рус   укр

Соц мережі

Керівництво Держспецзв’язку підозрюють у заволодінні 62 мільйонами

Керівництво Держспецзв'язку підозрюють у заволодінні 62 мільйонами

Правоохоронці викрили злочинну схему за участю керівництва Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (Держспецзв’язку). Чиновники підозрюються у заволодінні держкоштами на суму понад 62 мільйони гривень.

Про це повідомляє Національне антикорупційне агентство України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

У відомстві зазначили, що наразі у справі підозрюються шестеро людей. Це:

  • Голова Держспецзв’язку та його заступник;
  • гендиректор та співробітник держпідприємства;
  • власник групи компаній (організатор схеми) та один його працівник.

У Бюро не уточнили імена та прізвища цих чиновників. Однак за даними джерел РБК-Україна, йдеться про голову Держспецзв’язку Юрія Щиголя та його заступника Віктора Жору.

Так, саме їх сьогодні раніше у понеділок звільнив Кабінет міністрів України та призначив тимчасового керівника відомства.

За даними слідства, протягом 2020-2022 років власник групи компаній у змові з керівництвом Держспецзв’язку розробили схему заволодіння бюджетними коштами, виділеними на закупівлю обладнання та програмного забезпечення.

Для цього фігуранти залучили дві підконтрольні компанії, а закупівлю засекретили “аби уникнути відкритих торгів”, і щоб забезпечити їх перемогу, розповіли в НАБУ.

З даними компаніями підпорядковане Держспецзв’язку держпідприємство уклало договори на постачання відповідного ПЗ та послуг, після чого перерахувало у 2021-2022 роках 285 мільйонів гривень.

“Проте реальна вартість ПЗ, яке компанії придбали в іноземного виробника, становила 223 млн грн, а різницею у понад 62 млн грн і заволоділи учасники злочину”, – зазначають у НАБУ.

Ці кошти “вивели” на рахунки підконтрольних компаній за кордоном, щоб “відмити” та поділити між членами організованої групи.

Керівництво Держспецзв'язку підозрюють у заволодінні 62 мільйонами: яка схема

Що загрожує фігурантам

Фігурантам сьогодні, 20 листопада, було оголошено про підозру. Дії осіб кваліфіковані за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, розповіли в САП.

Наразі вирішується питання про обрання підозрюваним запобіжного заходу. Досудове розслідування триває, додали до НАБУ.

Реакція Держспецзв’язку

У відомстві прокоментували ситуацію з підозрами колишньому керівництву у справі щодо заволодіння грошовими коштами під час закупівлі програмного забезпечення.

В Держспецзв’язку заявили на своїй сторінці у Facebook, що надали всю необхідну інформацію правоохоронним органам та “готові надавати цю інформацію і надалі, оскільки робота Служби базується на принципах відкритості та нульової толерантності до корупції”.

В заяві зазначається, що всі закупівлі Служби від 2020 року проводили з дотриманням чинного законодавства.

“Закупівлі у сфері захисту державних реєстрів є складними, їхній аналіз потребує підготовки та розуміння, і Служба готова надавати всі необхідні роз’яснення детективам НАБУ, в будь-якому форматі”, – йдеться у публікації.

Держспецзв’язку також закликало утриматися від звинувачень “щодо конкретних посадових осіб чи службовців, які зараз задіяні в організації захисту критичної інформаційної інфраструктури України, до завершення розслідування та надання результатам розслідування правової оцінки судом”.

У Службі додали, що виконання обов’язків голови відомства Кабмін поклав на Дмитра Маковського.

Що відомо про Щиголя

Юрій Щиголь очолював Держспецзв’язку з 2020 року. З 2008-го він проходив військову службу на оперативних та керівних посадах в Службі безпеки України.

Також Щигользаймався державною програмою із забезпечення українських бійців безпілотниками “Армія дронів”, заснованою у липні 2022 року Міністерством цифрової трансформації, Держспецзв’язку, Генеральним штабом і проектом United24.

“Антикорупційна правда”