Країна воює, а чиновники жирують? У столиці правоохоронці викрили масштабну схему з закупівлею генераторів і котельних установок за завищеними цінами. Лише за задокументованими епізодами збитки від цих оборудок для громади Голосіївського району склали 4,5 млн грн. Яких масштабів може сягати оборудка? І чи в курсі “подвигів” своїх підлеглих голова РДА Садовой?
Команда аналітиків “СтопКору” дослідила, що відомо про “генераторну” справу та яка взагалі ситуація з тендерами у Голосіївському районі Києва.
Наприкінці січня 2023 року Київська міська прокуратура повідомила про підозру посадовиці Голосіївської РДА за фактом привласнення бюджетних коштів та службового підроблення (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 ККУ). Йдеться про начальницю управління освіти райдержадміністрації, а підставою стало завдання бюджету громади збитків на 1,3 млн грн при закупівлі генераторів для 17-ти навчальних закладів району.
За даними слідства, посадові особи Управління освіти Голосіївської РДА забезпечили перемогу в тендері з очікуваною вартістю понад 3,7 млн гривень підприємцю, який запропонував ціни, значно вищі за ринкові.
А на початку лютого 2023 року стало відомо про ще один схожий епізод – цього разу із закупівлею устаткування для котелень. Голосіївська окружна прокуратура Києва оголосила про підозру директору КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва” в службовій недбалості та службовому підробленні (ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 ККУ)
Це комунальне підприємство уклало угоду з приватною фірмою про виконання робіт з реконструкції систем теплопостачання з тимчасовим встановленням блочно-модульної газової котельної установки з перепідключенням до неї споживачів житлового будинку та двох гуртожитків на території Голосіївського району. При цьому вартість обладнання, наданого постачальником, майже вдвічі перевищувала ринкову – загальні збитки для громади столиці сягнули понад 3,2 млн грн.
Як бачимо, в обох справах – майже однаковий почерк. А що пов’язує між собою їхніх фігурантів?
За даними інформаційно-аналітичних систем, чинною директоркою КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва” є Наталія Латанюк. Вона очолює комунальне підприємство з 2016 року.
Згідно з декларацією чиновниці, у 2016 році вона придбала третину квартири у столиці, яка коштувала майже 2,5 млн грн. При цьому чоловік Наталії Латанюк у 2012 році за 8 тисяч гривень став власником половини квартири на 50 кв. м у столиці. Також у власності родини є ще третина квартири площею понад 100 квадратних метрів. За неї Латанюк у 2013 році заплатила майже 900 тисяч гривень.
Начальницею Управління освіти Голосіївської РДА є Галина Полторак. У 2021 році представники громади закидали їй “кришування” схем, за якими управління освіти нібито значно завищує вартість ремонтів в дошкільних навчальних закладах. При цьому підрядники-фаворити Полторак, за словами мешканців, “убили” асфальт і газони на території одного з дитсадків.
Тоді активісти звертались у поліцію, ЗМІ та до безпосередньо голови Голосіївської РДА Сергія Садового, але жодної реакції від нього не було.
Не генераторами єдиними: аналітики знайшли й інші сумнівні закупвлі Голосіївської РДА.
Як з’ясувала команда аналітиків “СтопКору”, Управління освіти Голосіївської РДА на початку 2023 року оголосило тендер з очікуваною вартістю майже 8 млн грн на закупівлю пастеризованого молока. В результаті укладено договір з ТОВ “Фірма Фавор” на 7,4 млн грн.
У пропозиції учасника зазначено, що молоко пастеризоване безлактозне жирністю не менше 2,5% поставляти за вартістю 60,00 грн за 1 кг. Для порівняння: безлактозне молоко іншої торгової марки коштує 48-50 грн.
Ще один цікавий “харчовий” тендер провели у грудні 2022 року. Угоду на закупівлю пів мільйона штук яєць для навчальних закладів району уклали з ТОВ “Руол стандарт”. Це підприємство-постачальник неодноразово потрапляло у фокус уваги журналістів під час розслідування сумнівних закупівель за завищеними цінами на Київщині.
