рус   укр

Соцсети

Вячеслав Мішалов, причетний до справи про розкрадання 35 млн у Дніпрі, налаштовує «старлінки» і пункти незламності?

Вячеслав Мішалов, причетний до справи про розкрадання 35 млн у Дніпрі, налаштовує "старлінки" і пункти незламності?

Кому війна, а кому – нове поле для бізнесу. Одна з найбільших інтернет-компаній України – дніпровський «Фрегат» – будує пункти інтернет-незламності по всій країні та налаштовує Starlink для ЗСУ. Здавалося б, усе чудово. Але чи справді ключовим мотивом тут є благодійність? Адже кілька років тому цей провайдер вже отримав через непрозорий тендер десятки мільйонів з бюджету Дніпра. А його засновник, екссекретар міськради Вячеслав Мішалов, тісно пов’язаний з фірмами, що фігурують у кримінальній справі про розкрадання 35 млн грн.

Відкрити три десятки пунктів інтернет-незламності у різних куточках країни: саме про таку амбітну мету повідомив минулого місяця співзасновник інтернет-провайдера «Фрегат», керівний партнер компанії Dnepro Press Steel Вячеслав Мішалов.

Йдеться про обладанння точок із генераторами, мережевими фільтрами та розетками, 15 з яких планувалось відкрити у Дніпрі, Підгородньому та Придніпровську, а ще 15 – по інших містах країни, де є абоненти «Фрегат».

Провайдер ''Фрегат'' Вячеслава Мішалова облаштовує пункти незламності

Дніпровський «Фрегат» – один з із п’ятірки найбільших інтернет-провайдерів України, який має близько 200 тисяч абонентів у Дніпрі, Дніпропетровській і Полтавській областях, а також у Києві, Запоріжжі й Черкасах. За словами Мішалова, його структура позиціонує себе як «хаб» допомоги для усіх постраждалих провайдерів на сході країни. Компанія також залучена до надання послуг зв’язку для ЗСУ: саме «фрегатівці» начебто налаштовують роботу «старлінків» на передовій.

Чим відомий інтернет-провайдер «Фрегат»?

Вимальовується досить привабливий образ соціально відповідального бізнесу. Однак є декілька важливих штрихів, здатних дещо зіпсувати красиву картинку.

Адже, за даними інформаційно-аналітичних платформ, кінцевим бенефіціарним власником компаній «Домком Дніпро», «Фрегат ІСП», «Фрегат ТВ», «Датацентр Колокол» та низки інших виступав громадянин російської федерації Григорій Гуртовий. А партнеркою Вячеслава Мішалова у нині ліквідованому ТОВ «Радянське мобільне казино» була Вікторія Миримська – вдова кримського парламентаря, фундатора партії «Союз» Лева Миримського, котра володіє низкою підприємств як в Україні, так і в рф.

Бенефіціаром низки компаній з орбіти ''Фрегата'' був громадянин рф Григорій Гуртовий

Усе це виглядає дуже цікаво на тлі повідомлень про те, що фірма «Фрегат» «вступила до лав кібервійськ та успішно відбиває атаки ботів, блокує пабліки росії та відновлює стратегічні інтернет-ресурси«.

Крім того, інтернет-провайдер «Фрегат» (юридична особа – ТОВ «Мега Лінк») за останні декілька років встиг «засвітитись» у низці корупційних скандалів з отриманням коштів з бюджету Дніпра через сумнівні тендери.

Так, у 2019 році завдяки безальтернативним торгам в усіх 160-ти школах Дніпра підряд на забезпечення інтернет-зв’язком сумою у 27 млн грн отримала фірма «Інтелект Дніпро Телеком» – офіційний провайдер компанії «Фрегат».

Офіційно засновником ТОВ «Мега Лінк» вважається Вадим Єрмолаєв із адресою реєстрації на офшорному Кіпрі. Проте де-факто кінцевим власником «Фрегата» на момент оборудки був екссекретар Дніпровської міськради В’ячеслав Мішалов, про що він сам вказав у своїй декларації. А керівником компанії «Інтелект Дніпро Телеком» – його бізнес-партнер Сергій Шишкін.

У листопаді 2020 року Антимонопольний комітет оштрафував ТОВ «Мега Лінк» і ТОВ «Інтелект Дніпро Телеком» на 7,17 млн грн за змову на щонайменше трьох тендерах КП «Інфо-Рада-Дніпро» Дніпровської міської ради у 2016-2017 роках. Тоді комунальники за результатами тендерів уклали три угоди з «Мега Лінк» загальною сумою у 40,72 млн грн – як з’ясував АМКУ, провайдер перемагав завдяки «неціновим критеріям».

Колегія АМКУ визнала факт змови ТОВ ''Мега Лінк'' і ТОВ ''Інтелект Дніпро Телеком''

І це – не єдина тендерна махінація, до якої причетний пан Мішалов.

Того ж 2020 року правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом розкрадання майже 35 млн грн з бюджету Дніпра. У справі фігурують, зокрема, підприємства членів родини Мішалових. За даними проєту «Наші гроші», у рамках цієї справи поліція та прокуратура вивчали причетність екссекретаря Дніпровської міської ради Вячеслава Мішалова до завищення цін під час встановлення у дитсадках і школах міста теплогенераторних і котелень за 33,7 млн грн.

