рус   укр

Соцсети

Голову АРМА не обрано: що з Агентством буде далі

АРМА

В Україні є цікавий держорган — Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА). У воєнний час в управління цього органу передаються сотні активів колаборантів, пособників росіян, російського бізнесу, розташованого в Україні.

Вже три роки АРМА без Голови. Наприкінці минулого, 2021 року Кабмін нарешті оголосив конкурс на відбір керівника АРМА.

15 серпня Комісія не змогла обрати з поміж семи кандидатів Голову АРМА.

За діючого т.в.о. Голови АРМА Дмитра Жоравовича члени комісії віддали лише 2 голоси з необхідних 6.

У Дмитра Жоравовича був цілий рік, щоб налагодити роботу таким чином, щоб переконати членів Комісії у своїй кваліфікованості, ефективності, доброчесності.

До нього виникали запитання в громадськості щодо невиконання рішення суду в рамках кримінального провадження по відстороненню працівника на час досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді, незаконної витрати на заробітні плати в листопаді-грудні 2021 року 30 млн. грн. згідно Звіту Рахункової палати, виїздом з Києва вже після активних бойових дій, продажем трьох тисяч тонн арештованої олії в півтора рази нижче реальної вартості, продажем кукурудзи за зниженою в 6 разів вартістю, не купівлею військових облігацій за рахунок переданих їм арештованих коштів, відсутністю повноцінного реєстру арештованих активів, сумнівною організаційною структурою Агентства, неефективним використанням бюджетних коштів etc.

Експерти ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна» і Центру протидії корупції» вважають, щоб збільшити результат АРМА має підвищити свою прозорість. Також, представниця ТІ Україна Катерина Риженка пропонує реформувати Агентство, покращити законодавство та знайти професійний менеджмент.

Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин видав сенсаційну новину про те, що у ВР дискутують над майбутнім АРМА. Один із варіантів – розформування агентства та розподілення його функцій між НАБУ та Генпрокуратурою, які займатимуться розшуком активів, і Фондом держмайна, який може управляти ними.

Шлях збереження АРМА також розглядається, але у такому разі процес управління та передачі активів потрібно максимально диджиталізувати, вважає нардеп Юрчишин.

«Фінального рішення щодо цього питання ще немає», – каже він. Ліквідація АРМА, за його словами, може погано вплинути на відносини з міжнародними партнерами, оскільки створення агентства було, зокрема, однією з вимог надання Україні безвізу. «.

Подібні розмови народних депутатів України, експертів ТІ Україна, Центру протидії корупції про можливе розформування АРМА, перерозподіл функцій між правоохоронними та державними органами, непрофесійний менеджмент АРМА — це плювок в обличчя нинішнього т.в.о. Голови АРМА, який за рік роботи не зміг досягти системних змін і досягти ефективності роботи АРМА.

Що буде далі? Кабінет Міністрів України тепер має вирішити, що робити далі з очільником АРМА.

Варіантів є декілька:

1) Кабмін може оголосити повторний конкурс, доручивши проведення конкурсу діючому складу конкурсної комісії;

2) Кабмін може оголосити повторний конкурс, звернутись до суб’єктів, що мають делегувати осіб до комісії, з пропозиції визначити нових членів комісії. Цей варіант є найбільш довгим, оскільки той же Парламент може неймовірно довго обирати трьох кандидатів;

3) Кабмін отримавши протокол від конкурсної комісії може звернутись до діючої конкурсної комісії визначитись із переможцем конкурсу, провівши відповідні додаткові голосування.

4) Кабмін може спробувати призначити Голову АРМА без конкурсу на період воєнного стану.

Поки Уряд визначатиметься дуже важливо, щоб АРМА працювала, відбирала управителів до тих активів російського походження, які сотнями і сотнями передаються до АРМА.

Частина 8 статті 31 Закону України «Про державну службу» говорить, що строк тимчасового виконання обов’язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати три місяці.

Дмитро Жоравович уже більше року тимчасово виконує обов’язки за вакантною посадою категорії «А» — Голови АРМА.

Кабмін чомусь сприяє такому порушенню законодавства, не змінивши т.в.о. Голови АРМА.

В Україні є завжди запит на нові обличчя, молоді обличчя. Вважається, що молоді люди, які не жили у свідомому віці в радянському союзі, не мають «совку» в голові, мають необхідний інтелект та доброчесність до генерації змін.

Одним із молодих облич АРМА є Станіслав Серьогін, начальник Центрально-Західного міжрегіонального територіального управління АРМА, який як показують публікації має розуміння функціонування АРМА, а також перспектив його розвитку.

Кабмін своїм розпорядженням може легко замінити т.в.о. Голови АРМА, тим самим показавши суспільству, що Уряд не є пасивним і помічає низьку ефективність та результативність діяльності АРМА. І так само, як і народні депутати, як експерти громадських організацій, вимагає високих результатів і високого рівня доброчесності.

«Антикоррупционная правда»