рус   укр

Соц мережі

“Російський слід” в українському цементі: структури Мазепи й Ахметова воюють за копалини у прифронтовому Криворіжжі?

"Російський слід" в українському цементі: структури Мазепи й Ахметова воюють за копалини у прифронтовому Криворіжжі?

Видобуток копалин і виробництво цементу – одна з найважливіших галузей економіки, особливо в умовах війни, коли питання відбудови понівеченої інфраструктури стоїть руба. Та хто контролює цю сферу? Країна-агресор продовжує “полювання” на український видобувний і будівельний бізнес – зокрема, російський слід присутній у капіталі таких великих компаній як “Кривий Ріг цемент” та “ФерроМет1”, обидві з яких націлились на цінне родовище на Дніпропетровщині.

За даними Київської школи економіки, збитки, завдані війною українській інфраструктурі вже сягнули близько 140 млрд доларів, а Світовий банк у вересні 2022 року оцінив майбутню відбудову країни у щонайменше 350 млрд доларів (і це було до масованих ракетних ударів по енергоструктурі). Вже зрозуміло, що повоєнна Україна потребуватиме значної кількості виробництва сировини і будматеріалів, пише Стопкор.

Цемент – базовий будівельний матеріал, від якості якого прямо залежить надійність конструкцій і споруд.

Лідером з виробництва цементу, бетону і наповнювачів для будівельної сфери у центральному й східному регіонах України, які найбільше потерпають від збройної агресії рф, є ПрАТ “Кривий Ріг цемент” (КРЦ). Компанія має цементні заводи у Кривому Розі, Кам’янському та Амвросіївці (на тимчасово окупованій території), кар’єри у Дніпропетровській та Донецькій областях, а також термінали на Київщині, Одещині, Херсонщині й Запоріжжі.

Однак хто контролює діяльність цементного гіганта?

За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, компанія є приватним акціонерним товариством. При цьому ніхто з учасників не має частки більше 25%, тому кінцевий бенефіціарний власник – начебто відсутній. Найбільшим пакетом акцій володіє Overin Limited (Лемесос, Кіпр), директором якої є кіпріот Харлампос Чампуріс. На цю ж кіпрську компанію записані два видобувні (ТОВ “Рибальський кар’єр”, ТОВ “ХГУ”) та одне виробниче (ТОВ “ХБУ”) підприємства на Дніпропетровщині.

Засновники ПрАТ ''Кривий Ріг цемент''

Як зазначено у старіших реєстрах, бенефіціарним власником Overin Limited є Іван Шестак. Згідно з даними Сlarity Project, він наразі проживає в Угорщині – у м. Будапешт. Однак ворожий триколор поруч із прізвищем бенефіціара – невипадковий, він означає, що пан Шестак зареєстрований у рф і мав російську адресу.

Проте цей факт із початком повномасштабної війни намагались приховати і “зачистити” у відкритих джерелах. У липні 2022 року видання “Антикорупційне Придніпров’я” довідалось з розсилки YouControl, що у травні запис про російське громадянство бенефіціара ПрАТ “Кривий Ріг Цемент” Івана Шестака було кимось видалене. З платного витягу розслідувачам вдалось дізнатись, що дані підчистила приватний нотаріус з Дніпра – Ірина Любимова. Вона ж згодом і повернула запис про російську реєстрацію бізнесмена.

Бенефіціар ПрАТ ''Кривий Ріг цемент'' Іван Шестак був зареєстрований у рф

Журналісти “Наших грошей” із посиланням на анонімні джерела розповіли, що Шестака вивели з Overin Limited через угоду на Кіпрі: компанію росіянина Bicyler Limited начебто в лютому-березні 2022 року замінили на дві нові, що, з урахуванням часток інших учасників Overin Limited, зрештою допомогло уникнути розкриття бенефіціарних власників.

З ким пов’язують росіянина Івана Шестака?

За даними проєкту “Наші гроші”, Шестака на криворізький цементний завод свого часу привів голова “Concorde Capital” Ігор Мазепа.

У ЗМІ “Concorde Capital” та особисто Мазепу пов’язують із низкою сумнівних афер. Один з найгучніших скандалів був пов’язаний із можливим фінансуванням тероризму: у 2014 році альтернативним варіантом платежів і переказів в ОРДЛО залишалась російська система QIWI, котра начебто працювала через термінали фірми “ОМП-2013”, яку викупила “Concorde Capital“.

Інвестбанкір Ігор Мазепа

Слід зауважити, що у листопаді 2022 року Ігор Мазепа публічно виступив проти примусової націоналізації приватних структур, зокрема тих, що мали зв’язки з рф. Гендиректор “Concorde Capital” назвав імовірну експропріацію державою компаній Укрнафта, Укртатнафта, Мотор Січ, АвтоКрАЗ і Запоріжтрансформатор “такою, що суперечать здоровому глузду”.

