рус   укр

Соцсети

ДБР та Офіс генпрокурора зупинили розслідування справи на 4 млрд грн проти бійця батальйону «Монако» Костянтина Жеваго

ДБР та Офіс генпрокурора зупинили розслідування справи на 4 млрд грн проти бійця батальйону «Монако» Костянтина Жеваго

Досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо Костянтина Жеваго зупинено у зв’язку з міжнародним розшуком підозрюваного.

Таку відповідь, як повідомляється в сюжеті-розслідуванні «Бізнес Цензора», видання отримало від Офісу генерального прокурора (ОГП) у відповідь на журналістський запит.

«Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019000000000890 за підозрою Ж. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. З ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. З ст. 209 КК України. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні зупинено у зв’язку з міжнародним розшуком підозрюваного. Органом досудового розслідування проводиться ряд слідчих та інших процесуальних дій, спрямованих на встановлення місцезнаходження підозрюваного, у тому числі в межах міжнародного співробітництва», – йдеться у відповіді ОГПУ.

Як нагадує видання, підозру у кримінальному провадженні Жеваго оголосили у вересні 2019 року. Олігарх тоді не з’явився на допит в ДБР, виїхавши за кордон. Мова йде про кримінальне провадження (ДБР) щодо виведення $113 млн (зараз еквівалент більше 4 млрд грн.) з підконтрольного йому збанкрутілого банку «Фінанси та Кредит» («ФіК»). У липні 2021 року ДБР офіційно заявило, що Інтерпол опублікував червоне оповіщення щодо Жеваго. Пресслужба олігарха цю інформацію заперечувала.

У серпні 2022 року Українська правда оприлюднила розслідування «Батальйон Монако». Журналісти знайшли Костянтина Жеваго на його власній яхті з назвою «Z» вартістю близько $70 мільйонів. Після цього у ДБР заявили, що вживають заходів для затримання та екстрадиції до України одного з фігурантів журналістського розслідування УП, який є підозрюваним у кримінальному провадженні Бюро у незаконній розтраті коштів.

ДБР, ОГП та Нацполіція на змогли підтвердити «Бізнес Цензору» чи був Костянтин Жеваго раніше оголошений у міжнародний розшук через Інтерпол та чи намагаються слідчі екстрадувати його в Україну зараз. ДБР написало відписку про таємницю слідства.

Із відповіді Нацполіції випливає, що якісь спроби це зробити були: «В обліках… кореспонденції… наявне листування в рамках заходів з координації та забезпечення взаємодії правоохоронних органів України з компетентними органами іноземних держав стосовно зазначеної у вашому запиті особи з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу».

Водночас ОГП та ДБР проігнорували запитання журналістів щодо того, чому до Жеваго не була застосована процедура спеціального досудового розслідування, яка дозволяє провести кримінальне провадження та передати звинувачення в суд навіть у разі переховування підозрюваного від слідства.

Журналісти БЦ роблять висновок, що «справа Жеваго вже більше трьох років топчеться на місці. Ніхто через Інтерпол в реальності втікача-олігарха не шукає. Суспільству згодовуються піарні заяви. Інакше як пояснити, що Жеваго у Європі легко знаходять журналісти, а він вже більше року як не затриманий Інтерполом та не екстрадований в Україну».

Як йдеться в розслідуванні, абсурдність ситуації у тому, що у держави Україна в розпорядженні є багато доказів причетності олігарха та менеджменту його компаній до шахрайських схем. Але складається враження, що ДБР та Офіс генпрокурора роблять все неможливе для того, щоб Жеваго і далі безтурботно вештався на яхті між дорогими курортами.

БЦ нагадує, що завдані банкрутством підконтрольного Жеваго банку «Фінанси та Кредит» збитки набагато більші, ніж $113 млн (4 млрд грн). За повідомленням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, банк був винен кредиторам 31 млрд грн. З них вони не отримали 27,5 млрд грн. Зокрема, перед ФГВФО заборгованість олігарха складає 7,5 млрд грн. Борг перед НБУ біля 6 млрд грн. Ці кошти до банкрутства йшли на фінансування бізнес-імперії власника банку – Жеваго.За оцінками Фонду, із 40 млрд грн кредитного портфелю понад 23 млрд грн було видано пов’язаним із Жеваго особам.

«Антикорупційна правда»