рус   укр

Соц мережі

Криптобіржа WhiteBIT «кинула» клієнтів і потрапила у гучний скандал із відмиванням російських грошей

Криптобіржа WhiteBIT «кинула» клієнтів і потрапила у гучний скандал із відмиванням російських грошей

«Уолл-Стріт кидали – який сюрприз», – говорить героїня фільму «Dump money», що вийшов у вересні 2023 року і розповідає реальну історію боротьби маленьких інвесторів з воротилами американської біржі. Цей фільм переплітається з ситуацією, яка трапилась 21 листопада цього року з українською біржою WhiteBIT. З’ясувалась, що біржовики за один день змогли «кинути» своїх інвесторів на дуже великі суми, чим підтвердили свою репутацію ненадійності та скандальності.

WhiteBIT позиціонує себе як українська біржа, створена у 2018 році. Її керівником, принаймні офіційним медійним обличчям, – є Володимир Носов. Його бізнес-партнерами на момент створення були Марія Репешко, Анна Янковська та Микита Шенцев. Останній – колишній депутат Харківської обласної ради від забороненої «Опозиційної платформи – За життя», а його батько – Дмитро, ексдепутат Верховної Ради від тієї ж проросійської ОПЗЖ.

Дмитро Шенцев склав мандат у вересні 2022 року, після 7 місяців з моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України. За даними ЗМІ, зараз обидва Шенцеви перебувають у Росії. Українського громадянства Шенцева-молодшого позбавили напочатку цього року.

Офіційно Шенцев та Репешко продали свої акції WhiteBIT Володимиру Носову у березні 2023 року. Але інсайдери постійно говорять про те, що родина Шенцевих залишається вигодонабувачем доходів WhiteBIT і допомагає проводити через цю біржу російські гроші.

21 листопада була запланована довгоочікувана подія для учасників криптовалютного ринку. Біржа WhiteBIT оголосила про початок продажу нової монети – WorldToken (WORLD), яку презентувала ігрова студія World Challenge Game. Як розповідають учасники, монета вважалась достатньо надійною, тому багато людей вирішили стати так званими «ранніми пташками».

«Ранні пташки» – це перші інвестори, яким біржа надає можливість викупити частину монет ще до початку офіційних торгів. Зазвичай ці люди – давні учасники і вони вважаються надійними, тому й отримують від біржі такі привілеї. Згодом, коли торги починаються, «ранні пташки» продають частину своїх активів, повертаючи інвестиції і заробляючи на різниці. Потім торги йдуть як зазвичай», – пояснює гравець на криптобіржах.

Але 21 листопада сталось те, чого не передбачили інвестори. Біржа WhiteBIT “кинула” «ранніх пташок» на великі гроші. З’ясувалось, що одразу після того, як перші учасники отримали доступ до WorldToken, біржа дивним чином «забула» закрити можливість для учасників обмінюватись монетами до офіційного старту торгів. Таким чином виникла колізія, що коли торги почалися, ринок вже був перенасичений, і ситуація вийшла з-під контролю.

«Сталося дуже дивне. Зазвичай, біржа ніколи такого не робить, щоб обмін був можливий до старту торгів. А якщо подібна ситуація з тим, що обмін відкритий до старту лістингу, виникає, то це груба помилка. Фактично «earlybirds», які накупили заздалегідь WorldToken, зараз тримають на руках активи, що коштують копійку, хоча були куплені за долар. Після старту токен пішов наверх дуже слабенько і майже одразу впав», – говорить інший учасник ринку, який не приховує свого розчарування тим, яким чином повела себе WhiteBIT.

Сама ж українська біржа вступила в запеклу перепалку і з клієнтами, і з організаторами на платформі X (раніше Twitter). Її представники переконують, що не винні у тому, що торги пішли не так, як планувалось. І більше того, вони не визнають причиною одного з найбільших розчарувань на крипторинку за останній час, те, що обмін монетами не був закритий до старту лістингу.

