рус   укр

Соцсети

Компанії з російським слідом через зятя голови ОПЗЖ Бойка Юрія Назарова просувають освітні продукти для українських шкіл

Компанії з російським слідом через зятя голови ОПЗЖ Бойка Юрія Назарова просувають освітні продукти для українських шкіл

Як повідомив телеграм-канал Харків зараз: новини, місто збирається закупити для дистанційного навчання школярів російське програмне забезпечення, яке просуває родина Юрія Бойка.

Йдеться про систему HUMAN, яка позиціонується як український розробник EdTech-продуктів для навчальних закладів усіх рівнів, які поєднуються в єдиній освітній екосистемі. Компанія HUMAN є розробником системи управління навчанням «HUMAN Школа»:

На перший погляд, все добре – вітчизняна розробка, патріотичний текст презентації. Але він, як відомо, криється в деталях. Тому що власником системи HUMAN є ТОВ «Х’ЮМАН»:

Розробник системи, на якій навчаються українські школярі – фігурант восьми списків санкцій. У тому числі й від РНБО.

ому виникає законне питання – а чому так вийшло, що ТОВ «Х’ЮМАН» виграє тендери на надання послуг українським школам, адже Харків не єдиний у цьому списку.
Так, наприклад, 20 серпня 2019 року було проведено договірний тендер на закупівлю «Системи менеджменту навчального процесу закладів загального середнього освіти» від імені КП ДІВЦ на суму 3,7 млн грн. У торгах взяли участь лише дві компанії. Перша — ТОВ «ЕВОЛЮШН ГРУП» (згодом перейменована на ТОВ «Х’ЮМАН»), друга – ТОВ «ТРАСТ АС», підставна особа, яка не має жодного відношення до розробки програмного забезпечення. Судячи з історії, друга компанія використовується виключно у ролі «конкурента» на договірних торгах.

У своїй тендерній пропозиції ТОВ «ТРАСТ АС» представило кваліфікаційні документи про виконання аналогічного договору для пов’язаного ТОВ «ТРАСТЕД ЕДВАЙЗЕРС ГЛОБАЛ», не маючи ні досвіду роботи з освітнім ПЗ, ні самого освітнього ПЗ, яке закуповується в рамках цього тендеру. Але заявку на участь у тендері було схвалено.

8 липня 2020 року в Києві проводиться ще один тендер на суму 6 млн грн, у якому прямо вказується предмет закупівлі – «Система менеджменту навчального процесу закладів загального середнього освіти (EMS – educational management system) HUMAN». Не важко вгадати переможця, яким стає ТОВ Х’ЮМАН.

У чому секрет? Секрет успіху ТОВ «Х’ЮМАН» простий – за ним стоїть родина Юрія Бойка із ОПЗЖ, найближчого соратника Віктора Медведчука. А керує ТОВ «Х’ЮМАН» зять Юрія Бойка, одіозного київського діяча Юрія Назарова.

Формально ТОВ «Х’ЮМАН» належить якомусь мешканцю Чернігова Євгену Боровику. Який, ксати, теж є фігурантом списків санкцій. Проте особистість Боровика служить простою ширмою для ТОВ «Х’ЮМАН» та ще кількох фірм, де він виконує роль зиц-голови:

Деякі фірми цього переліку виглядають досить дивно:

В одній – білоруський слід, ще одна, як і ТОВ Х’ЮМАН, змінювала назву. Причому ця назва дуже співзвучна з попередньою назвою ТОВ «Х’ЮМАН»:

Що означають ці пертурбації – нехай розуміються правоохоронці. Тим більше що діяльністю ТОВ «Х’ЮМАН» зараз займаються НАБУ та СБУ. Оскільки з’ясувалося, що йдеться не лише про корупцію, а й про передачу інформації російським спецслужбам.

