рус   укр

Соц мережі

Як депутат від «Слуги народу» Кирило Нестеренко на схемах із нерухомістю заробив на закордонні відпустки під час війни

Як депутат від «Слуги народу» Кирило Нестеренко на схемах із нерухомістю заробив на закордонні відпустки під час війни

Народний депутат України Кирило Нестеренко з місячною зарплатою в 55 тисяч гривень живе явно не по кишені: відвідує найдорожчі ресторани Києва, відпочиває в готелях Fairmont, Verholy Relax Park та Шелест і регулярно, незважаючи на війну, їздить відпочивати за кордон. І це — історія не про те, на чому можна економити із зарплатою меншою ніж 1,5 тисячі доларів на місяць, щоб вести такий спосіб життя. Це історія про те, як оперувати «лівими» доходами та при цьому залишатися непоміченим для антикорупційних правоохоронних органів.

Хто допоміг Кирилові Нестеренку стати народним депутатом

32-річний Кирило Нестеренко – уродженець міста Суми. 2004 року він переїхав жити до Харкова, де почав займатися бадмінтоном: був чемпіоном України та бронзовим призером Чемпіонату Європи серед юніорів. Закінчив ХПІ за спеціальністю «Спортивний менеджмент» у 2014 році, а також у 2017 році – ХНУВС за спеціальністю «Право». У 2015 став головою комісії зі спорту Молодіжної ради міста Харкова, а з 2017 по 2019 роки був директором ТОВ «Агентство нерухомості «Сафарі» — фірми Олександра Попова, на той момент — заступника мера Харкова Геннадія Кернеса.

Кирило Нестеренко
Кирило Нестеренко

У 2018 році Нестеренко створив SMM-агентство «ibrand.pro», яке займалося розвитком понад 10 брендів Дніпра, у 2019 році працював директором з розвитку ЗАТ «Дніпрокомунтранс», яке займається вивозом сміття в Дніпрі і яке пов’язують з екс-главою Дніпровської обласної ради Святославом Олійником — тим самим, хто в 2023 році потрапив у скандал зі своєю заявою про те, що українцям потрібно примиритися з окупантами та йти з росією на компроміс, враховуючи інтереси «всіх сторін цього конфлікту».

Олійник із 2014 року працював заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації, він — близький соратник екс-губернатора та олігарха Ігоря Коломойського. З ним же ЗМІ пов’язували й Кирила Нестеренка — нібито він потрапив до «Слуги народу» саме у складі так званої групи Коломойського. Нестеренко балотувався у 2019 році до Верховної Ради за 26 мажоритарним округом у Дніпропетровській області. Перемогти йому допомагав заступник голови обласної адміністрації Святослав Олійник — фігурант багатьох корупційних скандалів навколо ремонту доріг, а також скандалу навколо приватизації «Аульської станції» — стратегічної хлорпереливної станції, яку Олійник продав Коломойському за ціною квартири.

Близький зв’язок Олійника і Нестеренка підтверджує той факт, що якийсь час Кирило Нестеренко користувався автомобілем Mercedes-Benz GLE 43 з держномером АА2442НН, яким він керував 22 серпня 2023 року в стані алкогольного сп’яніння, коли о 23:50 був зупинений поліцією. Цей автомобіль вартістю близько 90 тисяч доларів США був зареєстрований на Герасименка Івана Миколайовича, адвоката, директора адвокатського об’єднання «Ісу Лоєрс» та ТОВ «Інвестментс сервіс Юкрейн».

Mercedes-Benz GLE 43 білого кольору
Автомобіль, на якому нардепа Кирила Нестеренка спіймали п’яним за кермом у серпні 2023 року

За даними ЗМІ, власником АТ «Ісу Лоерс» є Святослав Олійник, він же кінцевий беніфіціар «Інвестмент сервіс Юкрейн». Крім того, Герасименко був помічником Олійника, коли той був народним депутатом.

На початку своєї кар’єри депутата Верховної Ради Кирило Нестеренко був досить продуктивним: став одним з найактивніших «мажоритарників» з Дніпра за кількістю поданих законопроектів, активно піарив ідею податкової амністії, встиг разом зі Святославом Олійником потрапити у скандал з неякісним ремонтом доріг у Дніпрі та закупкою Дніпровською облрадою воланчиків для бадмінтону для неіснуючої спортивної школи. А ось з початком повномасштабної війни росії проти України Кирило Нестеренко підозріло затих і заліг на дно — жодної особливої ​​активності з його боку всі три роки війни не спостерігається.