А от беззаперечним фаворитом тендерів Управління будівництва Голосіївської РДА є таке собі ПП “Ріалбуд”, яке належить депутату Київської обласної ради Арташесу Татояну.
ПП “Ріалбуд” фігурує в декількох кримінальних провадженнях. Зокрема, з квітня 2020 року правоохоронці розслідують розкрадання коштів на дорожніх підрядах у Кагарлицькому, Миронівському та Богуславському районах, які приватне підприємство виконувало впродовж 2016-2019 років. За інформацією поліції, розтрата відбувалась шляхом неякісного виконання будівельно-ремонтних робіт. Безпосередньо Арташеса Татояна підозрюють в організації схеми розкрадання бюджетних коштів.
Чим відомий Сергій Садовой і чому заплющує очі на зловживання підлеглих?
Сергій Садовой при владі з кінця 1990-х. З 1998 по 2001 рік був депутатом Московської районної ради Києва. З 2001 по 2006 рік – депутат, а з 2006 по 2010 роки – голова Голосіївської районної ради та райдержадміністрації.
За даними медіа, стрімким кар’єрним злетом у другій половині “нульових” Садовой зобов’язаний своїм зв’язкам як із “Батьківщиною” Юлії Тимошенко, так і з нині покійним кримінальним авторитетом, колишнім депутатом Голосіївської райради Володимиром Киселем. Саме високе покровительство нібито забезпечило Садовому першу каденцію на посаді голови Голосіївської РДА.
На ній він запам’ятався масштабною війною з МАФами, вирубуванням каштанів на Хрещатику та забудовами в Голосіївському парку, а також встановленням “кривавої ялинки” на Майдані у грудні 2013-го.
У 2014 році чиновник підлягав люстрації, однак якимось дивом втримався у владних кабінетах. Після Революції Гідності Садовой працював начальником Головного управління контролю за благоустроєм КМДА, директором Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА, а також у відділі аналітичного забезпечення діяльності Київського міського голови.
З 2019 по 2020 рік – заступник, а згодом в.о. голови Голосіївської райдержадміністрації. З травня 2020 року очолює Голосіївську РДА.
Скромний чиновник чи успішний бізнесмен?
За інформацією ЗМІ, перед поверненням на роботу до КМДА Сергій Садовой переписав увесь свій бізнес на колишню дружину – Світлану Корюковець.
Йдеться, зокрема, про ТОВ “Рондо-С”, створене ще у 2000 році, яке володіє однойменним гастрономом за адресою вулиця Родимцева, 11.
Ще одна фірма “Ніка” розташована лише за сотню метрів від Голосіївської РДА, за адресою Голосіївський проспект 46а. Ця структура здає в оренду комерційну нерухомість, відкрито її було одразу після того, як Садовой став заступником голови райадміністрації. За цією ж адресою зареєстровано і донедавна працювало ПАТ “Торін”, яке займалося “ресторанною діяльністю”. Його засновниками були дві фірми: “Житлоінвест-Сервіс” (32659695) та “Слов’янське” (16302128). Перша належить Світлані Корюковець та Дмитру Остапенку – давньому компаньйону та навіть соратнику Садового: за даними Skelet.Info, вони разом є засновниками громадської організації “Правовий захист Голосіївського району”.
Крім того, Остапенко очолює благодійний фонд “Майбутнє Голосієва”, через який, за даними ЗМІ, чиновники Голосіївської РДА нібито свого часу збирали хабарі та побори, – про це декілька років тому багато писала преса.
Тож чи було Садовому відомо про мільйонні тендерні схеми, що розгорнулись на тлі війни у ввіреному йому районі?
У публічній площині чиновник утримується від коментарів. “СтопКор” підготував відповідне звернення на ім’я голови Голосіївської РДА і наразі чекає на відповідь.