15 червня цього року СБУ заблокувала роботу однієї із київських IT-компаній Юрія Назарова. Правоохоронці встановили, що пов’язані із Назаровим розробники забезпечують програмним забезпеченням окупаційні адміністрації на сході країни. Самому Юрію Назарову поки що вдається уникнути відповідальності, оскільки напередодні війни він разом із Ярославою Бойком спішно виїхав до США. Назаров також створив ботоферми та керував ними для просування у соцмережах партії свого тестя Юрія Бойка.

Нагадаємо, Юрій Назаров найбільш відомий як ініціатор проекту Kyiv Smart City. Проте процес його впровадження супроводжувався численними скандалами та кримінальними справами. Діяльністю Назарова цікавилася, зокрема, і СБУ. Формально – за корупцію, а неформально – за витік даних до сусідньої країни. На початку 2020 року до нього до кабінету КМДА з’явилася з обшуком Служба безпеки України. Але закінчилася ця невелика пригода для Юрія Леонідовича легким переляком – йому довелося лише звільнитися з посади.

Врятувала Назарова одруження з дочкою лідера ОПЗЖ Ярославою Юріївною Бойко. І саме могутній тесть не просто прикрив Назарова від переслідувань, а й допоміг розвинутись кар’єрі.

Тут треба повернутися на кілька років тому. Як писали ЗМІ, саме тоді Юрій Бойко банально купив за 250 тисяч доларів у Кличка Департамент інформаційно-комунікаційних технологій КМДА для своєї доньки. А оскільки вона не дуже розбиралася в тому, чим мала займатися, на допомогу їй виділили Юрія Назарова, який давно і щільно співпрацював із представниками родини Януковича ще під час перебування того президента. Справа в тому, що в ті незабутні часи Назаров працював виконавчим директором у ТОВ «Конім груп», яка була банальною прокладкою у тендерних схемах, коли ліцензії та послуги технічної підтримки продавали державним підприємствам із накруткою 300%. Після втечі Януковича були кримінальні справи і з’ясувалося, що збитки держави оцінюються в 760 мільйонів гривень.

Одразу після одруження виявилося, що справу з розслідування діяльності Юрія Назарова з транспортного відділу СБУ раптом чомусь передали до Департаменту контррозвідувального захисту інтересів країни. Де воно також раптом чомусь розвалилося.

Недовго Назаров пробув і без роботи — 2020 року тесть допоміг йому влаштуватися на посаду голови Комітету громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації України. Хоча вже тоді писали про російський слід у діяльності Назарова – він активно просував програмні продукти ТОВ SAP Україна. Який належить до групи «SAP СНД» з головним офісом у Москві, а один з її підрозділів курирує Владислав Сурков. Але нікого в Україні не бентежило, що SAP Україна обслуговувало вітчизняні держпідприємства та столичну адміністрацію в тому числі.

До речі, дуже сумнівно, що після 24 лютого всі ці програмні продукти оперативно замінили на вітчизняні. Тож які саме дані та в яких обсягах отримує російська розвідка в онлайн-режимі з українських комп’ютерів – це ще питання.

Хоча Назаров і втік із України, компанії, створені під протекцією його тестя Юрія Бойка, продовжують працювати. Тому підтвердження – ТОВ «Х’ЮМАН», що активно просуває «українські» освітні продукти. До чого призведе скандал у Харкові – питання відкрите. Бо Юрій Бойко, незважаючи на вісім місяців війни, аж ніяк не втратив свого впливу у нашій країні. А відповідь на запитання – «чому?» простий: правлячій «Слузі народу» банально бракує своїх голосів просування багатьох рішень. І тут їм на допомогу приходять уламки ОПЗЖ, контрольовані паном Бойком. Подивіться хоч би на останні голосування у парламенті.

Тож питання, чому ніхто не чистить російську погань у нашій країні, серед якої опинилася і ТОВ «Х’ЮМАН», розбивається про реалію української політики.

«Антикоррупционная правда»