рус   укр

Соцсети

Вбивця-втікач Петро Димінський сплив у Латвії та спонсорує місцевих рашистів

Вбивця-втікач Петро Димінський сплив у Латвії та спонсорує місцевих рашистів

Мільйонер і власник каналу ZIK Петро Димінський, котрий у 2017 році збив на смерть жінку та якого «активно розшукують» українські правоохоронці, сплив у Латвії.

Там він засвітився у скандалі з фінансуванням проросійської партії «Stabilitātei!» («Стабільність!»). Ім’я його спливло під час подання документів до Центральної виборчої комісії першим номером латгальського списку «Стабільності!» Вікторія Плешкане (Viktorija Pleškāne). Яка в документах вказала, що працює у 49 фірмах і навіть входить до правління партії. У 48 компаніях вона обіймає посаду спеціаліста з охорони праці, а в Energy Resources CHP Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas SIA – старшого спеціаліста.

Кінцевими бенефіціарами Energy Resources CHP Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas SIA є Петро Димінський та його дружина Олена. За даними Сrediweb.lv, цією фірмою (оборот минулого року – 4 915 472 євро) володіє товариство з обмеженою відповідальністю EcoEnergy AIFP.

А ось вже EcoEnergy AIFP належить компанії VULKANIT LIMITED, зареєстрованій на Кіпрі (Vyzantiou & Aipeias, 23 Lordos Court, Strovolos, Nikosija, 2064). Далі в ланцюжку ще одне кіпрське підприємство ABLEMARK LIMITED (Pindou 4, Egkomi, Nikosija, 2409). А вже потім ідуть справжні бенефіціари — Петро Димінський та його дружина Олена, резидентка Сербії. Вони також володіють ще одним латвійським підприємством – NewFuels.

Щоб розуміти, що являє собою партія «Stabilitātei!», достатньо подивитися на фото Вікторії Плешкани із соцмереж:

Як повідомляють латвійські політичні оглядачі, «Stabilitātei!» — Популістська латвійська політична партія, орієнтована на російськомовне населення країни. Вона була заснована колишніми членами Ризької думи Олексієм Росликовим та Валерієм Петровим. Партія виступає за освіту російською мовою та надання негромадянам Латвії права голосу.

Прямих доказів фінансування партії з Росії не було, хоча спостерігачі заявляли про це неодноразово. Оскільки судових рішень із цього приводу немає, то стверджувати про російський слід у фінансуванні та керівництві партією не можна, проте це очевидно для будь-кого, хто хоч трохи розуміється на хитросплетіннях латвійської політики.

Тому скандал із причетністю українського мільйонера до фінансування латвійської політичної сили вийшов неабияким. Причому те, що Димінський є громадянином України, ніяк не змінює того факту, що «Stabilitātei!» фінансується спецслужбами Росії.

Бо Петро Димінський до втечі з України займав у ній відверто проросійську позицію. Він – один із власників паливно-промислової групи «Континіум», власник інформаційного агентства ZIK, президент футбольного клубу «Карпати». Був депутатом Верховної Ради ІV скликання.

Після втечі з України Димінський формально вийшов із володіння «Карпатами», передавши свою частку колишньому віце-президенту клубу Олегу Смалійчуку. Те саме сталося і з проросійським інформаційним агентством ZIK. У березні 2018 року Петро Димінський формально вийшов зі складу власників телеканалу ZIK, але кінцевими бенефіціарами залишились члени його родини. У 2019 році ЗМІ перейшло у власність Тараса Козака – депутата Верховної Ради від фракції «Опозиційний блок» та близького соратника кума Путіна Віктора Медведчука. Після нападу Росії президент України Володимир Зеленський запровадив санкції щодо фізичних та юридичних осіб, які стосуються телеканалу ZIK, тим самим припинивши його мовлення.

Щодо аварії, то в її результаті загинула молода жінка. Однак набагато цікавіше те, що відбувалося потім. Як повідомляв «Апостроф», кримінальну справу проти бізнесмена Петра Димінського, підозрюваного у скоєнні смертельної ДТП, передають між відомствами, а сам він тим часом ховається за кордоном.

У відповіді на запит видання із СБУ та Генпрокуратури прийшли відповіді, з яких випливало, що прогресу в розслідуванні немає, справа про ДТП на автодорозі Львів-Краковець, коли на смерть було збито молоду жінку, фактично застрягло.

Спочатку кримінальне провадження за ч.2 статті 286 КК України проти Димінського розслідувала Національна поліція Львівської області, а сам бізнесмен був оголошений у міжнародний розшук.

У січні 2020 року постановою генпрокурора Рябошапки справу передано до Головного слідчого управління СБУ. Редакція «Апострофа» звернулася і до СБУ, і до Офісу Генерального прокурора із запитами щодо причин передачі справи, її статусу. Офіс Генерального прокурора переадресував запит до прокуратури Львівської області, де журналістам відповіли, що у них провадження було раніше, проте у зв’язку зі зміною підслідності прокуратура не здійснює керівництво провадженням, а інформація про нього відсутня. При цьому ні термінів, до яких прокуратура здійснювала розслідування, ні дати передачі справи, ні того, куди її передано, прокуратура не вказала. Аналогічну відповідь надали і СБУ.

«Матеріали кримінального провадження щодо П. Димінського до лютого 2020 року перебували в СБУ. Наразі постановою заступника Генерального прокурора підслідність визначена за слідчими Головного управління Національної поліції у Львівській області», — йдеться у відповіді.

«Здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017140000000650 від 18.08.2017 за підозрою громадянина Д. за ч.2 статті 286 КК України доручено головному слідчому управлінню Національної поліції України. Процесуальне керівництво у вказаному провадженні здійснюється Офісом Генерального прокурора», — повідомили у ГПУ.

Нагадаємо, у грудні 2017 року Петра Димінського було оголошено у всеукраїнський розшук, а потім — у міжнародний. А тим часом, 19 березня 2019 року двох детективів НАБУ допитували його в Афінах в українському посольстві у іншій справі, і його затримали не попри те, що він мав. Цей факт, відсутність реакції держави на нього, тривалість розслідування викликали питання у журналістів. В результаті, з урахуванням постійної передачі справ з однієї інстанції в іншу, їх побільшало.

З моменту вбивства в ДТП жінки та порушення за цим фактом кримінальної справи минуло понад п’ять років. Активний розшук Петра Димінського, який був за кермом автомобіля Mercedes з державними номерами АС0277ВР, який врізався в Opel загиблої, не привів ні до чого. Хоча вбивцю могли затримати у тому самому посольстві в Греції детективи НАБУ. Не кажучи вже про те, що це могли зробити правоохоронці будь-якої з країн, де виникав Димінський за ці роки.

Але ніхто нічого не зробив. І ось як подяка виникає скандал у дружній Україні Латвії, де Димінський відкрито проживає у своєму маєтку в Юрмалі. І продовжує спонсорувати проросійські сили. Цього разу вже латвійські. Чому Україна не перейнялася передати вимогу про арешт втікача вбивці та рашиста латвійським правоохоронцям – питання відкрите.

«Антикорупційна правда»