рус   укр

Соц мережі

Олігарх Микола Злочевський, засуджений за хабарництво, скуповує елітну столичну нерухомість

Олігарх Микола Злочевський, засуджений за хабарництво, скуповує елітну столичну нерухомість

Олігарх Микола Злочевський, якого засудили за хабарництво, скуповує елітну нерухомість у Києві за сотні мільйонів гривень. Родина ексміністра екології (він давно переписав бізнес на дочок Анну та Каріну) на фоні гучної корупційної справи і під час великої війни розширює свої статки в новій сфері. Вони купляють вартісну та привабливу нерухомість в українській столиці.

Публічно було відомо про купівлю родиною будівлі збанкрутілого банку «Аркада», розташованого в самому центрі Києва.  Офіс продали 10 жовтня на «голландському» аукціоні (де ціна знижується від стартової). Стартова ціна була 971 млн грн. Аукціон виграло ТОВ «Системойлінженерінг» з пропозицією 351 млн грн, що відповідає 700 доларів за кв м. У цієї компанії були два конкуренти, що запропонували ще менші суми – ТОВ «Інтер Вей Капітал» (342 млн грн) та ТОВ «Фінансова компанія «Монблан фінанс» (302 млн грн). «Сістемойлінженерінг» належить кіпрській фірмі «Ділоретіо Холдінгз», яка, у свою чергу, належить іншим кіпрським конторам – «Сермінара Лімітед» і «Гласімо Лімітед» доньок відомого газодобувника Миколи Злочевського. Кінцевою бенефіціаркою першої компанії є Каріна Злочевська, а другої – Анна Злочевська.

На початку 2023 року Баранов продав нерухомість, де розмістився Food Market. Це будівля на 1,8 тисячі квадратних метрів та дві ділянки загалом на 0,27 гектарів. Земля належить державі, але вона йде «в комплекті» до нерухомості.

Усе це майно записали на ТОВ «Укемоті». Компанія, названа на честь японської богині їжі, на момент угоди була оформлена на, вочевидь, підставну киянку, яка не має жодного іншого бізнесу. Але вже навесні 2023 «Укемоті» офіційно стала власністю Анни й Каріни Злочевських. Ціна може стартувати від 2 тисяч доларів за квадратний метр. Це ринкова вартість. Скільки міг коштувати конкретний «Ринок їжі» – залежить від його прибутковості. Але якщо орієнтуватись на названі 2 тисячі, то весь Food Market мав обійтись новим власникам у суму від 3,6 мільйона доларів.

Також Злочевський придбав фіс Клюєвих на Різницький. Після зміни влади у 2014 «Укрпідшипник» збанкрутував. Його будівлю на Печерську виставили на аукціон. У жовтні 2023 офісний центр на 3 тисячі квадратних метрів із «начинкою» з офісного оснащення продали за 200 мільйонів гривень.

Це близько третини тих коштів, які Злочевський та його родина заплатили, щоб позбутись гучних і довгих судів за хабар. Позмагатись за майно боржника прийшли дві компанії. Переможець запропонував лише на одну копійку більше. Цей переможець –  фінансова компанія «Монблан фінанс» записана на 28-річну мешканку Кривого Рогу Владиславу Борздову. Борздова, судячи зі соцмереж і судового реєстру, виховує вдома двох маленьких дітей, їздить на седані ВАЗ і власноруч робить ремонт у простенькому приватному будинку.

«Монблан» називає себе колективом фахівців, що спеціалізується на кредитуванні та факторингових операціях, але зв’язатися з ним неможливо. Жінка фігурує зараз або значилась раніше як засновниця у ще кількох підприємствах. Одне з них має контактний номер менеджера Злочевських, в іншій – дочки ексміністра особисто замінили Борздову в структурі власності.

Ймовірно, її дані використовує компанія з управління активами «Бонум груп», залучена до бізнесу Злочевських. В управлінні «Бонум» – 12 фондів. Серед них – два, що офіційно належать Злочевським. Телефон керівника «Бонум груп» Олександра Кірімова, який є у реєстрах, не працює.

До купівлі офісу на Різницькій компанія «Монблан» брала участь лише в одному аукціоні – восени 2022, разом зі Злочевськими.

Саме тоді компанія ексміністра поклала око на будівлю банку «Аркада» на вулиці Інститутській. Злочевські придбала її за 351 мільйон гривень – лише 600 доларів за квадратний метр. Перебити цю пропозицію конкуренти не намагались. Після купівлі офісу на Різницькій у ньому на ту ж Борздову зареєстрували компанію, яка має займатись нерухомістю.

Злочевський через свої фірми отримав у власність і садибу на  на Сагайдачного, 25 Частину будівлі, розташовану на розі вулиці, ще в 2021 році виставив на торги Державний експортно-імпортний банк. Продали його не з першої спроби, але, скинувши ціну, таки знайшли покупця.

Ці 5,5 тисячі квадратних метрів історичної забудови Подолу пішли з-під молотка за 334,9 мільйона гривень. Серед власників інвестиційної компанії «Комфорт кепітал», яка наразі володіє нерухомістю, офіційно значаться сестри Злочевські, а також «Полтавська бурова компанія», що входить до групи «Бурізма». Тут зареєстрований інвестиційний фонд «Скайфол», яким управляє згадана вище «Бонум груп». Використовуючи цей фонд, у 2023 Злочевські продали один зі своїх активів – видобування річкового піску.

Цей бізнес був записаний на кілька ТОВок, у структурі власності та в контактах яких в 2023 з’явилась група «Ковальська» чи її представники. Сама «Ковальська» влітку офіційно заявила про придбання такого бізнесу, не називаючи другу сторону угоди. Співрозмовник УП на ринку підтвердив, що йдеться про купівлю активів Злочевських.

Також на Сагайдачного, 25 мають офіси компанії Андрія Кучкова, якого ЗМІ називають зятем Злочевського. Він веде бізнес, на якому колись і збудував свою імперію ексміністр – газовий.

Одна з прописаних тут компаній «Укргазтрейдинг» у 2023 різко злетіла на державних підрядах. Згідно з даними системи YouControl, лише з вересня по грудень вона перемогла в тендерах на 4,987 мільярда гривень. До цього – не отримувала жодного держзамовлення. Цей постачальник газу записаний на Віктора Денисовича. Він працює в компаніях Кучкова і має контакти, що ведуть до групи «Бурізма».

Газовий бізнес самого Злочевського за ці роки теж не пішов у небуття. У 2023, поки можновладець домовлявся про угоду з Антикорупційною прокуратурою, його імперія вкотре спіткнулась об кримінальну справу. Але лише переступила її і пішла далі.

На початку року у справі, що веде Бюро економічної безпеки і яка раніше стосувалась зовсім іншого бізнесу, тютюнового, раптом з’явились компанії Злочевського. Детективи запідозрили його «Газвидобування» у несплаті податків в особливо великих розмірах, а згадану вище «Бонум груп» – у причетності до легалізації «брудних коштів».

Навесні 2023 на рахунки «Газвидобування» наклали арешт. Впадає в око те, що сталось це 29 березня. А наступного дня, судячи із секретного вироку Злочевському, він зробив свій перший донат на Сили оборони.

Лише три згадані в цьому тексті купівлі – це щонайменше близько 680 мільйонів гривень. Ця сума не враховує витрати на реновацію будівель. Але й вона вже більша за донати родини Злочевських, які врятували їх від суворого вироку.

“Антикорупційна правда”