарність») та заступником міського голови Юрієм Рахівським («Слуга народу»). Сумнівні рішення на сесії були прийняті, зокрема, через зазначених посадовців, оскільки ті своїми позитивними погодженнями фактично вели в оману як депутатів, так і громадськість», — писали місцеві ЗМІ. А правозахисники зауважували, що дії мера міста Андріїва та секретаря міськради Риби підпадали під кримінальний злочин — зловживання службовим становищем. Але, як це часто буває, правоохоронці не стали чіпати можновладців.
Окрім того під керівництвом Андрія Риби Ужгородська міськрада у 2021 році здійснила фактично рейдерське захоплення 6,5 гектарів землі, що перебувала в користуванні заводу «Модуль М» (колишній – «Ужгородприлад»). Депутати відвели та передали в оренду земельні ділянки заводу п’ятьом підставним фірмам-«прокладкам», пов’язаним з міським головою Богданом Андріівом.
Дане питання виносилось на розгляд ужгородських депутатів близько десяти раз, але секретар міськради Андрій Риба не зупинявся і протискав питання ще раз і ще раз, поки спроба «дерибану» не була заблокована через арешт землі в межах корупційної справи. Однак і це не допомогло: слідчий суддя Ужгородського міськрайсуду Дематрадзе в подальшому поспішно зняв арешт, і землі перейшли приватним фірмам міського голови. Одним з депутатів, які голосували «за» сумнівне рішення, був і Андрій Риба.
Дісталась міська земля і особисто Андрію Рибі. Ще у 2010 році, коли він відбував свою першу каденцію депутата міськради та був головою Закарпатської «Батьківщини Молодої», його сестра Катерина Товтин 14 січня 2010 року отримала від Ужгородської міської ради державний акт на право власності земельною ділянкою площею майже 1 тисячу квадратних метрів в Ужгороді на вулиці Кримській — майже в центрі і водночас біля лісу (кадастровий номер: 2110100000:41:001:0349).
18 серпня 2021 року Катерина Товтин подарувала цю земельну ділянку своєму брату-депутату, а той, в свою чергу, продав її за 1 млн 828 тисяч 430 гривень (50 тисяч доларів США), коли вже втік з України — у 2023 році. Тобто Андрій Риба, користуючись своїм службовим становищем депутата, отримав у власність міську землю, фіктивно оформивши її на свою сестру, і заробив на цьому майже 2 млн гривень, які витрачає сьогодні в Канаді.
Як Ксенія Риба, дружина депутата Риби, збагатилась на державній землі
Не стала відставати, а то й ще перегнала свого чоловіка і Ксенія Риба, депутат Холмківської сільської ради від тієї ж партії «Європейська Солідарність». В 2021 році вона отримала від Холмківської ради, депутатом якої була, дві земельні ділянки: 29 червня сільрада передала їй у власність ділянку 58 квадратних метрів в селі Минай на вулиці Свободи, а через місяць, 14 липня, ще одну — площею 0,04 гектара в тому ж селі Минай на вулиці 8-го березня.
Другу ділянку Ксенія Риба одразу ж через два місяці продала директору Державного архіву Закарпатської області Михайлу Місюку за… 110 доларів, хоча ринкова вартість землі в селі Минай варіюється від 2500 до 5000 доларів за сотку. Тобто реальна ціна ділянки, яку продала дружина Андрія Риби, могла досягати до 20 тисяч доларів США. Тобто, вірогідно, десятки тисяч доларів пройшли повз податкову та декларації депутатів-БППшників.
Та це була не перша фіктивна земельна угода між Ксенією Рибою та Михайлом Місюком. В тому ж 2021 році вона продала дружині директора архіву Вікторії Місюк земельну ділянку 0,08 гектарів знову ж таки в селі Минай на вулиці 8-го березня, 89 за такі ж смішні гроші — за 10 тисяч 100 гривень або 371 долар. Що, власне, і Риба і його дружина «забули» вказати в своїх деклараціях.
На тій земельній ділянці знаходився житловий будинок площею 250 квадратних метрів, який Риби декларували як об’єкт незавершеного будівництва площею 124 квадратних метри. Ксенія Риба також його продала Вікторії Місюк за 501 тисячу 300 грн (18 тисяч 423 долари). Ринкова варість такого будинку складає близько 150 тисяч доларів, тобто ціна була занижена у 8 разів.
За даними BlackBox OSINT, Михайло Місюк є близьким товаришем Андрія Риби, вони регулярно спілкуються. Тож, все це схоже на корупційну схему, в якій Ксенія Риба, користуючись своїм службовим становщем депутата, отримувала землі з державної власності, які потім продавала за безцінь Михайлу Місюку, вочевидь, таким чином допомагаючи йому легалізовувати корупційні доходи на суму до 200 тисяч доларів США та й самій отримати нелегальний прибуток.
На чому депутат Андрій Риба накопичив десятки тисяч доларів при мізерних офіційних доходах?
Цікавий факт. У 2015 році Андрій Риба увійшов в рейтинг ТОП-10 найбагатших депутатів Ужгородської міськради за підрахунками Ужгородського прес-клубу. Але при цьому у 2016 році, коли депутати вперше заповнили електронні декларації, доступні нам і сьогодні, Андрій Риба не задекларував ані житла (при чому навіть орендованого), ані великих доходів (в той рік депутат та керівник секретаріату Закарпатської територіальної організаціїї партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» заробив лише 52 тисячі гривень та отримав 36 тисяч гривень процентів від банку). Зате Риба показав грошові заощадження у розмірі 40 тисяч 209 доларів.
