рус   укр

Соц мережі

Корупція по-прокурорськи: співробітник Офісу генпрокурора Чорний Ігор Олександрович блокує у судах рахунки підприємств

Корупція по-прокурорськи: співробітник Офісу генпрокурора Чорний Ігор Олександрович блокує у судах рахунки підприємств

В Офіс генпрокурора окремі працівники зайняті не виконанням літери закону, а створенням несприятливих умов для бізнесу. Однією з таких особистостей є Чорний Ігор Олександрович — прокурор 2-го відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення департаменту нагляду за додержанням законів Нацполіцією та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю.

Як вже писали ЗМІ, прізвище «наглядача» постійно виринає у скандалах, пов’язаних з великім бізнесом. Прокурор «розслідує» численні кримінальні справи про відмивання грошей, якими блокує роботу приватного бізнесу та чинить тиск на «неугодних» йому громадян. Тільки з початку повномасштабної війни він вже потрапив у два скандали.

Перший  випадок трапився на Сумщині. Мова йде про виробника домашнього текстилю Lanavitta, що виконує замовлення Міноборони та є одним з найбільших платників податків регіону.

22 грудня 2022 року до Печерського районного суду Києва надійшло клопотання про арешт майна фірми у кримінальному провадженні від 29 вересня. Подання ініціював прокурор Ігор Чорний. У документі йдеться про те, що посадові особи підприємства начебто вступили у злочинну змову з посадовими особами податкових органів та привласнили бюджетні кошти через незаконне отримання податкового відшкодування на суму 100 млн гривень.

“Коли ми вивчили більш детально зміст судових рішень, ми зрозуміли, що ініціатором вказаних рішень була Генеральна прокуратура України, офіс ГПУ в особі Ігоря Чорного – це прізвище нам вже досить давно знайоме. Тому що в 2019 році з подання цього прокурора на нас було здійснене фактично рейдерське захоплення, тому що були заблоковані всі рахунки, у тому числі і рахунки, з яких проводилась виплата заробітних плат всім працівникам, сплачувалися податки”, – сказав адвокат ТОВ «Шервул» Євген Страшок.

Водночас у митній і податковій службах офіційно спростували наявність у компанії будь-якої заборгованості перед бюджетом.

“Розпочалось це все наприкінці 2021 року, мені зателефонував знайомий і сказав: от дивись, там ваше підприємство завозило тканину, потім вам держава відшкодувала ПДВ у сумі понад 100 млн, і у вас скоро будуть великі проблеми, якщо ви не вирішите питання. Які питання – я не став вдаватися в подробиці. Я сказав, що ми нічого вирішувати не будемо, наше підприємство діє згідно з чинним законодавством, і взагалі на цю тему не хочу ні з ким розмовляти”, – зазначив заступник директора ТОВ «Шервул» Євген Овсієнко.

Мова йде про справу №12022000000000962 від 29.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.15 ч.5 ст.191, ч.2 ст.205-1, ч.2 ст.364 КК, у рамках якої арештували кошти компанії. Наразі арешт вже знято, проте фірма через позбавлення можливості своєчасно здійснити оплату за договором, сплатило штраф у 736,6 тис. гривень.

В другому випадку прокурор Чорний втрутився у справу, підслідну БЕБ. У вересні слідче управління Нацполіції відкрило справу №42022000000001294 (зараз за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК). Мова йде про ухилення від сплати податків, проте такої статті у справі немає, бо це зона діяльності БЕБ.

У цій справі постійно накладають арешту на рахунки різних компаній. Сам список фірм – дуже широкий і колоритний. Судячи з реєстру,  він постійно змінюється протягом розслідування. Це дозволяє поліції доповнювати (або виводити) коло підозрюваних новими фігурантами.

Одним з таких  «нещодавно доповнених» став Дмитро Нікіфоров. Його колишня фірма фігурували в довгому списку згаданого кримінального провадження. 28 серпня Печерський райсуд Києва дозволив обшукати його квартиру. І ця коротка історія дуже показова. Дозвіл на обшуки Печерський суд дав 28 серпня 2023 року. Через три тижні слідчі з’явилися у помешканні бізнесмена.  І, крім низки документів, вилучили iPad та дві флешки. Забирати які було прямо заборонено судом. Наступного дня інший суддя  Сергій Вовк, легалізував знахідки поліцейських. Та наклав арешт на вилучені у Нікіфорова речі. При цьому його самого до суду запросив на слухання не суддя чи його канцелярія, а поліцейські. І запросили таким чином, що встигнути на засідання було неможливо.  Клопотав про арешти прокурор Ігор Чорний.

У підсумку у справі про несплату податків, що відкрита по статті про службову підробку, немає згадки про саму підробку або посадовців, що вчинили цей злочин.

У справі № 42022000000001038 від 03.08.2022 за ч. 5 ст. 191, а також «економічною» ч. 3 ст. 209 КК  постраждала компанія «Архімагір». Це ще один постачальник Міністерства оборони. Рахунки фірми бил арештовані упродовж чотирьох місяців, але безрезультатно для слідства.

Ще один постраждалий від прокурора Ігора Чорного – власник компанії «Віалан сістем» Олександр Щербина. У 2020 році він подав скаргу на «наглядача» та його колег прокурорів Хіміча Станіслава Вікторовича та Яковлєва Сергія Олександровича. Заявник казав, що посадові особи, прикриваючись кримінальним провадженням N 42020000000001047 від 12.06.2020 року за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК, отримують дозволи на отримання доступу до банківської таємниці, обшуків та допитів субʼєктів господарювання, які ніякого відношення до влади не мають.

“Хіміч та Чорний вже вилучали речі і документи, які знаходяться у банківських установах, а саме відомості про відкриття банківських рахунків та усі фінансові операції по таких рахунках. Провівши вилучення документів, що містять банківську таємницю, їм стала відома інформація про підприємства, з якими моє Товариство мало комерційні відносини. Володіючи такою інформацією, прокурори розпочали залякування моїх клієнтів за допомогою телефонних дзвінків пропонуючи їм неформальні зустрічі з метою вирішення проблеми, яка може в них виникнути через співпрацю з моїм товариством. Так, прокурори Хіміч та Чорний телефонують директорам та бухгалтерам підприємств, представляються прокурорами та запрошують для неформальної розмови та відмовляються надсилати повістки про виклик, як того вимагає закон. Більше того, отримуючи судові рішення про проведення слідчих дій у банківських установах, прокурори повідомляють працівникам банку про те, що ТОВ «Віалан Систем» здійснює виключно незаконну діяльність і «наполегливо» рекомендують банку затримувати проведення розрахункових операцій, щоб у банківської установи не виникало проблем. Через такі незаконні вказівки товариство не може вчасно виконувати платежі по контрактам, що тягне за собою зриви строків поставки, нарахування штрафних санкцій та підрив ділової репутації”, – заявив Олександр Щербина.

Не зважаючи на всі скарги підприємців прокурор Чорний та його колеги продовжують «тероризувати» малі та великі бізнеси.

“Антикорупційна правда”