рус   укр

Соцсети

Олігарх-утікач Олег Бахматюк уникає повернення кредитів через корумпованих правоохоронців?

Олігарх-утікач Олег Бахматюк уникає повернення кредитів через корумпованих правоохоронців?

Олег Бахматюк – український бізнесмен та політик, власник агрохолдингу «UkrLandFarming» та VAB Банк, проти якого НАБУ порушило декілька кримінальних справ, одна з яких стосується заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком.

Мільярдер вже понад два роки переховується за кордоном, ухиляючись від проведення розслідування, при цьому намагаючись виправдати свої дії та натякаючи на повернення в Україну з метою погашення боргів своїх збанкрутілих банків VAB Банк та «Фінансова ініціатива», пише «Стопкор».

Олег Бахматюк

На даний час практично всі підприємства групи агрохолдингів, що належать Бахматюку, не виконують свої зобов’язання перед кредиторами – як міжнародними (групи ULF та «Авангард»), так і місцевими (українським Ощадбанком, Укрексімбанком, Укрсиббанком та іншими).

Схема Бахматюка щодо ухилення від виконання зобов’язань передбачає два технічні моменти.

1. Перешкоджання процесу реалізації заставного майна шляхом зриву торгів на платформі ДП «СЕТАМ»

Так, донедавна підставні компанії Бахматюка реєструвалися на торгах, робили найвищі ставки, однак, коли ставали переможцями, не вносили відповідні грошові кошти. Згідно з Законом про іпотеку від 2003 року №38, ст. 313, якщо з двох лідерів торгів один відмовляється від внесення коштів, а ставка переходить до другого, і він також відмовляється здійснювати відповідний платіж, – торги визнаються недійсними, тобто тими, які фактично не відбулися.

Оскільки їх повторне проведення призначається лише через певний проміжок часу, Бахматюк таким чином зриває торги, а його співробітники здійснюють тиск на державних та приватних виконавців щодо стягнення грошових коштів, погрожуючи їм різними способами для того, щоб вони повторно не виставляли на продаж відповідні лоти.

Якщо лоти все-таки виставляються на продаж, спільники Бахматюка повторюють дану схему, внаслідок чого кредитори, такі як Укрексімбанк, Ощадбанк та інші, не можуть продати відповідне майно та отримати кошти.

2. Використання корумпованих представників правоохоронних органів

Для того, щоб у процесі перешкоджання реалізації заставного майна виграти більше часу (наступні торги призначаються через місяць) та ухилятися від виконання боргових зобов’язань, Бахматюк використовує «фіктивні» ухвали про зупинення торгів.

«Фіктивними» дані ухвали вважаються через те, що (хоча вони і є справжніми) виносяться на незаконних підставах та у зв’язку з прямим корумпуванням суддів. Безумовно, дані ухвали скасовуються, але процес скасування також потребує чимало часу – декілька місяців, що дає змогу Олегу Бахматюку продовжувати ухилятися від виконання зобов’язань. Слід зазначити, що більшість таких ухвал виносяться саме за клопотанням правоохоронних органів.

Використовуючи свої зв’язки у Національній поліції та прокуратурі, Бахматюк ініціює створення фіктивних заяв про вигадані злочини, потім за даними заявами звертається до суду. В свою чергу суд у рамках кримінальної справи виносить ухвалу, якою забороняє проведення відповідних торгів.

Варто зауважити, що такі ухвали теж є незаконними у зв’язку з тим, що існує вичерпний перелік підстав для зупинення виконання судового рішення, і та, за якою проводиться реалізація арештованого майна Бахматюка, не є підставою для зупинення відповідного провадження. Таким чином, шахрайське угруповання фактично використовує правоохоронну систему з метою протидії виконанню судових рішень.

В даному випадку варто підкреслити, що в процесі проведення цієї схеми порушуються як права стягувачів Укрексімбанку, так і права інвесторів, які намагаються придбати відповідні об’єкти.

Яка користь Бахматюку від даної схеми?

Аби стати учасником торгів, інвесторам необхідно зробити гарантійний внесок, після чого вже очікувати на результати. Згідно з правилами аукціону, переможцям надається 2 тижні для внесення грошових коштів. Якщо перший переможець не вносить необхідну суму у вказаний термін, переможцем вважається наступний учасник.

Таким чином, інвестор, який сплачує гарантійний внесок та безперечно хоче отримати майно, не може цього зробити у зв’язку з тим, що процедура торгів зупиняється вищезгаданою ухвалою суду.

Опинившись у подібній ситуації, більшість інвесторів пишуть заяву на повернення гарантійного внеску, і таким чином Бахматюк добивається своєї цілі: відлякує потенційних інвесторів від придбання відповідних об’єктів нерухомого майна. А в процесі він та його спільники, як вже зазначалося вище, вдаються до прямих погроз інвесторам.

У зв’язку з цим звертаємо увагу представників програм журналістських розслідувань, правоохоронних органів, Офісу Генерального прокурора, НАБУ, САП, інших антикорупційних організацій та Президента України щодо необхідності припинення діяльності даного організованого злочинного угруповання, чиїм бенефіціаром фактично виступає Олег Бахматюк, а постраждалими є у більшості державні банки, а також приватні інвестори.

Крім того, підкреслюємо необхідність притягнення до кримінальної відповідальності і корумпованих представників правоохоронних органів, які підтримують незаконну діяльність українського мільярдера.

«Антикорупційна правда»