Гучно виступала проти корупції на морі, але сама опинилась серед фігурантів антикорупційної справи. Затримання громадської діячки Христини Король Службою безпеки в Одесі сколихнуло морську спільноту й витягнуло на поверхню деталі багатомільйонної афери з видачею документів морякам. У чому саме підозрюють Король, куди тягнеться корупційний ланцюжок і до чого тут заступник міністра?
Подробиці скандальної морської справи розкрив у новому розслідуванні журналіст «СтопКору» Артем Поліковський.
Редакція «СтопКору» вже не перший рік уважно стежить за морською галуззю України, в якій регулярно спалахують гучні корупційні скандали. Тому новина про затримання СБУ одеської активістки та блогерки Христини Король, яка останні роки нібито виступала проти хабарництва та корупції у морській сфері, викликала неабиякий подив.
У чому саме СБУ підозрює діячку? Король закидають створення системи поборів з моряків та організацію схеми для виїзду з України військовозобов’язаних ухилянтів.
За даними слідства, які озвучили з посиланням на джерела у правоохоронних органах одеські ЗМІ, видачу так званого «білого квитка» активістка нібито оцінювала у 6 тисяч доларів, а прайс за оформлення сертифікатів та успішне складання іспитів для моряків сягав від 4,5 до 8 тисяч «умовних одиниць».
«Новина дійсно стала резонансною, особливо в Одесі. Та наше здивування викликало те, що після того, як у пресі було оприлюднено інформацію про затримання Король, а телеканал «Перший міський» навіть зняв спецрепортаж про її «подвиги», в ЗМІ почалась так звана «зачистка»: матеріали про Король дивним чином почали зникати з сайтів, а «Перший міський» навіть видалив свій спецрепортаж«, – зазначає журналіст Артем Поліковський.
Відтак команда «СтопКору» вирішила пильніше придивитись до особи одеської активістки та її зв’язків.
Майже одразу стало зрозуміло: Христина Король – лише верхівка корупційного айсбергу. Окрім неї, прибуток зі схеми ймовірно отримували: Валерій Постолатій, керівник так званого «Навчального центру фахівців морського транспорту», від імені якого видавались документи морякам, та начальник слідства Приморського відділу поліції Андрій Мащенко. А веде цей ланцюжок аж до заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова.
Цікаво, що у «зниклому» сюжеті «Першого міського» був показовий фрагмент: чоловік Христини Король, також моряк, відверто розповів, як його дружина та Валерій Постолатій за гроші прискорювали видачу необхідних паперів, штампували сертифікати в обхід реєстрів через власний центр. Сам сюжет видалили, але сліди його залишились у мережі.
«Певний час налагоджена схема працювала без збоїв, допоки в Україні не прийняли закон 3944, який передбачав запровадження єдиної електронної бази. Це перекривало грошові потоки ділкам. Аби корупційна схема продовжила приносити мільйони, Христина Король та Валерій Постолатій вирішили, чого б це не вартувало, зірвати введення єдиної електронної бази для моряків«, – коментує журналіст.
Тоді ділки вигадали новий спосіб збереження корупційної «годівнички».
У хід пішли досить брудні методи: від проплачених мітингів до відвертих провокацій. І це – не порожні слова, адже репортерам вдалося взяти інтерв’ю у Святослава Захарченка. Його Христина Король та Валерій Постолатій найняли для організації проплачених мітингів та масовки для них, але в результаті підставили його та «кинули», після чого він і погодився розкрити всю правду.
«Мені запропонували непогано заробити, причому обґрунтувавши це досить у прагматичний та дієвий спосіб. При цьому бажано утримати той образ дій, який був до реформи, до електронного реєстру – є низка заходів, яких можна вжити, і вони будуть добре оплачені«, – розповідає Захарченко.
У той період в Одесі почали проходити акції та пікети з перекриттям трас та мітингами, які очолювала активістка Король. А в ЗМІ почали з’являтися відверті маніпуляції. Боротьба була настільки запеклою, що Король та Постолатій вдавались навіть до неодноразового зриву роботи центра сертифікації моряків.
У підсумку після декількох спроб ділки вирішили перейти до більш кардинальних методів: за інформацією інсайдера, до схеми було залучено Андрія Мащенка, начальника слідчого відділу Одеського районного управління поліції, який зміг організувати тиск на електронний реєстр з боку правоохоронців. Як стверджує Захарченко, саме Мащенко знайшов виходи на працівників кібервідділу СБУ, який три місяці блокував роботу електронного реєстру.
А з початком війни Король і Ко реалізували нову схему для моряків.
Як розповів чоловік підозрюваної Руслан, на «липових» медичних довідках робили печатки, і на підставі цих довідок видавалися документи про непридатність даного громадянина до служби в армії – так званий «білий білет».
Чи могли Король та Постолатій реалізувати корупційну оборудку з документами самостійно? Хто давав на це гроші? Наш інсайдер зазначає: одного разу він таки дізнався ім’я справжнього бенефіціара цієї схеми.
«Кожна силова акція, якою ми займалися разом із Христиною, коштувала близько 20-30 тисяч доларів, залежно від кількості людей, які брали участь у такій масовці. Хтось це фінансував, і це явно був не Валера. Мені завжди було цікаво, хто замовляє музику, і Христина проговорилася. Вона сказала, що це – Юрій Васьков«, – згадує Захарченко.
Чим відомий Юрій Васьков?
Васьков – заступник міністра інфраструктури України, а в минулому – одіозний голова АМПУ, що встиг «засвітитись» у низці корупційних скандалів.
Варто додати, що в мережі можна знайти досить цікаве відео, на якому Христина Король начебто спілкується з заступником міністра Васьковим та домовляється з ним… про посаду в міністерстві.
Зв’язок заступника міністра з Король та Постолатієм підтверджує і чоловік Христини: він зауважує, що саме Васьков допомагав їм видавати документи в обхід реєстру.
Отже, вся ця історія – лише частина корупційного ланцюжка, який тягнеться у найвищі владні кабінети. А поки слідство у справі Христини Король набирає обертів, журналісти вже готують наступну серію розслідування, в якій детальніше висвітлять роль чиновників Мінінфраструктури у подібних махінаціях. Далі буде.
Нагадаємо, торік морську галузь довірили курирувати добре відомому за низкою кримінальних справ колишньому заступнику міністра інфраструктури Юрію Васькову, який з 2011 до 2013 року обіймав посаду начальника Одеського порту. Призначення Васькова заступником Кубракова нібито активно лобіювалось у стінах Кабміну.
Варто зауважити, що у рамках досудового слідства органи МВС за процесуального керівництва Офісу Генпрокурора розглядали факти злочинної змови компаній Васькова з іноземними зернотрейдерами, які через кишенькові офшорні компанії вивели з України мільйони доларів. Цікаво, що махінаціями компаній Васькова зацікавилися не лише в Україні, а й у США.