Реформу державної служби записали в прикінцеві положення до законопроєкту про держбюджет на 2024 рік. Схоже, в Мінфіні серйозно налаштовані на втілення свого задуму. Але наразі ні у Верховній Раді, ні в уряді, ні у НАДС не знають, як зміняться зарплати держслужбовців після реформи. Імовірно, їм підвищать оклади, однак навряд чи до рівня зарплат у приватному секторі.
Крім того, за підсумками класифікації частину посад можуть скоротити, передантні пусім – вакосади.
“Імовірно, реформу закладено в розрахунки на оплату праці за відомствами. Про це йшлося в листі Мінфіну до головних розпорядників коштів улітку, коли ті готували бюджетні запити. Але побачити, як зміняться зарплати, ми не можемо, у нас є лише загальна цифра на оплату праці за бюджетними програмами”, – кажуть у Центрі аналізу публічних фінансів та публічного управління КШЕ.
Законопроєкт про держбюджет на 2024 рік передбачає зростання розміру фондів оплати праці у відомствах, не пов’язаних з обороною (без Міноборони, МВС, СБУ, прикордонників), сумарно на 21,3 млрд грн. Однак відчують це не всі.
З 90 проаналізованих ЗМІ відомств видатки на оплату праці зростуть у 78. У двох відомствах ці видатки закладені на рівні 2023 року, у 10 їх пропонують зменшити.
Найбільший приріст зарплат – майже вчетверо – Мінфін передбачив для Державної авіаційної служби. Збільшення зарплат на 164% до 37 млн грн уряд закладає для Агентства з управління державним боргом.
Бюро економічної безпеки також серед лідерів за зростанням фонду оплати праці у 2024 році. Однак найімовірніше, що таке збільшення видатків пов’язане не стільки з анонсованою реформою, скільки з тим, що БЕБ досі намагається набрати працівників у свій центральний апарат та регіональні підрозділи.
Видатки на зарплати у десятьох відомствах у проєкті бюджету на 2024 рік скоротяться сумарно на 151,72 млн грн. Цікаво, що чотири з цих десяти відомств – це апарат Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури або органи з вертикалі цього відомства.
Найбільше уряд недофінансує Державне агентство з відновлення та розвитку інфраструктури. На зарплати йому виділять на 43% або 50,46 млн грн менше, ніж у 2023 році. Ще близько 50,5 млн грн або 16% від плану на 2023 рік заберуть із зарплат Міністерства розвитку громад та інфраструктури, а 20,9 млн грн або 15,8% – у Державної інспекції архітектури та містобудування.