рус   укр

Соц мережі

Засновнику харківської “Кремнієвої долини” Миколі Удянському закидають шахрайство і зв’язки з криміналом

Засновнику харківської "Кремнієвої долини" Миколі Удянському закидають шахрайство і зв’язки з криміналом

Українська “Кремнієва долина” чи масштабна шахрайська схема? Харківський ІТ-шник Микола Удянський у 2021 році представив вітчизняну криптовалютну біржу Qmall, що регулюється Мінцифрою й НБУ, та увійшов до топ-100 найзаможніших українців. Але хто і що стоїть за стрімким успіхом нового “блокчейн-лідера”? Бізнесмену закидають участь у криптоаферах і фінансових пірамідах, а також тісні зв’язки з кримінальним світом.

На тлі повномасштабної війни у прифронтовому Харкові з’явилася нова дипломатична установа. Почесне консульство Румунії на початку березня 2023 року урочисто відкрили представники міської влади та дипломати. А очолив його харківський ІТ-бізнесмен Микола Удянський.

Удянський відомий як засновник житлового комплексу EVO Сountry Сlub, створеного у 2018 році в передмісті Харкова як “екосистема для комфортного проживання і роботи ІТ-фахівців”, меценат, який розвиває тенісну академію, власник житлової і комерційної нерухомості, а також криптовалютник.

У листопаді 2021 року IT-бізнесмени Микола Удянський та Богдан Прилепа представили нову українську криптовалютну біржу Qmall, яка повністю регулюється Мінцифрою та Нацбанком. А у 2022-му анонсували створення “метавсесвіту” на її базі.

Того ж 2021 року Удянський увійшов до топ-100 найбагатших українців ($180 млн, 59-е місце) за версією Форбс. Його також визнали одним з десяти провідних блокчейн-підприємців СНД.

Але яким був шлях харківського ІТ-шника – від випускника ПТУ до доларового мільйонера?

За даними офіційної біографії, майбутній “блокчейн-лідер” народився у Харкові, у 2001-2003 роках відслужив строкову службу в ЗСУ, у спецвійськах радіаційної, хімічної і біологічної розвідки (РХБ). Освіту здобув спочатку у Харківському ПТУ №9 , згодом закінчив ХНАДУ за фахом “Автомобільні дороги та аеродроми”, а у 2019 році – Харківський Національний університет внутрішніх справ за двома спеціальностями – право і кібербезпека. Захистив кандидатськку дисертацію на тему протидії корупції.

Микола Удянський має низку міжнародних нагород

Кар’єру у бізнесі Удянський розпочав на початку “нульових”. Спершу він працював комерційним директором Торгового дому “Олівін”, потім займався виробництвом і дистрибуцією торгових терміналів. А у 2013 році заснував ІТ-компанію Prof-IT, що займається розробкою ІТ-продуктів на блокчейн, в першу чергу – криптовалютних бірж.

Як розповідав сам Удянський у численних інтерв’ю, свій перший мільйон він заробив 2014 року, продавши мережу платіжних терміналів. Після продажу бізнесу підприємець виїхав до Таїланду, приєднавшись до товариства розробників криптобірж. Згодом відкрив офіс у Дубаї. Частину грошей Удянський вклав у ринок нерухомості. Наразі в його активі – декілька десятків об’єктів у Таїланді, ОАЕ, Україні.

За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, Микола Удянський пов’язаний із низкою комерційних структур в Україні. Серед них – ТОВ “Єдинаркоїн”, ТОВ “НМТ”, “Тудей Ньюс”, ТОВ “ІА “Парламент”, ТОВ “Крона-Термінал”, ТОВ “ТП-Форте”, страхова компанія “Ассур” тощо.

Удянський також є основоположником криптобіржі Coinsbit, створеної у 2018 році.

Однак вже за рік після створення бізнесмен вийшов зі складу співзасновників біржі, місцем реєстрації якої в одних джерелах вказано Естонію, а в інших – Сейшельські острови.