Куди депутат Кирило Нестеренко їздить відпочивати під час війни

Враховуючи, що всі три роки війни Нестеренко постійно катається за кордон відпочивати, працювати в парламенті ніколи. За даними BlackBox OSINT, за цей час народний депутат здійснив 14 виїздів за межі України, більшість із них — у відпустку. У квітні 2022 року – Іспанія, червень 2022 року – Монако, французька Ніцца, липень 2022 року – Будапешт, серпень 2022 року – Німеччина, Франція, Іспанія та Італія, де Нестеренко відвідав музей BMW у Мюнхені та монастир Монсеррат у Барселоні.

У вересні та жовтні 2022 року депутат знову відвідував Будапешт, у листопаді — Польщу, у грудні поїхав до Словаччини та Угорщини. У червні 2023 року Нестеренко перебував у Нідерландах, а у грудні 2023 року – в Естонії та Австрії.

16 січня 2025 року депутат Кирило Нестеренко зробив покупки у магазині гірськолижного спорядження EXTREMSTYLE та 21 січня через Львів поїхав до Варшави, а звідти, очевидно, далі на зимовий відпочинок на гірськолижному курорті.

Але й у Києві молодий народний обранець проводить час, не вдома граючи у шахи, а відпочиваючи у готелі Fairmont, де він може за раз залишити то 17 тисяч гривень, то 22 тисячі гривень, чи в ресторані Gosti, де він може повечеряти на 12 тисяч гривень. Також, за нашими даними, Нестеренко любить відвідувати дорогі київські ресторани Bassano, Virgin Izakaya, Under Wonder та Catch, та заміські комплекси Verholy Relax Park та Shelest.

Наскільки витрати Кирила Нестеренка перевищують його офіційні прибутки

На все це явно не вистачить зарплати у 55 тисяч гривень на місяць. А крім неї Кирило Нестеренко більше ніяких офіційних доходів немає. Згідно з деклараціями Кирила Нестеренка, за 2022 рік депутат заробив 426 тисяч 737 гривень, тобто 35 тисяч 500 грн на місяць. У 2023 році його зарплата народного депутата зросла до 664 тисяч 576 грн за рік, плюс 510 тисяч гривень він виручив від продажу автомобіля Volkswagen Multivan 2009 рік випуску, який він купив у січні 2021 року всього за 194 тисячі 932 гривні, що вже цікавило само по собі — за два роки машина дивом подорожчала у 2,5 рази.

Але хай так буде. Дохід Кирила Нестеренка за 2023 рік становив у сумі 1 млн 174 тисячі 576 грн. Але цікавий момент: судячи з його декларації за 2023 рік, за цей рік він зміг з цих грошей відкласти в заощадження 2/3 цієї суми — його активи зросли з 10 тисяч доларів у 2022 році до 22 тисяч доларів у 2023-му, з 5 тисяч євро до 10 тисяч євро, та з 56 тисяч гривень до 150 тисяч гривень готівкою та на банківському рахунку. Усього – 789 тисяч гривень. Тобто Кирилу Нестеренко 2023 рік вдалося якось прожити на 385 тисяч гривень, тобто за 32 тисячі гривень на місяць. Нагадаємо, що такі самі метаморфози ми спостерігали і у народного депутата від партії «Європейська солідарність» Вікторії Сюмар, яка теж якимось дивом примудрялася з однієї зарплати депутата і жити, і маєтки будувати, і ще відкладати мільйони гривень.

Зважаючи на те, що Нестеренко лише за один вечір у ресторані залишає від 12 до 22 тисяч гривень, і регулярно подорожує закордон, повірити в те, що він живе на місяць на 32 тисячі гривень, м’яко кажучи, дуже складно. Тому що, власне, він живе на зовсім інші гроші. За даними BlackBox OSINT, за останні три роки лише підтверджені витрати Нестеренка вдвічі перевищили його підтверджений дохід за цей же час і становили 4,6 млн грн. Що мало б викликати питання у відповідних органів, в тому числі у Держфінмоніторингу.

