Віталій Герсак, екскерівник СБУ на Миколаївщині, не раз ставав героєм журналістських розслідувань. Після його призначення в Миколаївську область 2019 року в його родини почало з’являтись елітне майно. Сам Герсак засвітився тоді на Toyota Tundra за 60 тисяч доларів із його ініціалами й російськими вертольотами на бампері. Закінчилася серія скандалів гучним звільненням у 2020-му. Минуло три роки, і вчорашній фігурант антикорупційних розслідувань повернувся на публіку. Вже як громадський діяч.
Віталій Герсак народився на Вінниччині в місті Немирів. Вчився в Івано-Франківську. З 2003-го він рік працював у Вінниці та ще п’ять — у районному центрі Гайсин у карному розшуку в міліції. У 2010-му карʼєра молодого оперативника пішла вгору — став начальником кримінального розшуку Лінійного відділу на станції «Київ-Пасажирський». Після звільнення з органів міліції, пішов на службу в Департамент внутрішньої безпеки Служби зовнішньої розвідки. І ось у вересні 2019-го Зеленський своїм указом призначив Герсака на поважну посаду очільника СБУ в Миколаївській області.
Представляти Герсака на посаду до Миколаєва приїжджав очільник СБУ Іван Баканов, а супроводжував його сам Андрій Єрмак, тоді просто помічник Зеленського. Насамперед Герсак узявся за так звані нелегальні заправки, які входили до його сфери інтересів. Дружина Герсака Юлія кілька років значилася співзасновницею компанії «ТЕКУ», яка була замішана у справі про виготовлення та продаж нелегального палива на Київщині.
Схеми, сходки, СБУ
Колишній колега Герсака анонімно в деталях розповів, чим посадовець насправді займався під час служби на Миколаївщині:
«Було звернення аграріїв із Миколаївської області про те, що він разом із чеченцями притискає їхній бізнес. Він розповідав, що цих чеченців не знає, але ми його задокументували на “Новопечерських Липках” (житловий комплекс у Києві — ред.), як він там із ними проводив регулярні зустрічі. Це лягло в основу матеріалів службової перевірки, за якою його тоді позбавили звання, понизили з полковника до підполковника, і, відповідно, ці матеріали стали підставою для його звільнення. Коли його звільняли, погрози йшли з усіх боків. Я знаю, що Баканову погрожували Єрмак та Арахамія».
У 2021-му щодо Віталія Герсака вели службове розслідування, під час якого задокументували ще чотири цікавих епізоди:
- після призначення на посаду начальника ГУ СБУ в Миколаївській області Віталій Герсак почав контролювати фінансові потоки від браконьєрського вилову креветки на території Кінбурнської коси, загальна сума яких може становити близько 4 млн грн щомісячно;
- здійснювалася контрабанда дизельного пального з морських суден, які перебували на рейді поблизу морських портів;
- розкрадалося дизельне пальне із залізниці;
- на території Одеської області, під керівництвом Герсака було обладнано декілька великих «ферм» із виробництва біткоїнів, організацію роботи яких на відстані контролював спеціаліст з інформаційних технологій із Миколаєва.
Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися
Дружині — все, собі — нічого
Після призначення на посаду голови Миколаївської СБУ в родини Герсака почало зʼявлятися чимало майна, і все реєструвалося на дружину Юлію. На початок 2020 року їй належали дві квартири в елітному столичному ЖК «Французький квартал», два гаражі там само та новенька Toyota Camry в топовій комплектації.
Після звільнення чоловіка, влітку 2021-го, Юлія Герсак придбала ще дві квартири майже на 200 квадратних метрів, шість машиномісць і нежитлове приміщення у столичному ЖК «Новопечерські Липки». На той момент вартість усієї цієї нерухомості мала становити приблизно півтора мільйона доларів.
Жодного легального джерела доходів, яке могло б пояснити походження такої імперії нерухомості, — немає. У кар’єрі Герсака — лише 20 років служби в тоді ще міліції та СБУ. Жодних згадок про успішний легальний бізнес чи комерційний успіх Віталія Герсака після звільнення з СБУ немає. Лише кілька зареєстрованих компаній, більшість із яких розташовані в Одесі. Утім, кількість елітного майна та землі в родини Герсаків тільки збільшувалась.
Реп, тачки та майно для сина
Тепер, коли сам Герсак у військовій формі публічно розповідає про свою благодійність, справами сімейними замість дружини почав займатися син. За словами батька, у перші дні великої війни, коли Кірілу ледь виповнилось 18, вони разом долучилися до оборони України. Жодних свідчень про військову службу Кіріла немає. А от у соцмережах він демонструє всі ознаки багатого життя: він їздить на дорогих автівках, вечеряє в ресторані й записує реп про ті самі машини, гроші й бренди.
Усе майно, яким вихваляється Кіріл Герсак у соцмережах, підтверджують офіційні документи. За даними реєстру нерухомості, хлопець восени 2023-го став власником квартири на 107 м² у ЖК Aqua Marine в Одесі за договором дарування. Навіть без ремонту вона б коштувала 90 тисяч доларів. У свої неповні 20 років Герсак-молодший отримав і багато активів на Вінниччині: менш ніж за рік йому надарували половину земельної ділянки на 2,5 гектара, яку він здає в оренду агропідприємству, дві ділянки на 5 та 10 соток — під будівництво будинку, 15 соток для ведення господарства і ще 1,2 гектара землі. У різних куточках Вінниччини в нього ще й зʼявилися два житлових будинки.