При цьому підрядником на встановлення та обслуговування цих котелень без будь-яких конкурсів тендерів було обрано фірму «Майстер-Буд», яка фактично належить батьку пана Мішалова – Дмитру Мішалову, котрий також неодноразово фігурував у корупційних скандалах і кримінальних провадженнях.

А постачальником обладнання для котелень стало підприємство, що належить колишній дружині Мішалова-молодшого, – Олені Сосєдці. Своєю чергою, Олена Сосєдка-Мішалова є власницею «Конкорд банку», який тоді навіть відкрив кредитну лінію на фінансування цього примарного проєкту, та фінтех-екосистеми Concord Fintech Solutions (CFS).

До речі, остання нині також активно і публічно волонтерить. Як повідомили в Європейській бізнес-асоціації, пані Олену навіть нагородили державною відзнакою «За допомогу ЗСУ». Серед наданого її структурою обладнання – два БПЛА, понад 40 квадрокоптерів, близько 50 тепловізорів та 30 радіостанцій, чимало зарядних станцій, пристроїв та акумуляторів, екіпіровки, будівельних матеріалів тощо.

Родина Мішалових причетна до ''розпилу'' бюджетних коштів на шкільних котельнях у Дніпрі?

Водночас НБУ у липні 2022 року оштрафував банк «Конкорд» на 60,4 млн грн за… легалізацію доходів. У регулятора уточнили, що банк порушив пункт 2 частини другої статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення».

А у 2021 році «Конкорд» засвітився у гучному криптовалютному скандалі з відмиванням грошей російських наркоділків.

Тож чи не є відкритий і гучний піар на допомозі ЗСУ способом публічно «відбілити» репутацію ділків та чим усе ж закінчилась гучна кримінальна справа про розкрадання коштів на дніпровських котельнях?

Редакція «СтопКору» звернулась безпосередньо до Вячеслава Мішалова, аби з’ясувати подальшу долю провадження, до якого він був причетний, дізнатись про його статус у цій справі, почути позицію бізнесмена та довідатись більше про те, за який кошт реалізуються проєкти з облаштування пунктів незламності й налаштування «старлінків» для військових компанією «Фрегат».

Згідно з отриманою відповіддю, компанія «Фрегат» повною мірою реалізувала анонсований проект зі створення пунктів незламності по всій Україні: коштом компанії закуплено 30 генераторів (15 для Дніпра і області, ще 15 – для інших міст) і розвезено їх по точках, де знаходяться наші серверні.

«Щоразу після масованих ракетних обстрілів ми активізуємо цю опцію в 30 точках по країні. Жодних коштів – ані держави, ані громади, – окрім власних коштів інтернет-провайдеру «Фрегат», для реалізації цієї мети не залучалось«, – зазначили у компанії.

Зі «старлінками» ж ситуація інша: як пояснили у провайдера, фраза «Фрегат» налаштовує «старлінки» означає, що діючі співробітники компанії, які є талановитими інженерами та айтішниками і офіційно служать нині в ЗСУ, виконують серед інших і цю важливу опцію там.

«Вони її реалізують не як представники компанії, а як фізичні особи – як бійці та добровольці ЗСУ, бо їм цю опцію довірило їхнє офіційне керівництво. А ми ними пишаємося, про що і розповідаємо«, – стверджують у компанії.

І наостанок, щодо кримінального провадження про розкрадання 35 млн грн у Дніпрі ми отримали від Вячеслава Мішалова наступну відповідь: «Згадуване ТОВ «Майстер-Буд» не належить членам моєї родини, та нікому з них не встановлювався будь-який процесуальний статус в межах кримінального провадження, тому вказане питання не відслідковуємо«.

Зауважимо, у зв’язку з воєнним станом в Україні загальний доступ до Єдиного держреєстру судових рішень обмежений. Відтак відстежити подальшу долю розслідування всіх епізодів справи про розкрадання 35 млн грн за участю компанії ТОВ «Майстер-Буд» Мішалова-старшого наразі дуже важко.

Станом на 26 січня 2023 року кількість кримінальних судових справ, пов’язаних із цією компанією, сягає 37.

Відомо, що останнє слухання у справі №200/1907/19, яка стосується одного з сумнівних тендерів на реконструкцію частини будівлі одного з дніпровських навчальних закладів сумою майже 9 млн грн (яку замовник так і не виконав у повному обсязі), відбулось 1 лютого 2021 року у Бабушкинському райсуді м. Дніпра. Судді вирішили, що «виправлення та перевиховання обвинуваченого» можливо без застосування до нього заходів кримінального покарання, і звільнили його від кримінальної відповідальності, а провадження – закрили.

Слід також наголосити, що сам Вячеслав Мішалов, за даними з відкритих джерел і реєстрів, офіційно не є підозрюваним у жодній кримінальній справі. Він фігурує у двох адміністративних судових провадженнях від 2019 року, пов’язаних із порушенням податкової дисципліни, – одне з них закрито, а в іншому пана Мішалова визнали винним і зобов’язали сплатити штраф.

Та чи вдалося підприємливій родині зам’яти всі епізоди? Редакція «СтопКору» готує запит до правоохоронних органів, аби дізнатись перебіг розслідування у кримінальних справах, пов’язаних зі структурами Мішалових.

«Антикорупційна правда»