Крім зарплати народного депутата Кирило Нестеренко отримує дохід від держави у вигляді компенсації за оренду житла у Києві та компенсації витрат на виконання депутатських повноважень, а також регулярно отримує фінансову допомогу від свого брата Єгора Нестеренка. Крім того, сам депутат може за один раз використати суму у дві свої місячні зарплати з грошей невідомого походження.

Гроші, які Нестеренко отримує від держави як компенсацію за оренду житла в Києві, а це — близько 20 тисяч гривень на місяць, депутат поки що жодного разу не витратив за цільовим призначенням. Тобто, за оренду квартири в столиці він платить якимись окремими грошима. А орендує він зовсім не скромну квартиру площею 106 квадратних метрів у Печерському районі Києва на вулиці Панаса Мирного, 17, ціна оренди якої сьогодні явно більша за 20 тисяч гривень.

До речі, власником цієї квартири є колишній суддя Одеського окружного адміністративного суду, який був звільнений зі скандалом через визнання його таким, хто не відповідає займаній посаді через недостовірне декларування та неможливість пояснити походження своїх грошей для численних подорожей.

Як, власне, і орендар його квартири — народний депутат від партії «Слуга народу» Кирило Нестеренко, котрий оперує грошима невідомого походження на свої численні витрати, що в рази перевищують його офіційні доходи.

Звідки гроші у нардепа Нестеренка на розкішний спосіб життя?

Звідси назріває закономірне питання: звідки ж тоді ці гроші? Можливо, депутата Кирила Нестеренка забезпечують його батьки? Батько нардепа Олександр Нестеренко все життя працював банківським службовцем, розпочинав свою кар’єру в сумському департаменті Нацбанку України у 1993 році, а з 1997 року по сьогодні працює в структурі Укрсиббанку на посаді голови центру підтримки IT-інфраструктури.

Інга Нестеренко, мати Кирила Нестеренка, з листопада 2019 року є власницею коворкінгу та кафе Yard Space у селі Софіївська Борщагівка на проспекті Героїв Небесної Сотні 30/2 у ЖК «Львівський Маєток». Однак, судячи зі сторінки коворкінгу в Instagram, особливо успішним проект назвати складно — сьогодні він не працює, а Інга Нестеренко дає оголошення про здачу цього приміщення в оренду.

Кафе на першому поверсі нового шестиповерхового будинку
Коворкінг Yard Space матері нардепа Нестеренка Інги Нестеренко у ЖК «Львівський Маєток» у Софіївській Борщагівці. Фото: Instagram

Крім цього, мати Кирила Нестеренка, також працює ріелтором з 2014 року — її номер телефону вказано на оголошеннях про здачу в оренду квартир. Разом з цим, по фото з її соціальних мереж можна зробити висновок про те, що вона працювала у відділі продажів ЖК «Львівський Маєток» з 2016 року.

Є у Кирила Нестеренка також рідний брат — 26-річний Єгор Нестеренко, студент КНУ імені Шевченка, який працював з 2020 по 2023 рік керівником маркетингової групи в ДП «Коніка Мінолта Україна», а на сьогоднішній день є ФОП у сфері консультування з питань комерційної діяльності. Єгор разом із матір’ю займався її коворкінгом, а також виходячи з того, як підписано його мобільний номер телефону у додатку GetContact (Єгор ЖК Наш Будинок Квартира, Квартира ЖК Фемелі Єгор, Yehor Nesterenko Львівський Маєток), він, як і вона, працює ріелтором, і теж пов’язаний із ЖК «Львівський маєток».

Малоймовірно, що звичайний банківський службовець або рієлтор здатні забезпечити і своє життя, і дорогий спосіб життя сина-депутата. Проте цікава зачіпка з відповіддю на запитання — звідки гроші у Кирила Нестеренка — тягнеться якраз від житлового комплексу «Львівський Маєток» під Києвом, у відділі продажу якого працювала чи працює досі мама нардепа, в якому вона має приміщення для коворкінгу і з яким асоційований його брат.