Відомості щодо місця реєстрації Coinsbit розходяться

І, за даними медіа, Удянський недарма намагається дистанціюватись від Coinsbit. Адже цій криптовалютній біржі закидають систематичне порушення строків виведення коштів, обнулення рахунків, використання фейкових ордерів та інші ймовірні шахрайські схеми. Про це свідчать численні відгуки обдурених клієнтів. А показник надійності Coinsbit, за оцінкою порталу Minfin, становить лише 6 з 10. Питання викликає й показник кібербезпеки біржі.

Відгуки клієнтів про криптобіржу Coinsbit

Ба більше, у статутних документах біржі відсутня ліцензія на проведення фінансових операцій, її статутний капітал становить усього 250 доларів, а саме організація і не несе жодної відповідальності за збитки учасників проєкту.

Як стверджують ЗМІ, у 2019 році Удянський переоформив юридичну особу “Єдинаркоїн” на Юрія Полтавського – особу, яка неодноразово притягувалася до кримінальної відповідальності. За інформацією інсайдерів, коли Полтавський був на волі, Удянський час від часу надавав йому кошти у розмірі кількох тисяч гривень. Також повідомляють, що у 2017-2018 роках Полтавський перетинав державний кордон України і займався шахрайством у європейських країнах. Йдеться про схеми, пов’язані саме з продажом криптовалюти “Єдинаркоїн”.

Керівництво ТОВ ''Єдинаркоїн'' Удянський передав Юрію Полтавському

Ще одне дітище бізнесмена – страхова компанія ASSUR.

За даними реєстрів, страхову компанії було засновано 2014 року зі статутним капіталом у 20 млн грн. Але, за даними YouControl, свій останній фінансовий звіт вона подавала аж у 2018 році. У мережі також можна віднайти самотній пресреліз про фірму. Більше – нічого, крім фото Миколи Удянського на тлі її логотипу. Усе це вказує на ймовірні ознаки фіктивності структури.

Цікаво, що, як з’ясувало видання “Форіншурер”, засновником ТОВ “Ассур” виступила офшорна компанія Affari Limited з Белізу. А директоркою стала Ніна Мізернюк, яка паралельно очолювала ще одну страхову компанію – “Спейр”, зареєстровану за тією ж самою адресою.

Страхова компанія ''Ассур'' має певні ознаки фіктивності

У ЗМІ Удянського також називають одним із ключових технічних виконавців у піраміді Forex MMCIS Group.

За оцінками журналістів-розслідувачів проєкту Власті.Інфо і правоохоронних органів рф та України, засновники MMCIS обдурили вкладників на суму від 150 до 350 мільйонів доларів. Хто стояв за цією аферою, яка розкручувалась десь із 2012 року і впала в 2014-му? У в’язницю за неї сіла єдина людина – Павло Кримов, але його вважають відвертою “ширмою”. До речі, Кримов теж починав свій шлях зі встановлення платіжних терміналів – щоправда, не у Харкові, а в Запоріжжі.

Але прізвище Удянського напряму жодного разу не фігурувало у справі MMCIS. Утім, саме у 2013-2014 році він починає швидко цікавитися діяльністю криптобірж. Хто ймовірно “прикрив” його від інтересу правоохоронців кількох країн – адже MMCIS діяла не лише в Україні, росії та Казахстані, а й на території Європи? Питання поки що залишається відкритим.

То хто ж так активно сприяв діяльності Удянського?

Частина місцевих джерел називає прізвище покійного мера Харкова Геннадія Кернеса, який мав неабиякий авторитет у місті та за його межами. І справді, прикрити такий масштаб афер, який приписують Удянському, під силу саме людині, що мала такий вплив, як Кернес.

Утім, найближчою особою до Удянського, за даними ІА “Руспрес”, є ще один уродженець Харкова, лідер банди “Залютинські” – Леонід Митров. “Залютинські” з 2015 року входили до складу організованого злочинного угруповання під керівництвом Вадима Казарцева, більш відомого як “Князь”. Фактично Митров та члени ОЗУ “Залютинські” виконували силову підтримку у справах “Князя”. Припускають, що саме Митров став замовником та організатором замовного вбивства Олексія Муковоза, відомого в кримінальному середовищі як “Торт”.