Так само у 2023-му він став власником і чотирьох автомобілів. Одна з автівок — BMW 530E (2017 року випуску), яка коштувала на той момент щонайменше 30 тисяч доларів. Тоді ж купив новенький Mersedes-Benz V300D (2023 р. в.), який коштує ще близько 100 тисяч доларів. Ще на нього переписали стару батькову Toyota Tundra і Volkswagen Transporter.
Крім елітної нерухомості, на нього саме у 2023 році почали переписувати компанії, які раніше належали Герсаку-старшому та його матері (за даними YouControl, ці компанії не приносили прибутків).
Ресторан «Соло»
На своїй сторінці в Instagram Кіріл Герсак розмістив посилання на одеський ресторан «Соло». Однойменну назву має і його нова пісня. Із цього закладу хлопець неодноразово викладав відео в соцмережі. Також Кіріл зареєструвався як ФОП за напрямом «ресторанна діяльність».
За нашими даними, там облаштував собі робочий кабінет і Герсак-старший. Це досить відомий в Одесі заклад, він часто змінює господарів.
«“Соло” — це “перехідне знамено”: хто сьогодні більше співпрацює з поліцією, той називає себе господарем “Соло”. Вони сидять, не ховаючись. Вони не сидять на другому поверсі, вони — на першому, стоять [їхні] автомобілі просто під “Соло”, і вони спокійно “вирішують там питання”. Вони спілкуються, вони пʼють. Це дуже важливо», — розповідає Ірина Гриб, одеська блогерка, яка багато років досліджує діяльність силових структур на півдні України.
«Вільні та вірні»
У серпні 2023 року Віталій Герсак заснував громадську організацію — «Вільні та вірні» із представництвами у Вінниці, Одесі та Миколаєві, де керівниками поставив цікавих людей. Зокрема, у Вінниці — це «ексрегіонал» депутат Віктор Пигуля, який до 2020 року постійно балотувався до місцевої ради від «Опозиційного блоку», а ще, за матеріалами судової справи, не віддавав партнеру виманені в нього 10 тисяч доларів.
В Одесі — це теж місцевий ексдепутат від «Слуги Народу» Олег Каптур із неоднозначною репутацією. А в Миколаєві — Рустамджан Садрідінов, член «Партії Регіонів» у часи колишнього президента-втікача Віктора Януковича. На місцевих виборах 2020 року балотувався від проросійської партії «Наш край», яку створили колишні «регіонали». Вже після початку великої війни Рустамджан неодноразово ставав фігурантом журналістських розслідувань, через постачання продуктів для армії за завищеними цінами.
Місце реєстрації головного офісу — малопримітний будинок, поблизу столичного Хрещатика. Там же зареєстровані ще понад 90 підприємств. За цією адресою про громадську організацію ніхто не чув. Директор реальної юридичної компанії із цього офісу повідомив, що це адреса виключно для листів.
Зареєстрована в Києві ГО «Вільні та вірні» почала свою діяльність не зі столиці, а саме з Одеси. Ірина Гриб розповідає, що навесні 2023 року Герсак почав себе там позиціювати правонаступником кримінального авторитета Халіда Мусаєва, який, за даними Нацполіції, співпрацював із російськими окупантами, виїхав за кордон, з лютого 2023-го перебував у розшуку і був затриманий 12 грудня того самого року в Обʼєднаних Арабських Еміратах. Його підозрюють у вбивствах на замовлення, викраденні людей, вимаганні, збуті наркотиків і контрабанді зброї. Тривалий час, за свідченнями блогерки, Герсак навіть проживав у будинку Халіда.
Саме ГО «Вільні та вірні» стала організатором масштабного заходу в центрі Києва, про який ми згадували на початку, — із фуршетом, поважними гостями й самим Герсаком на чолі. Співорганізатором конференції Герсака став, зокрема, Інститут демократії та розвитку PolitA. Організація відома співпрацею з американською лобістською компанією Zeppelin Communications в інтересах ексгенпрокурорки Ірини Венедіктової. А отже, Віталій Герсак і справді намагається заручитися підтримкою тих людей, які так чи так мають реальні зв’язки з представниками різних американських політичних кіл.
«Сьогодні ми завдяки нашим співорганізаторам проводимо міжнародну конференцію, яка буде в майбутньому визначати ветеранську політику в нашій державі, і за допомогою наших американських партнерів ми просто будемо її в нашій державі реалізовувати. На сьогодні в нас фінансування немає, але ми плануємо залучити інвесторів, саме американських, щоб американські ГО та фонди долучились до цієї роботи й допомогли нам і з фінансуванням, і з технічними, і з експертними напрямами», — поділився своїми міркуваннями Віталій Герсак на конференції з американцями.
Сам Герсак нам так і не повідомив, у якому підрозділі служив і брав участь у бойових діях. Утім, на кількох різних ресурсах ішлося про 122 бригаду ТрО з Одещини. У них ми й запитали, як чинний військовослужбовець може перебувати так далеко від підрозділу та чи взагалі знають там про його амбіційні плани про співпрацю з американцями. Від підрозділу конкретної відповіді ми не отримали. Мовляв, така інформація може загрожувати особистій безпеці військовослужбовців. Утім, там повідомили, що керівництво частини нікого не уповноважувало на пошук джерел фінансування.