Як батько та брат нардепа Нестеренка скуповують нерухомість під Києвом на сотні тисяч доларів

У самого Кирила Нестеренка немає у власності будь-якої нерухомості. Немає її й у  його матері. Натомість цікава ситуація складається з нерухомістю його батька Олександра Нестеренка. У ЖК «Львівський маєток» (він же — «Львівський затишок») на вулиці Соборній 103/21 у селі Софіївська Борщагівка під Києвом батько народного депутата Нестеренка, згідно з даними українських реєстрів, за договорами поступки прав та обов’язків за договором купівлі-продажу майнових прав від забудовника ТОВ «МДС-Буд» отримав у власність дві квартири:

— квартиру №48 площею 62,2 квадратних метрів вартістю 1 млн 279 тисяч 260 гривень (близько 47 400 доларів США) за договором від 10 серпня 2021 року, яку він згодом продав 1 грудня 2023 року за 3 млн 223 тисяч 200 грн;

— квартиру №128 площею 60,9 квадратних метрів за ціною 1 млн 254 тисячі 540 гривень (46 460 доларів США) за договором від 29 листопада 2021 року, яку він продав 7 лютого 2024 року за 3 млн 34 тисячі гривень (79 тисяч доларів США).

Тобто Олександр Нестеренко через два роки після купівлі у забудовника двох квартир за 2,5 млн грн продав їх за майже 6,3 млн грн, тобто за ціною більш ніж вдвічі вищою.

Ще одну квартиру площею 41,2 квадратних метрів у тій же Софіївській Борщагівці, у тому ж ЖК «Львівський затишок», але за адресою вулиця Відпочинку 1, кв. 84 Олександр Нестеренко купив 27 серпня 2024 року за ціною 1 млн 353 тисяч гривень. Там же за місяць він купив нежитлове приміщення 4,2 квадратних метри за 83 тисячі 160 гривень. Вони поки що не продані.

Ще одне нежитлове приміщення №148 площею 65,3 квадратних метрів за адресою Софіївська Борщагівка, проспект Героїв Небесної Сотні, 36 батько нардепа Нестеренка купив у 2020 році за договором купівлі-продажу у Ганни Дубчак за 326 тисяч 300 гривень, після чого в 2023 році продав його за 550 тисяч гривень. У цьому ж будинку у Нестеренка ще два машиномісця 11 та 20 квадратних метрів, куплені у неї ж 6 грудня 2021 року за 89 000 грн та 152 900 грн.

Та й це ще не все. За кількома договорами отець Кирила Нестеренка 22 грудня 2022 року купив у Віктора М’ялика у Софіївській Борщагівці 4 нежитлові приміщення за адресою проспект Героїв Небесної Сотні, 30/1. У сусідньому будинку №34 у червні 2023 року він також придбав гараж площею 18,1 квадратний метр за 130 тисяч грн.

А його останніми покупками у того ж Віктора Мяліка 1 березня 2024 року стали одразу 9 нежитлових приміщень у будинку №30 на проспекті Героїв Небесної Сотні 30 — кожне площею від 1,2 до 7,2 квадратних метрів і вартістю від 13 до 30 тисяч гривень.

Тобто, за останні чотири роки співробітник «Укрсиббанку» Олександр Нестеренко купив квартир та нежитлових приміщень у житлових комплексах Софіївської Борщагівки на загальну суму близько 162 тисяч доларів США. При цьому частину цієї нерухомості він уже перепродав за цінами вдвічі вищими.

Такою ж активною покупкою нерухомості, що характерно, у тих же продавців, зайнявся і брат народного депутата Єгор. У 2019 році він купив лише за 300 тисяч гривень квартиру площею 72,1 квадратний метр у ЖК «Львівський маєток» у будинку на проспекті Героїв Небесної Сотні 30/2 у того ж Віктора Мяліка. У сусідньому будинку №30/1 у нього ж Єгор Нестеренко купив нежитлове приміщення площею 1,8 квадратних метрів за 16 242 грн, а в будинку №28/2 — ще одне приміщення 76,7 квадрата за 421 600 грн, яке через 7 місяців продав за 674 960 грн.

Також брат Нестеренко у грудні 2022 року придбав у Віктора Мяліка два машиномісця по 13,7 квадратних метрів кожен — один за ціною 48 тисяч грн, другий — за 58 тисяч грн. Ще одне приміщення під комерцію площею 48,6 квадратних метрів Єгор Нестеренко купив у М’ялика за 184 600 грн у вересні 2023 року. Продовжив він скуповування нерухомості в новобудовах Софіївської Борщагівки у Віктора Мяліка і в 2024 році: це були 4 невеликі нежитлові приміщення загальною площею 7,4 квадратних метрів на суму 46 800 грн.

