рус   укр

Соцсети

Що у банку «Кліринговий дім» забув Володимир Кротюк — права рука поплічника окупантів Арбузова?

Що забув Володимир Кротюк - права рука поплічника окупантів Арбузова - у банку "Кліринговий дім"?

Хоча з моменту втечі Януковича і минуло вже дев’ять років, діячі тієї славної пори досі перебувають в Україні і час від часу спливають у найцікавіших місцях та не менш цікавих конфігураціях.

Знайомтесь — «Банк «Кліринговий дім»». Здавалося б – звичайний банк середньої руки.

Нічого особливого. Але склад його Наглядової ради:

Серед членів Наглядової ради скромно красується прі

Серед членів Наглядової ради скромно красується прізвище Кротюк Володимир Леонідович. З не менш скромним титулом «член Наглядової ради». Але особистість це дуже примітна і недарма він значиться в «Кліринговому будинку» в Наглядовій раді.

Сам банк нічого особливого не представляє, якщо не знати того факту, що це звичайний мийний банк, який належить сестрі екс-начальника адміністрації президента Кучми Юлі Льовочкіної на паях з молодшим бізнес-партнером Дмитра Фірташа Іваном Фурсіним.

Як відомо, Іван Фурсін довів до банкрутства київський Місто-банк, де був основним акціонером. «Місто-банк» займався в основному тим, що виводив гроші Фірташа, Льовочкіна та компанії за кордон. За законом Фурсін не може бути акціонером банку, але новий голова НБУ Андрій Пишний заплющує очі на такі дрібниці.

Це щодо банку. А тепер перейдемо до особи Кротюка, завдяки якому, схоже, «Кліринговий дім» ще тримається на плаву. Володимир Кротюк – виходець із Генпрокуратури, який у 1994 році перейшов на роботу до Національного банку України. Де займався банківським наглядом, фінансовим моніторингом та юридичним управлінням, а з 2000 року і до свого виходу на пенсію у 2014-му був заступником голови НБУ.

По суті він займався тим, що обслуговував схеми своїх босів. Нагадаємо, що пік кар’єри Кротюка в Нацбанку збігся з тим періодом, коли регулятором керував Сергій Арбузов, який змінив на цій посаді не менш одіозного Стельмаха. І під час цих двох глав найбільш активно працював Володимир Кротюк.

Чому йому дали тихо піти на пенсію, а не звільнили з ганьбою загадка. Тому що ще на початку 2014 року, коли слідом за Януковичем втік Арбузов, а в НБУ, як і у всій країні почалися пертурбації, у зв’язку з призначенням на посаду першого заступника голови НБУ Кротюка, яку зробив Степан Кубів, спалахнув неабиякий скандал.

Випливли документи, які висвітлюють схеми виведення з України 6,5 мільярдів доларів, в яких був замішаний заступник Арбузова Володимир Кротюк. Операції з виведення грошей здійснили у 2013-2014 роках два банки, підконтрольні одеському бізнесмену Борису Кауфману – ПАТ «Фінбанк» та ПАТ «Платінум Банк».

Джерелом виведених за кордон фінансових коштів були державні гроші, спрямовані на виконання бюджетних програм. Компанії, задіяні в цих операціях, здебільшого зареєстровані за двома адресами в будинках, що належать Борису Кауфману в місті Одесі.

Народний депутат Сергій Міщенко звинуватив «Фінбанк» та «Платинум банк» у фінансуванні сепаратистів. Міщенко звернувся до Служби безпеки України та Міністерства доходів та зборів з вимогою перевірити можливу причетність цих банків до фінансування сепаратистських рухів в Україні.

«Ця схема діяла за участю посадових осіб Національного банку України під час правління Віктора Януковича та Сергія Арбузова. Наразі з осіб, задіяних у цій схемі, на посаді перебуває лише колишній заступник Сергія Арбузова – Володимир Кротюк. Степан Кубів (екс-глава НБУ) призначив Кротюка на посаду першого заступника голови НБУ. Наразі спільно з іноземними колегами перевіряється подальший рух цих коштів, чи були вони спрямовані на фінансування сепаратистської та терористичної діяльності на південному сході України», – заявили тоді у Міністерстві доходів та зборів.

Чим закінчилася перевірка – невідомо, але Гонтарєва, яка змінила Кубіва на посаді голови НБУ, швидко позбулася Кротюка, випровадивши того на пенсію. Чому вирішили зам’яти скандал – невідомо. Як невідома доля звернення нардепа Міщенка до СБУ з проханням перевірити причетність Володимира Кротюка до фінансування проросійських бойовиків у «Л/ДНР».

Що стосується «Фінбанку» та «Платинум банку», то, втративши доступ до бюджетних коштів та заступництво в НБУ, вони швидко пішли на дно та були ліквідовані.

Але сам Володимир Кротюк після виходу на пенсію не зник – сплив у банку Льовочкіна-Фірташа, які за часів Януковича були обласкані системою. Втім, зараз часи дещо інші. Як би не підбадьорилися люди з оточення Януковича в очікуванні реваншу в 2019 році, 2022-й сплутав усі карти.

Як писав економічний експерт Олексій Комаха , «Банк «Кліринговий дім»», схоже, відпрацював всі свої ресурси і скоро вирушить на дно. Але поки що тримається за рахунок шанованого в НБУ Кротюка та спонсорських грошей Льовочкіна-Фірташа, які Кротюк знає, як правильно передати Пишному.

«Антикорупційна правда»