рус   укр

Соцсети

Фармацевтична компанія «Дарниця» екснардепа Гліба Загорія продає ліки в росію?

Фармацевтична компанія "Дарниця" екснардепа Гліба Загорія продає ліки в росію?

Війна – війною, а прибутки – понад усе? Поки Україна потерпає від російської агресії, фармпрепарати вітчизняного бренду «Дарниця«, яким володіє екснардеп Гліб Загорій, можна безперешкодно купити в аптечних мережах рф, а родина бізнесмена солодко живе в Європі. Невже український виробник продовжує торгувати з ворогом, як саме «Дарниця» завоювала лідерські позиції на ринку «фарми» і з якими справами пов’язують Загорія?

Таємниці вітчизняного фармацевтичного ринку дослідила у новому матеріалі журналістка «СтопКору» Діана Ловська.

Після виходу в етер попереднього розслідування «СтопКору» щодо діяльності фармацевтичної компанії «Дарниця» на адресу редакції надійшло багато цікавої інформації. Як з’ясувалось, попри широкомасштабне вторгнення рф, компанія екснардепа Загорія, ймовірно, не повністю обірвала економічні зв’язки з країною-агресоркою.

Зокрема, на російських сайтах з продажу ліків досі можна знайти у вільному доступі препарати під брендом «Дарниці». І це – не підробка. На упаковці зазначено адресу виробника: Київ, Україна. На одному з препаратів вказано і дату виробництва – 2018 рік, тобто вже багато пізніше після початку війни на сході України.

Препарати ''Дарниці'' досі можна побачити на російських сайтах

За даними ЗМІ, продукцію «Дарниці» можна купити й оффлайн в аптеках будь-якої з великих вулиць Москви, наприклад Тверської. Припускають, що Загорій замість прямих поставок став використовувати транзит через країни, що входять до Митного союзу з росією.

Чи легально наразі торгувати з рф?

Варто зауважити, що у вересні 2022 року Кабмін своєю постановою повністю заборонив експорт товарів до рф. Зокрема, документом передбачається вето на вивезення за межі митної території України товарів за зовнішньоекономічними контрактами, торговельною або країною призначення яких є російська федерація.

«Ми продовжуємо санкційний тиск проти рф. Ця постанова – ще один з багатьох інструментів економічного впливу. Розуміємо, що санкції – це засіб не лише реагування на військову загрозу, а й упередження агресії в майбутньому. Хочу констатувати, що з початку війни експорт товарів до рф де-факто було зупинено. Тепер це закріплено і на правовому рівні», – коментує перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки Юлія Свириденко.

На цьому тлі «Дарниця» публічно відхрещується від співпраці з агресором

В одному з інтерв’ю інтернет-виданню «Главком» Гліб Загорій ще на початку війни на Донбасі патріотично стверджував, що «Дарниця» нібито припиняє постачання лікарських препаратів до рф та планує у 2016 році знизити їх до нуля.

А після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році компанія навіть стала переможцем премії HR-бренд Україна у номінації «Культурний код компанії» з кейсом «ФармОборона». Ба більше, «Дарниця» – лідер вітчизняного фармацевтичного ринку: кожна сьома упаковка ліків, що продається в Україні, вироблена саме цією фірмою.

Ціни на ліки ''Дарниці'' найвищі на ринку

Зауважимо, аби заповнити своєю продукцією полиці аптек в Україні, одного бажання замало. Адже для того, щоб отримати дозвіл на реалізацію препаратів, необхідний висновок від Державного експертного центру. Лише на підставі цього висновку Державна лікарська служба видає дозвіл на використання препарату та вносить його до держреєстру лікарських засобів.

«Усе це робить посаду керівника Державного експертного центру вельми «ласим» шматком. Адже саме від його рішень залежатиме, які ліки підуть у продаж, а які отримають відмову. Крім цього, він матиме доступ до безлічі секретних даних про інноваційні препарати, а також володітиме їхніми комерційними таємницями. Що вже тут казати – людина нереально впливова«, – коментує журналістка.

Хто керує видачею дозволів на використання препаратів в Україні?

За дивним збігом обставин, у конкурсі на заміщення посади директора ДЕЦ переміг Іван Бавикін, колишній помічник Гліба Загорія на посаді народного депутата. Низка громадських організацій відповідно відреагувала та заявила про конфлікт інтересів у цьому призначенні.

У конкурсі на посаду голови ДЕЦ переміг колишній помічник Загорія Іван Бавикін

«Неприпустимий вплив людини, яка раніше працювала на власника одного з провідних фармвиробників України, на рішення про допуск або не допуск ліків до вітчизняних аптек«, – зазначає членкиня правління «Центру протидії корупції» Олександра Устінова.

А поки українці віддають за ліки чи не останні гроші, родичі Загорія рятуються від війни у Європі

Зокрема, журналісти «Української правди» зафіксували на вулицях австрійського Відня дорогий «Мерседес», зареєстрований на фармацевтичну фірму «Дарниця». Поруч із автівкою – сестра Гліба Загорія та Дмитро Огньов – її чоловік.

«Варто зазначити, Дмитро Огньов та Гліб Загорій ділять спільний дах над головою – вони мають не просто родинні зв’язки, а й прописку в одній квартирі. А Наталія Огньова, дружина Дмитра Огньова – в минулому Наталія Загорій, сестра Гліба Загорія, взагалі свого часу була членом наглядової ради фармацевтичної фірми «Дарниця«, – зауважує Діана Ловська.

Нагадаємо, колишній депутат від БПП та фармацевтичний магнат Гліб Загорій неодноразово потрапляв у фокус журналістських розслідувань.

Так, за часів свого депутатства бізнесмен Загорій встиг «засвітитися» у скандалах із фінансуванням «тітушок» для Антимайдану, викупом «квартир Луценка», блокуванням роботи НАБУ у справі Насірова та низці інших. Однак щоразу виходив сухим з води – ймовірно, завдяки впливовим і дуже різностороннім зв’язкам. І не лише в українському політикумі: заступниця голови уряду рф Валентина Матвієнко виявилась приятелькою молодості матері екснардепа.

«Антикорупційна правда»