Ще одне нежитлове приміщення площею 64,7 квадратних метрів Нестеренко купив  у Валерія Омельяненка у жовтні 2010 року за ціною 388 тисяч 976 гривень. І безпосередньо у забудовника ТОВ «МДС-Буд» брат нардепа купив квартиру №168 у будинку на вулиці Соборній 103/20 у Софіївській Борщагівці за 906 тисяч 240 гривень.

У переведених у долари грошах Єгор Нестеренко за останні п’ять років придбав нерухомості на суму близько 84 тисяч доларів. Цікаво, чи не так? Батько і рідний брат народного депутата після того, як той, власне, обрався до Верховної Ради, зайнялися активною скупкою квартир, нежитлових приміщень, машино-місць і гаражів у ряді новобудов у селищі Софіївська Борщагівка під Києвом на загальну суму понад 200 тисяч доларів при тому, що Олександр Нестеренко, нагадаємо, — звичайний банківський службовець, а Єгор Нестеренко — студент, який займається рієлторською діяльністю.

Як сім’я Кирила Нестеренка допомагає нардепу Віктору М’ялику ухилятися від податків

Але найцікавіше навіть не це, а те, хто ці люди, які виступили продавцями всієї цієї нерухомості близьким родичам народного депутата.

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ «МДС-Буд», зареєстроване у 2013 році, є замовником будівництва житлового комплексу «Львівський затишок» (який раніше називався «Львівський маєток»). Засновником, бенефіціаром і водночас директором цієї компанії зі статутним капіталом всього в 9 тисяч гривень, є Ганна Дубчак, яка продала батькові Кирила Нестеренка нежитлове приміщення та два паркомісця в одному з будинків ЖК «Львівський затишок».

Віктор М’ялик — народний депутат України, який входить до групи «За майбутнє» Ігоря Коломойського, був також засновником та фінансовим директором МДС-Буд на момент свого обрання нардепом. Роман Янковський, помічник Віктора Мяліка, також виступав засновником та директором цієї компанії з липня 2016 року до листопада 2020 року. А Валерій Омельяненко працює у ТОВ «МДС-Буд» інженером технічного нагляду.

І ось що цікаво. У вересні 2021 року Віктору М’ялику висунули звинувачення у несплаті понад 118 млн грн податків під час продажу нерухомості в новобудовах Софіївської та Петропалівської Борщагівки. За даними слідства, протягом 2012-2019 років він продавав квартири та нежитлові приміщення у житлових комплексах, збудованих його компанією, як своє власне майно без реєстрації ФОП чи юрособи, аби з реалізації нерухомості платити не 18% податку, а лише 5%. Однак, як це часто буває в нашій країні і як це часто буває з Печерським районним судом Києва, у грудні 2023 року він виправдав народного депутата М’ялика та позбавив його від відповідальності за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Станом на 2020 рік М’ялик володів 158 квартирами загальною площею 11 530 квадратних метрів, а загалом — 1300 об’єктами нерухомості, серед яких нежитлові приміщення, паркомісця та земельні ділянки. Після того, як йому вручили підозру в несплаті податків, у декларації за 2022 рік він вказав всього лиш більше 300 об’єктів нерухомості, серед яких було тільки 33 квартири.

Очевидно, що частина з об’єктів нерухомості, що «пішли» з власності М’ялика, якраз опинилися в руках батька і брата Кирила Нестеренка — колеги Віктора М’яліка по парламенту. Фактично, за допомогою родичів Нестеренка М’ялик здійснив приховування своїх активів, перебуваючи під слідством у кримінальному провадженні. І, по суті, передав їм свій нелегальний бізнес з продажу нерухомості в обхід оподаткування, враховуючи, що частина отриманих від М’ялика, Дубчак і безпосередньо від ТОВ «МДС-Буд» квартир і нежитлових приміщень Олександр і Єгор Нестеренко вже перепродали за цінами в 2 рази вищими за покупку і також без оформлення ФОП чи юрособи — задля ухилення від сплати 13% податків.

І, відповідно, мабуть звідти нардеп Нестеренко і отримує свої «ліві» прибутки на закордонні подорожі та відпочинок у найдорожчих ресторанах столиці. Цікаво, чи звернуть на родину Нестеренків свою увагу правоохоронці так само, як звернули  її колись на Віктора М’ялика. Адже виходить дуже негарно — народний депутат країни, що щосили борониться від наступу ворога, живе розкішне життя на податки, які б мали бути в бюджеті цієї країни.

“Антикорупційна правда”