рус   укр

Соцсети

Культ імені античного бога Зевса в світі

Культ імені античного бога Зевса в світі

Мало хто не чув про центральне божество давньогрецького пантеону — Зевса-громовержця. Цей бог зараз не має жодного фактичного впливу, оскільки язичницькі культури опинилися в минулому, але залишився вплив культурний. Сьогодні ми спробуємо розібратися, чому божество, яке втратило вплив тисячоліття тому, все ще активно використовується як образ у культурі, бізнесі та рекламі.

Міфологія про Зевса

Як відомо більшості людей, які навчалися в школі, Зевс — це голова давньогрецького (античного) пантеону богів. Його роль — здебільшого батьківська та лідерська, що в давні часи було природним та ідеальним порядком речей. Греки зображували своє головне божество як таку саму людину, як вони самі, але наділену безсмертям і божественними силами.

У цьому підході криється вся суть створення язичницьких пантеонів. Греки, будучи стародавнім суспільством, були переконані, що боги дуже схожі на них самих, просто рівень відповідальності в таких істот набагато вищий за звичайний людський.

Саме тому збірний образ Зевса дуже показовий і характерний стандартними для таких постатей ознаками:

  • неймовірна божественна сила;
  • контроль над силами природи — в даному випадку громом і блискавкою, сили яких стародавні суспільства дуже боялися;
  • фізична сила і привабливість;
  • безсмертя і нескінченна мудрість, проникливість;
  • роль патріарха — тобто, Зевс зображувався не просто правителем, а насамперед главою власної родини.

Поруч із цими дуже позитивними в античності якостями були й менш привабливі — наприклад, усім відома любов Зевса до любовних пригод на стороні та часом надмірної жорстокості. Але все це можна списати на умовності моралі того часу.

Великий інтерес становить і сім’я Зевса, яка побудована за класичним ідеальним античним принципом. Як у кожного патріарха, що поважає себе, у Зевса є антипод — його брат Аїд, дружина — Гера, і безліч дітей. Дітьми Зевса є здебільшого боги, хоча бувають і народжені не від богинь винятки.

Нащадків цього центрального античного божества теж знає дуже багато хто — це Апполон і Артеміда, Гефест, Афродіта та інші божества, що відповідають за найрізноманітніші явища. Не менш пильну увагу в міфології приділяють і його позашлюбним дітям — наприклад, тому самому Гераклу, якого визнають одним із найвидатніших античних героїв.

Символи та культ Зевса

З часів падіння язичницьких культур минуло дуже багато часу і зараз зустріти згадки Зевса всерйоз практично неможливо — це давно персонаж, а не божество. Але в культурі залишилися причини, через які його шанували, — це простота і місткість образу, в якому поєднуються мужні та цінні в усі часи якості.

Реальні місця, де можна побачити ознаки поклоніння громовержцю, давно перетворилися на історичні пам’ятки — побачити їх можна хіба що в Греції. А от символи його влади та впливу й досі можна знайти як у культурі та розважальній індустрії, так і в продажу.

Класичні символи Зевса:

  • грім і блискавка — ці символи використовуються найчастіше і вони ж найчастіше викликають асоціацію з божеством;
  • зображення Зевса — могутній бог-громовержець на троні або похмурій грозовій хмарі теж відсилає до божества однозначно і прямо;
  • ім’я, написане латиницею або грецькою — часто поєднується з попередніми символами.

Сучасні люди нерідко використовують ці символи, але без будь-якого історичного чи тим паче релігійного контексту.

Чи можна знайти культ Зевса зараз?

Навряд чи це можливо, оскільки сам культ давним-давно втратив актуальність. Але існують безліч інших організацій, які цікавляться цим божеством у найрізноманітніших формах.

Найчастіше йдеться про бізнес. Оскільки образ громовержця дуже впізнаваний і прибутковий, його часто використовують для просування власного бренду. Крім того, символіка ще й абсолютно універсальна і може вільно використовуватися. На сайті https://whoiszeus.com.ua/ детально описано, де зараз використовують ім’я давньогрецького бога: в культурі, бізнесі, побуті і кіно.

Де можна знайти згадки імені Zeus у сучасній культурі?

Для тих, хто цікавиться цим дивовижним образом, найбільше цікавого знайдеться в сучасній культурі. Образ Зевса активно використовується в найрізноманітніших розважальних сферах, і перерахувати всі його «камео» буде неможливо — візьмемо за приклад тільки найвідоміші та найзнаковіші, а також найактуальніші зараз.

Фільми та мультфільми про Геракла

Як говорилося раніше, Геракл або Геркулес — найвідоміша позашлюбна дитина Зевса, неймовірно могутня і має величезне культурне значення. Про цього античного героя знято безліч творів — як фільмів, так і мультфільмів.

Найбільш знаковими можна вважати дві картини — це фільм 2014 року і мультфільм з однаковими назвами, «Геркулес». Обидва твори отримали заслужено хороші відгуки та запам’яталися глядачам, як знакові та цікаві стрічки.

Серія ігор God of War

Спочатку це була класична серія ігор від Соні, яка отримала друге дихання завдяки новій грі, що вийшла в 2018 році. Зевс має в цій серії величезне значення — це головний антагоніст, якому протистоїть герой Кратос.

Незважаючи на свою явно негативну роль, громовержець представлений з великою повагою до міфології та загалом до образу. Це не просто частина історії — із Зевсом у грі можна неодноразово битися, що є цікавою формою репрезентації та зустрічається не так часто.

Кіновсесвіт Марвел

Фанати давно чекали, коли ж найвидатніший з богів з’явиться у Марвел, оскільки в цьому кіновсесвіті були вже всі значущі для культури образи. Зовсім недавно, в 4 за рахунком фільмі про Тора, Зевс все ж отримав своє відображення в знаменитому кінокоміксі.

За сюжетом громовержець теж не є однозначно гарним персонажем, але в цьому немає потреби — у складному кіновсесвіті супергероїв набагато цікавіше показують неоднозначних персонажів зі своїми інтересами, до числа яких Зевса однозначно можна зарахувати. Судячи з контексту, Зевс ще обов’язково з’явиться у фільмах від Марвел.

«Антикорупційна правда»