Власник левової частки українського алкогольного ринку Євген Черняк до великої війни був одним із наймедійніших мільярдерів. З початком повномасштабної війни Черняк активно зайнявся гуманітарною допомогою рідному Запоріжжю. Незважаючи на це, він всіляко уникає засуджень на адресу путінського режиму, і, як припустили розслідувачі Molfar, ймовірно, продовжує вести бізнес у Росії, пише Обозреватель.
Як зазначають розслідувачі Molfar, Черняк володів російськими компаніями через кіпрський офшор AMG-77 Investment Ltd (оформлений на його батька). З 2014-го з України горілку не постачали, але при цьому відправляли пляшки, а з РФ в Україну завозили пробки, обгортки тощо. Загалом, за підрахунками аналітиків, за весь період війни пов’язана з Черняком компанія заплатила до бюджету агресора $14 млн. податків.
У березні 2022 року український Forbes повідомив, що холдинг Global Spirits, якому належать бренди Хортиця, Мороша, Шустов – відкликав ліцензію на виробництво та продаж горілки у Росії. Сама компанія не постачає туди продукцію з 2014 року, додали в компанії. Однак Molfar стверджує, що родина Черняка продовжувала отримувати прибуток від бізнесу у Росії після 2014 року.
А вже після лютого 2022-го, схоже, провела лише номінальні зміни у структурі свого російського бізнесу. Росактиви передали менеджеру, який працював у компанії Черняка, – Олександру Беспалову.
“Кіпрська компанія AMG-77 Investment Ltd перестає бути власником російських юросіб у травні 2022 року. Новим власником усіх підконтрольних раніше “кіпріотам” російських компаній стає чоловік на ім’я Олександр Беспалов”, – йдеться у розслідуванні.
Беспалов був головою правління АТ “Феодосійський завод коньяків та вин” ще у 2020 році. У той же час він, ймовірно, працював у ТОВ “Торговий дім “Мегаполіс”. Іншими словами, ймовірно, Беспалов був менеджером кількох компаній, що належали кіпрській компанії, якою вже володіла родина Черняка.
“Практика американських та європейських компаній показує формат відчуження російського бізнесу на користь його менеджменту як один із способів залишити ринок. Сам Євген Черняк про це так не говорить, оскільки ніколи не визнавав, що має бізнес у Росії. Більше того, матеріали, що публікувалися на цю тему, піддавалися жорстокій цензурі і забиралися з пошуку Google», – зазначають у Molfar.
Кому належать компанії Черняка в РФ
Нова структура власності
Горілку продовжили продавати до РФ, але трохи змінили назви. Наприклад, замість “Мороші” продають “Морошу лісову”, а замість “Хортиці” – “Хорту” (дизайн практично не змінили). Аналітикам Molfar також вдалося довести, що компанія Черняка зареєструвала у РФ ТМ “Шустов” у червні 2022-го.
Пляшки “Хорти” в дизайні “Хортиці”
“Можемо припустити, що команда Черняка планує повернутись на великий алкогольний ринок Росії після перемоги України і тому не хоче втрачати з ним зв’язок. Як і заробітки”, – повідомили розслідувачі.