рус   укр

Соц мережі

Чому брати Клюєви під час війни отримають гроші з українського бюджету?

Чому брати Клюєви під час війни отримають гроші з українського бюджету?

Брати Клюєви  – одні з найяскравіших, якщо так можна висловитись, представників забороненої в Україні «Партії регіонів». Андрій Клюєв – екс-глава Адміністрації президента Віктора Януковича, колишній перший віце-прем’єр-міністр та народний депутат трьох скликань Верховної Ради. Його молодший брат Сергій – нардеп чотирьох скликань, був формальним власником резиденції «Межигір’я» Віктора Януковича. Станом на 2019 рік вони зайняли у рейтингу НВ та Dragon Capital топ-100 найбагатших українців 61-е місце зі статками 104 млн доларив. Про це на «Цензорі» пише Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства.

За даними СБУ, Андрій Клюєв утік із України у 2014 році. Адвокати вказували місцем його реєстрації село Шульгіне Московської області. Сергія Клюєва у 2014 році було обрано нардепом на позачергових виборах, проте він залишив країну після того, як парламент у 2015 році підтримав подання ГПУ про зняття з нього депутатської недоторканності. Андрій Клюєв намагався взяти участь у минулих парламентських виборах в Україні, але ЦВК скасувала його реєстрацію кандидатом у депутати.

Вважається, що першим великим бізнесом братів Клюєвих стала компанія «Укрпідшипник» з реєстрацією у місті Бахмут, яка перебуває у процедурі ліквідації.

Клюєви зберегли контроль над активами в окупованому Криму, перереєстрували їх за російськими законами і продовжують вести бізнес. Щодо СЕС Activ Solar на материковій частині України, то ще 2014 року як компенсацію боргів за поставлене обладнання їх отримав китайський державний концерн CNBM International Corporation.

Обидва брати зараз у розшуку. Сергій Клюєв фігурує в справах про зловживання владою, присвоєння майна, шахрайство і легалізацію злочинних доходів. Андрія Клюєва Служба безпеки України підозрює в незаконному перешкоджанні мирним акціям, перевищенні влади і привласненні майна. У 2014 році ЄС запровадив проти братів персональні санкції, але вже в 2018–2019 роках їх зняв – спочатку з Сергія, а потім і з Андрія. Також їх було виключено з розшуку по лінії Інтерпол. На сьогоднішній день Клюєв знаходиться лише у списку санкцій США (з 2015 року).

Олігархи Януковича

Брати Клюєви вважаються класичними олігархами з найближчого оточення Віктора Януковича. Їхні компанії отримували землю на пільгових умовах за його президентства, будували електростанції на кредити українських і російських держбанків. Електроенергію Клюєви продавали українській державі за цінами, вп’ятеро вищими від гуртових за спеціальним «зеленим» тарифом. У Криму на момент анексії Activ Solar Клюєвих керувала чотирма комплексами СЕС і будувала ще два.

Претензії бізнесові Клюєвих висували не тільки українська влада і держбанки, а й призначений росією голова Криму Сергій Аксьонов. Уже в травні 2014 року він назвав електростанції Activ Solar «шахрайськими» і «липовими» і говорив, що вони накопичили 300 млн доларів боргів перед російськими державними банками. Через рік видання «Коммерсант» писало вже про 800 мільйонів євро боргу. Йшлося про кредити, які компанії групи Activ Solar брали у «Внєшторгбанку» і «Сбєрбанку» через їхні українські філії. Аксьонов припускав, що держбанки заберуть СЕС у рахунок кредитів.

Видання Deutsche Welle у 2017 році писало, що компанії Клюєвих не повернули українським держбанкам майже 28 млрд гривень або 1 млрд доларів (тут і далі суми в доларах вказані за середньорічними курсами). Уряду України довелося покривати збитки банків із державного бюджету. Журналісти підрахували, що за борги братів Клюєвих кожен український платник податків віддав по 2 тисячі гривень – приблизно 75 доларів на той час.

В 2020 році Вищий антикорупційний суд заочно заарештував Андрія Клюєва, а вже  у лютому 2022 року  президент України Володимир Зеленський позбавив українського громадянства.

Трохи пізніше голова СБУ Василь Малюк запевнив, що колишні українські політики, які зараз ховаються в Москві, не уникнуть відповідальності: «Політичний офіс» Сівковича-Клюєва — справжня кротоферма, яка допомагала РФ вести розвідувально-підривну діяльність проти України. Гніздо зрадників, яке безпосередньо співпрацює із ФСБ».

В травні цього року Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершила досудове розслідування у справі Клюєва про заволодіння та розтрату 195 млн гривень бюджетних коштів.

Незважаючи на доведену участь «сірого кардинала» Януковича Клюєва у планах створення в лютому 2022 року маріонеткового уряду Путіна в Україні та інші чисельні кримінальні проступки, у влади все ніяк не дійдуть руки до вітчизняних активів братів, які, очевидно, дозволяють їм не просто безбідно жити в еміграції, але й зберігати надію на повернення на батьківщину.

«Ніжинський Жиркомбінат»: годівниця Клюєвих?

