Одеський військком із віллою в Іспанії – далеко не єдиний приклад корупції у цій сфері. У дніпровського військкома знайшли кілька автомобілів та дві квартири у місті Дніпро. Окрім того, було проведено майже 100 обшуків на території Києва, Київської, Полтавської, Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Житомирської, Івано-Франківської та Черкаської областей.
Велика схема
Правоохоронці встановили, що посадові особи Білгород-Дністровського РТЦК, діючи спільно з членами військово-лікарської комісії, за посередництвом сторонніх осіб, за грошову винагороду налагодили схему видачі довідок про визнання особи непридатною до військової служби за станом здоров’я та виключення її з військової.
Вартість таких “послуг” становила від 7 до 10 тисяч доларів. Сума залежала від платіжної спроможності ухиліста, місця його проживання та терміновості виїзду, зазначають у спецслужбі.
Так звані “ухилісти” протягом 1-2 днів ставали на облік у Білгород-Дністровському РТЦК, проходили військово-лікарську комісію та за її результатами визнавалися непридатними до військової служби та зняті з військового обліку за станом здоров’я.
Правоохоронці встановили, що “клієнти” під час проходження лікарської комісії навіть не прибували до міста Білгород-Дністровський, водночас надалі використовували отримані документи для виїзду за кордон.
Після оформлення фіктивних документів фігуранти надавали ухилистам “маршрут” втечі за кордон, який пролягав через міжнародний пункт пропуску “Староказаче” на Одещині.
Також слідством встановлено, що для прикриття своєї злочинної діяльності посадовці Білгород-Дністровського РТЦК та СП знищили частину службових документів, у тому числі особових справ, облікових карток та медичної документації осіб, непридатних до військової служби за станом здоров’я.
Незважаючи на те, що згідно з наказом Міністерства оборони України, така документація повинна зберігатися щонайменше 5 років, а зменшення такого терміну заборонено.
За результатами обшуків у столиці та 10 областях правоохоронці виявили та вилучили документацію та інші речові докази.
Крім того, під час проведення обшуків за місцем проживання та у транспортних засобах, якими користуються “ухилісти”, знайшли 13 довідок військово-лікарської комісії про виключення їх з військового обліку за станом здоров’я та 15 тимчасових посвідчень військовозобов’язаного.
Слідство триває, вирішується питання щодо повідомлення про підозру причетним до скоєння злочинів особам, зазначають у ОДП.
Дніпровський військком
За даними правоохоронців, під час дії військового стану дніпропетровський військком оформив на батька кілька автомобілів та дві квартири у місті Дніпро. Також він зареєстрував на одного із членів сім’ї підприємство, яке придбало нежитлове приміщення загальною площею близько 500 м кв.
В Офісі генпрокурора зазначили, що вартість майна значно перевищує його законний дохід.
Правоохоронці провели обшуки за місцем роботи та шістьма адресами проживання у керівника дніпропетровського ТЦК та його близьких, а також автомобілях.
Наразі розглядається питання про повідомлення посадовій особі про підозру та обрання запобіжного заходу.
Перевірять усіх
23 липня президент України Володимир Зеленський дав термінове доручення створити комісію для перевірки всіх військкоматів у всіх регіонах України, щоб вони “не ганьбили нашу державу та пам’ять героїв, які гинуть на фронті”. Таке рішення було ухвалено після того, як ГБР оголосило підозру екс-військкові Одеської області Євгену Борисову.
Борисова підозрюють у незаконному збагаченні. Його родина за час повномасштабної війни придбала нерухомість на іспанському узбережжі та машини на мільйони доларів. У родичів Борисова знайшли люксові авто, віллу на узбережжі та нерухомість у вигляді офісу в Іспанії.