Невідомо, який розмір заощаджень вказав Риба у паперовій декларації за 2015 рік, на яку орієнтувались журналісти, що готували рейтинг, але, судячи з усього депутат Риба зберіг заощадження зовсім не з зарплати, а, вірогідно, з якихось неофіційних доходів — з такою зарплатою партійного працівника мільйони не збереш.
Бо в 2017 році Риба заробив за рік 263 тисячі 464 грн, з яких 100 тисяч бул страховими виплатами, в 2018-ому — всього 36 тисяч 445 гривень, в 2019 році Риба взагалі нічого не заробив, в 2020-ому — 27 тисяч 900 грн, а в 2021 році його дохід знову склав 0 гривень. При цьому грошові активи Риби майже не змінювались з року в рік, тобто, якщо вірити його декларації, виглядає так, що депутат окрім того, що жив на вулиці, ще й витрачав на своє життя копійки.
Доходи та грошові активи ужгородського депутата-втіката Андрія Риби
Рятувала сімейний бюджет хіба що його дружина Ксенія, з якою Риба одружився в 2017 році. Вона в 2013 році зареєструвала ФОП з основним видом діяльності — роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Крім того з березня 2017 року по липень 2023 року вона була засновницею та керівником ТОВ «НТВ — Імпекс», що займалось оптовою торгівлею молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами. Але заробляла Ксенія Риба також небагато: в середньому в районі 650 тисяч гривень на рік.
Як і в Андрія Риби у його дружини не виявилось власного житла, лише недобудований (згідно декларації) будинок в селі Минай, який так і залишався офіційно недобудовою впритул до його продажу в 2023 році. Лише в декларації Андрія Риби за 2020 рік в нього раптом з’явилась квартира 66 квадратних метрів в Ужгороді, в якій він прописаний та яка стала його власністю ще 16 січня 1986 року. Тобто фактично 5 років депутат Риба робив з себе офіційного безхатька, вносячи в декларації завідомо неправдиві данні, за що б мав нести відповідальність. Але не поніс.
І ще один нюанс, що вказує на те, що депутатська родина Риби очевидно мала та жила на неофіційні корупційні доходи. За даними декларації за 2020 рік сім’я Риби отримала дохід у сумі 19 635 доларів США з яких дохід Андрія Риби склав 1004 долара, а дохід дружини Ксенії від підприємницької діяльності – 18 631 доларів. Натомість у цьому році Андрій та Ксенія відклали у заощадження 18 760 доларів. Тобто залишилось на життя цілий рік родині з трьох осіб усього 875 доларів, а це — 73 долари на місяць, що, звісно, виглядає фантастикою. А значить, були ще якісь неофіційні прибутки, що пройшли повз декларування.
Як теща та тесть Андрія Риби заробляли на міських тендерах Ужгорода
Відповідь на питання звідки ж тоді гроші, може мати матір Ксенії Риби. 51-річна Оксана Делеган працює в ТОВ «Ксемар», яке займається ресторанною діяльністю і надає послуги мобільного харчування. Засновником компанії є Володимир Коваленко, чоловік Оксани Делеган та батько Ксенії Риби.
Цим бізнесом батьки Ксенії почали займатись одразу після того, як вона вийшла заміж за депутата міськради Андрія Рибу. Одразу з моменту заснування фірма стала перемагати в міських тендерах по наданню послуг харчування і отримувати дохід до 3,2 млн гривень на рік. З часу появи на світ ТОВ «Ксемар» на державних підрядах заробило вже більше 12 млн грн.
Основним замовником послуг ТОВ «Ксемар» є комунальне підприємство «Ужгородський міський пологовий будинок». Окрім того, останній свій контракт фірма отримала від КП «Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня» Ужгородської міської ради. В 2021 році Ужгородський пологовий будинок піймали на змові у торгах з організації харчування пацієнтів: в торгах приймали участь всього 2 виконавця — ТОВ «Ксемар» та місцевий підприємець з основним видом діяльності «рекламні агентства», які подали документи з однаковим дефектом друку. Тобто з високою долею вірогідності це був фіктивний учасник під виграш саме ТОВ «Ксемар». У 2024 році в торгах пологового будинку та міської лікарні у ТОВ «Ксемар» взагалі вже не було конкурентів — фірма отримала замовлення напряму.
Теща депутата Андрія Риби значиться в ТОВ «Ксемар» як завідуюча виробництвом. Однак, саме вона виступає представником компанії на тендерах, тобто фактично займається забезпеченням з року в рік перемог на торгах фірми всього з чотирьма кухарями в штаті, фактично прибравши собі ринок харчування пацієнтів лікарень в Ужгороді. Зрозуміло, що відбулось це не без допомоги зятя — депутата та колишнього секретаря міськради. З тендерів лікарень, вірогідно, родина Риби і може мати ті неофіційні доходи, що проходять повз їхні декларації.
Або з незаконних пасажирських перевезень, у яких мешканці Ужгорода звинувачують Андрія Рибу та міського голову Богдана Андріїва.
За нашими даними, Андрій Риба регулярно спілкується з Михайлом Литко, чий номер в додатку Getcontact асоційований з рядом підписів, таких як «Міша Розвозка», та «Міша Маршрутка».
Або з земельного дерибану, з якого Риба починав свою кар’єру депутатом, і з якого закінчив свою кар’єру секретаря міськради.
В будь-якому разі не до кінця зрозуміло — чому Андрій Риба, людина, що збагатилась на шиї у міста і втекла з награбованим з України, досі є депутатом Ужгородської міської ради? І чому досі на нього немає жодного кримінального провадження?