Як вважають розслідувачі, один з основних активів братів Клюєвих в Україні, який досі залишається непоміченим правоохоронцями – ПрАТ «Ніжинський Жиркомбінат» –  одне з найбільших в державі виробників соняшникової олії, яка експортується в десятки країн світу.

Жиркомбінат, що розташований на Чернігівщині в м. Ніжин, має повний цикл переробки олійної сировини – мультикультурний маслоекстракційний завод, який переробляє насіння соняшнику, ріпаку та сої. Відповідно до даних Опендатабот, активи підприємства на початок року складають 1,7 млрд гривень.

Коли у Клюєвих виникли значні проблеми з законом в Україні, брати почали «передавати» свої активи довіреним особам. Так, ПрАТ «Ніжинський жиркомбінат» в 2020 році несподівано перейшов у власність такого собі пана Гончаренко Михайла Борисовича, який обійняв посаду голови наглядової ради підприємства та на 100% став бенефіціарним власником підприємства.

Гончаренко Михайло Борисович є давнім поплічником братів Клюєвих та їх довіреною особою. Так, вказаний пан був помічником народного депутата як Андрія Клюєва у V скликанні Верховної ради України, так і його брата Сергія у VII скликанні.

Михайло Гончаренко тривалий час обіймав посади в топ-менеджменті ПрАТ «Укрпідшипник», засновниками та власниками якого є і досі брати Клюєви. З  2006 по 2008 рік він був виконавчим директором ПрАТ «Укрпідшипник» групи компаній SLAV AG (Донецька область), згодом пішов на підвищення й з 2009 по 2014 рік обіймав посаду генерального директора «Укрпідшипник».

За даним джерел з бізнесових кіл, після 2014 року  Гончаренко наче відсторонився від Клюєвих, але це спростовують наявні безперечні факти: Гончарено є співвласником (15% акцій на суму 13,5 млн гривень) ТОВ «Агрекс» (ЄДРПОУ 25602906), яке також створили брати Клюєви та є вигодонабувачами від діяльності цього підприємства і на теперішній час.

ТОВ «Агрекс», заступником директора якого є Михайло Гончаренко, контролює компанії ТОВ «Сватівська олія» та ПрАТ «Ніжинський жиркомбінат». Одним із засновників першої фірми є все той же Гончаренко. Але повернемось все ж таки до нинішньої діяльності жиркомбінату.

Як відомо, Російською Федерацією 24 лютого 2022 року проти України було розв’язано повномасштабну війну, що привело до розриву всіх економічних та дипломатичних зв’язків. Афілійовані до держави-агресора підприємства почали шукати шляхи роботи з російським бізнесом через посередників у вигляді міжнародних підприємств. Аналізом даних сайту «Іmportgenius» встановлено, що протягом 2022-2023 років ПрАТ «Ніжинський Жиркомбінат» є ключовим українським постачальним для наступних покупців:

Viterra B V (Нідерланди), яке, відповідно до даних сайту підприємства, має діючий бізнес в Россійській Федерацій
Aves Grup(Туреччина), яке, відповідно до даних сайту підприємства, має дочірнє підприємство в Россійській Федерацій
CARGILL INTERNATIONAL S.A(США), яке має має дочірнє підприємство в Россійській Федерацій

Враховуючи обсяги ПрАТ «Ніжинський Жиркомбінат», взаємодія з російським бізнесом складає мільярди гривень, незважаючи на те, що країна-агресор кожного дня вбиває українських громадян та руйнує українські міста.

Але навіть це ще не все, шанувальники «русского мира» не гребують нічим, не мають ні сорому, ні совісті та навіть отримують з українського бюджету відшкодування ПДВ, що в умовах режиму військового стану зробити дуже непросто. Так, за даними телеграм каналу «ДОН КИХОТ», який анонімно ведуть податківці, від 4 листопада 2022 року, Прат «Ніжинський Жиркомбінат» отримав 108 млн гривень відшкодування ПДВ у автоматичному режимі (дата отримання 03.10.2022р.).

Цю ж інформацію, але дещо доповнену, підтверджують наші джерела у податковій, які на умовах анонімності надали журналістам податкові декларації та відповідні розшифровки відшкодування ПДВ. Згідно з таблицею, наведеною нижче, загальна сума відшкодування ПДВ для ПрАт «Ніжинський Жиркомбінат» за 2022 рік склала 190 млн гривень, а з січня по квітень 2023 року – понад 150 млн. Таким чином, менш, ніж за півтора роки, жиркомбінат отримав з бюджету 340 млн гривень!

За даними джерел в ДПСУ, пан Гончаренко від початку військової агресії почав вивозити з України через пункти пропуску Краківець та Щегині готівкові кошти на суму більш, ніж мільйон доларів. Він може мати поти посвідку на постійне місце проживання в Австрії, де наче має нерухомість поруч із одіозними братами.

Виникає закономірне питання: ПрАТ «Ніжинський Жиркомбінат» працює в інтересах біглих олігархів братів Клюєвих на користь продовольчої безпеки громадян (в т.ч. військових) Російської Федерації та оформлений на їх довірену особу Гончаренко Михайла Борисовича? І все це на другому році повномасштабної та дев’ятому році гібридної війни Росії проти України.

“Антикорупційна правда”