Але повернімось до ПрАТ “Кривий Ріг цемент”, який ще декілька років тому носив назву “Хайдельбергцемент Україна”. У 2019 році структура Мазепи разом із партнерами викупила українські активи у одного зі світових лідерів у виробництві будматеріалів – HeidelbergCement.

Що саме призвело до виходу європейського гіганту з українського ринку і до чого тут ще один цікавий гравець – ТОВ “Ферромет1”?

За словами Ігоря Мазепи, саме посередницька діяльність ТОВ “ФерроМет1” з постачання криворізькому заводу сировини за завищеними цінами призвела спочатку до значних збитків, а потім і до виходу HeidelbergCement з України.

Починаючи з 2014 року “ФерроМет1” постачав сировину на “Кривий Ріг цемент” за цінами вдесятеро вищими за ринкові (купував за 40 грн і продавав за 400 грн за тонну). Надалі компанія почала створювати обставини, коли завод не міг самостійно купувати сировину на ринку. У підсумку – банкрутство, вихід нідерландських власників і врешті-решт заміна кінцевого бенефіціара на росіянина Шестака.

ТОВ ''ФерроМет1'' має низку факторів ризику: засновниця з окупованої території, підприємство фігурує в кримінальних справах

ТОВ “ФерроМет1” зареєстроване за видом діяльності “Неспеціалізована оптова торгівля” у Дніпрі – в звичайному житловому будинку. Однією зі співвласниць підприємства є Наталія Куркова, мешканка тимчасово окупованого Донецька.

Як зазначають ЗМІ, “Ферромет1” майже відкрито підтримується одіозним Володимиром Продивусом, бенефеціаром “Укрмістбуду”.

Крім того, за даними видання “Факти” та You Cоntrol, ТОВ “Ферромет1” пов’язане з Рінатом Ахметовим, який прямо лобіює інтереси компанії в судах. А сама компанія за останні три роки фігурує у трьох кримінальних провадженнях.

Олігарх, ексрегіонал Рінат Ахметов

Одне з них стосується користування надрами у Мар’янському родовищі на Криворіжжі.

У 2018 році ТОВ “ФерроМет1” звернулось у Держгеонадра із заявою про отримання спеціального дозволу на користування надрами родовища вапняків без проведення аукціону. ПрАТ “Кривий Ріг цемент” оскаржило це рішення – за словами Ігоря Мазепи, пакет документів, що подала компанія, не відповідав вимогам закону.

За даними медіа, “Ферромет1” для оформлення документів використовує закриті геологічні дані, зібрані іншою компанією, яких немає у відкритому доступі. Однак ці документи надають їхньому власнику перевагу на торгах. Яким чином вони потрапили до “Ферромет1” – наразі невідомо.

Марʼянське родовище і однойменна ділянка – це нібито сусідні обʼєкти: – вапняк державного значення, а за 500 метрів праворуч – місцевого

Слід додати, що вже у 2022 році на ту ж вапнякову ділянку в Дінпропетровській області претендувало і ПрАТ “Кривий Ріг цемент” – причому теж хотіло отримати її в обхід аукціону. Зі свого боку, ТОВ “ФерроМет1” публічно звинувачує Держгеонадра та Ігоря Мазепу у введенні в оману суддів, ініціюванні незаконного арешту активів та спробі відібрати ділянку.

Наразі між ПрАТ “Кривий Ріг цемент” та ТОВ “ФерроМет1” триває суперечка за коштовну ділянку – як у правовому, так і в інформаційному полі.

Однак, якщо поглянути на ситуацію неупереджено, зі сторони, то вимальовується досить неприваблива картинка.

На цінне Мар’янське родовище у прифронтовому Криворізькому районі, вапняки на якому є матеріалом для виробництва цементної сировини, накинули оком дві пов’язані між собою в минулому компанії. Одна з яких має російського бенефіціара Шестака та покровителя в особі інвестиційної компанії зі скандальним шлейфом “Concorde Capital”. А друга відноситься до сфери інтересів олігарха-“регіонала” Ахметова та має тісні зв’язки з ОРДЛО.

При цьому копалини, вочевидь, потрібні справжнім бенефіціарам обох компаній для збагачення на майбутніх мільярдних будівельних підрядах. Виходить так, що однією рукою російські та проросійські структури спонсорують агресію проти України, руйнуючи наші міста й дороги, а іншою – вже готуються класти у власні кишені прибутки від їх відбудови?

Ми продовжимо уважно стежити за цією темою й подальшою долею Мар’янського родовища. Тож чекайте на нові деталі й подробиці.

“Антикорупційна правда”