Фактично, WhiteBIT «кинула» своїх клієнтів на великі суми грошей. І тепер вони не знають, що їм робити з монетами, які не лише не принесли очікуваного прибутку, а й загнали їх в мінус.

Проте скандал 21 листопада не єдиний, в який WhiteBIT встигла вскочити останнім часом. В середині місяця стало відомо, що Національний банк Грузії видав ліцензію цифровому банку Hash. В опозиційному Єдиному Національному русі заявили, що новий цифровий банк «має на меті легалізацію грошей з Росії та використання їх на виборах наступного року».

Справа в тім, що серед засновників банку Hash числяться одні з найбагатших людей Грузії Сулхан та Лаша Папашвілі, а також їхній український партнер Володимир Носов. Останній якраз і є медійним обличчям біржі WhiteBIT.

«Криваві та брудні російські гроші будуть використані у передвиборчих цілях та поповнять скарбничку партії Бідзини Іванішвілі на виборах 2024 року. Ми знаємо, що попереднє керівництво Нацбанку не надало компанії Папашвілі, що потрапила під санкції, банківську ліцензію, але Натія Турнава дала добро російським відмивачам кривавих грошей у Грузії», – заявляє грузинський опозиціонер Лаша Парулава і додає: «Після заступництва Отара Парцхаладзе, який потрапив під санкції Америки як російський шпигун, Натія Турнава безпосередньо взяла на себе оперативне управління російськими грошима, що викликає обґрунтовані підозри, що «Грузинська мрія» спробує використати електронні канали для отримання російських грошей для виборів».

Один із засновників цифрового банку Hash Лаша Папашвілі вже встиг заступитися за Володимира Носова, і заявити, що він «найчесніший з усіх людей, який допомагає ЗСУ та співпрацює з Міністерством оборони України». Жодного стосунку до російських грошей Носов нібито не має.

Володимир Носов часто говорить про те, що допомагає українській армії. Він навіть викупив легендарний мікрофон Євробачення в гурту Kalush за 900 тисяч доларів, аби направити ці кошти на Збройні сили України. Також він купив у Андрія Данилка Rolls-Royce Фредді Мерк’юрі за 11 мільйонів і заявляв, що «не може залишатися осторонь, тому що зараз кожен українець – це рівень».

От тільки російській слід у біржі WhiteBIT, який веде до відмивання грошей окупантів, нікуди не зник. В лютому 2023 року Вищий антикорупційний суд зобов’язав Національне антикорупційне бюро України розслідувати можливий незаконний вивід грошей з країни біржою WhiteBIT та її зв’язки з Росією. Чи призведе це розслідування до притягнення шахраїв до відповідальності, покаже час.

Але лякає той факт, як в українській владі іноді можуть легковажно ставитися до вибору партнерів. Адже минулого року було заявлено про інтеграцію та співробітництво криптобіржі WhiteBIT з державним порталом «Дія», на якому зберігаються документи та персональні дані мільйонів українців. В березні 2023 року Міністерство цифрової трансформації разом із низкою компаній, серед яких і WhiteBIT, запустило освітню програму з криптограмотності для українців. Долучитися до неї так само можна завдяки «Дії». От тільки навряд чи інтеграція державних структур із сумнівними криптовалютчиками є безпечною.

Фіналом згаданого напочатку матеріалу фільму «Dump money» стало те, що маленькі інвестори таки перемогли монстрів з Уолл-Стріт. Правила на фондовій біржі були переглянуті, а біржовики стали прислухатися до простих американців. Вони добилися цього за допомогою згуртованості та беззаперечних доводів на слуханнях в Конгресі США. Чи вдасться інвесторам крипторинку та звичайним українцям, які можуть стати заручниками махінацій біржі WhiteBIT, захистити себе, покаже розслідування антикорупційних органів України.

“Антикорупційна правда”