рус   укр

Соцсети

Фукс і Хомутиннік погрожують СБУ? Олігархи хочуть скаржитися ЄС та США через розкриті схеми

Павло Фукс Віталій Хомутиннік

Олігарх Павло Фукс разом зі своїм партнером Віталієм Хомутинніком, імовірно, погрожують СБУ скаргами до посольства ЄС та США. Пов’язана з ними компанія назвала себе «міжнародним інвестиційним фондом», а боротьбу з розкритими схемами хочуть подати як тиск на «іноземних інвесторів».

І хоча, за деякими даними, Фукс втік до Лондона ще до початку повномасштабної війни, а Віталій Хомутиннік приєднався до нього вже після 24 лютого, через втечу за кордон українські олігархи «іноземними інвесторами» не стали.

Про те, хто насправді стоїть за розслідуванням та яку схему розкрила СБУ, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Схемники погрожують скаргами до ЄС та США

Компанія «Інвестохіллс Хеліантус», яка за численними свідченнями може бути пов’язана з Фуксом і Хомутинніком, розмістила в низці ЗМІ заяву про те, що збирається написати скарги на СБУ до посольств ЄС та США через обшуки. Своє повідомлення вона розмістила у десятках українських онлайн-ЗМІ.

«Напередодні війни з Росією СБУ займалася не розшуком шпигунів та диверсантів, а відкриттям кримінальних проваджень у держзраді проти бізнесу», – заявили в компанії. Що цікаво, розслідування розпочалося ще торік і після низки великих скандалів.

Сиплять погрозами СБУ
Видання OBOZREVATEL також проводило розслідування про діяльність мережі компаній Віталія Хомутинніка та Павла Фукса, до яких, як підозрюють у СБУ, належить і «Інвестохіллс Хеліантус». Ми передавали матеріали наших розслідувань і до СБУ, і до Генеральної прокуратури. Однак коли правоохоронці таки взялися за справу, олігархи, ймовірно, назвали себе «іноземними інвесторами» і почали погрожувати скаргами до ЄС та США.
Чому ми знаємо про те, що за компанією «Інвестохіллс Хеліантус» можуть стояти Фукс і ХомутиннікДо схем, які розслідувала СБУ, було залучено десятки компаній. Найчастіше їх оформлено на різних підставних осіб. Проте, щоб зберегти контроль, Хомутиннік практично в усіх фірмах уповноваженою особою, директором чи бенефіціаром оформлював свого партнера Андрія Волкова. Також, найімовірніше, він є і уповноваженою особою «Інвестохіллс Хеліантус».

У компанії оформлений Волков

У той же час Волков є власником компанії «Інвестохіллс Веста» (фірми пов’язані між собою і назвою, і самим Волковим). Саме «Веста» була однією з ключових фірм Фукса. Станом на квітень 2021-го лише «Веста» без її афілійованих структур взяла участь у 75 аукціонах на Prozorro.Продажі із загальною сумою покупок понад 421 млн грн.

Зв’язок із Фуксом можна довести завдяки його ж словам. Як зазначали журналісти, «Веста» купила шинний завод «Росава» та компанію «Яблучний дар», яка випускає соки Galicia. А ось що сказав Фукс у своєму інтерв’ю: «Я купую дуже багато дистрес-активів (дистрес-активи – те, що продається зі знижкою або дисконтом. – Ред.)… Купую також у Фонді гарантування вкладів. Різні активи, купа боргів різних. «Росава», «Яблучний дар». Багато дрібних. Є пули, які продає Фонд. Я беру участь у різних як інвестор».

Тобто Фукс фактично визнав, що він стоїть за угодами «Вести». Хоча серед офіційних власників Фукса немає. Волков у червні 2020 року отримав дозвіл на опосередкований контроль над 24,74% «Вести». Він представляв інтереси «Австро-Угорської лізингової компанії» Фукса під час підписання мирової угоди з «Київським метрополітеном». У результаті цієї угоди, як уже неодноразово писав OBOZREVATEL, компанія Фукса отримає з кожної поїздки у підземці близько 2 грн, а борг комунального підприємства з незрозумілої причини збільшили на 2 млрд грн.

Як працювала схема Фукса-Хомутинніка

Міністерство юстиції з 2020-го вже позбавило свідоцтв десятків нотаріусів, пов’язаних зі схемою Фукса, йдеться у розслідуванні «Наші гроші». Сама ж злочинна схема, зважаючи на все, продовжиться доти, доки відповідальність не понесуть її головні бенефіціари.

Журналісти під час розслідування з’ясували, що головним клієнтом нотаріусів, у яких забрали реєстрацію, є компанія «Веста». «Веста» скуповує проблемну заборгованість банків на Prozorro.Продажі. Лише у 2019-2020 роках компанія придбала понад 50% проблемної заборгованості, виставленої на аукціони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який керує активами банків-банкрутів.

А потім пов’язані з «Вестою» нотаріуси забирали майно у боржників. Самі активи купували з величезними знижками. Тепер же СБУ розслідує вказану схему та приховує зв’язки десятків компаній із російським олігархом Павлом Фуксом та його партнером Віталієм Хомутинніком.

У цій ситуації ймовірні схемники намагаються тиснути на СБУ, називають себе іноземними інвесторами та погрожують скаргами.

«Антикоррупционная правда»