Леонід Митров, ватажок харківської банди ''Залютинські''

З ким саме з “авторитетів” пов’язують Миколу Удянського?

Як зазначають журналісти інформагентства “Руспрес”, Митров підтримував зв’язок із Сергієм Лисенком (“Лера Сумський”) – одним із найвпливовіших “злодіїв у законі” в Україні. Наразі “Лера” проживає в Туреччині. Повідомляють, що до нього в гості приїжджав і Удянський. Цікаво, що Лисенка свого часу було виключено із санкційного списку РНБО – є версія, що пролобіював це виключення саме Микола Удянський.

Як повідомляло “Дзеркало тижня” з посиланням на Харківську обласну поліцію й прокуратуру, 14 квітня 2021 року у Харкові було затримано частину групи “Залютинських” за вимагання 700 тисяч доларів з аграріїв області. З цього моменту Митров переїхав до Чорногорії, оскільки його хотіли затримати як організатора цього злочину. За даними джерел, у цей час проживав із ним у Чорногорії Удянський, який час від часу виїжджав до ОАЕ та України.

Ще одна особа, яка, за даними журналістів, неодноразово відвідувала Об’єднані Арабські Емірати і є ймовірним фігурантом шахрайських схем Удянського, – Олександр Галкін (у кримінальному середовищі відомий як “Тюля”), член ОЗУ “Залютінських”. Неодноразово відбував покарання у місцях позбавлення волі. А у жовтні 2021 року з ножем напав на співробітника Управління стратегічних розслідувань у Харківській області. Подія сталася у нічному клубі “Болеро”.

Також, за словами інсайдерів видання, відвідував ОАЕ Олег Ширяєв (“Ширкін”) – засновник “Східного корпусу”, у якого кілька років тому стався конфлікт із Національним корпусом України. Після цього Ширяєв, імовірно, перейшов “працювати” до ОЗУ “Князя”. Займався рейдерством та злочинами, пов’язаними з фізичним насильством. У серпні 2020 року Ширяєв створив організацію “Патріоти за Життя”, яка має пряме відношення до партії ОПЗЖ. Відомо, що Ширяєв підтримує тісні стосунки з нардепом-зрадником Іллею Кивою. За оперативною інформацією, Ширяєв неодноразово скоїв замовні вбивства та злочини з корисливих мотивів на території України. Наразі щодо його діяльності та злочинів проводяться розслідування.

Як сам Микола Удянський коментує закиди на свою адресу?

Попри те, що наразі бізнесмен намагається публічно відхреститись від скандальних проєктів, таких як Coinsbit, раніше у своїх інтерв’ю він не заперечував своєї причетності до них. Утім, жодного шахрайства у їх роботі не вбачає – мовляв, просто “не підфартило”.

Я стояв біля джерел створення Coinsbit, я зробив максимальний маркетинг і прив’язав 2,5 мільйона людей, чим і заробив собі добре ім’я у світі криптовалюти. Тому про яке шахрайство тут може йтися, ніхто так і не сказав. Ми випустили монету Coinsbit та просто її подарували. Те, що вона втратила ціну, – це нормально“, – стверджує Удянський.

А ось як ІТ-шник пояснює своє перебування за межами України та ведення бізнесу переважно в офшорних резиденціях.

На превеликий жаль, поки наші офіси працюють в Майамі, на Пхукеті і в Гонконгу. В Україні не готовий відкривати офіс через те, що наша влада ще надто корумпована і є багато бажаючих отримати “ласий шматочок” від нашого успіху. Я мрію про те, що колись закрию всі офіси та відкрию один великий в Україні“, – заявив він.

Тож ким насправді є цей спритний ІТ-шник, мільйонер і новоявлений дипломат: генієм криптовалюти і меценатом – чи ставлеником кримінальних структур і організатором масштабної схеми кібершахрайства? І чи справді харків’янину Удянському, в бізнес-діяльності якого мається і “російський слід”, вдається під час війни відсидітись за кордоном і залишатись поза увагою компетентних органів?

Ми продовжимо уважно стежити за цією темою. Далі буде.

“Антикорупційна правда”