рус   укр

Соц мережі

Як нафта російського олігарха Силантьєва та технократа Сорокіна обтікає санкції

Як нафта російського олігарха Силантьєва та технократа Сорокіна обтікає санкції

Російська нафта та нафтопродукти без українських санкцій продовжують перетікати до європейських та британських автомобілів, наповнюючи бюджет країни-агресора необхідними засобами для продовження військових дій в Україні.

І, незважаючи на численні обмеження, процес обороту нафти-долари продовжується. Можливо, деяким торговцям «чорним золотом» вдається уникати санкцій завдяки потужному лобі, зокрема й на найвищому рівні уряду РФ.

Наприклад, генеральний директор Зовнішньоекономічного об’єднання «Промсировинаімпорт» Михайло Силантьєв заручався підтримкою аж до найближчого оточення Володимира Путіна. Саме підприємство якимось дивом потрапило до українських санкцій ще до початку повномасштабного вторгнення російських окупантів. А ось головні його дійові особи досі спокійнісінько розгулюють без санкцій. Щоправда вже не все.

Про Силантьєва вже є низка проведених розслідувань громадськими організаціями та журналістами різних країн. Він майстерно маневрує між особливо наближеними до кремлівського диктатора і заручається підтримкою найближчого радника Путіна Владислава Суркова. То товаришує із заступником міністра енергетики РФ Анатолієм Тихоновим. Навіть влаштував до себе на роботу сина чиновника. Щоправда, як Тихонова старшого у 2021-му році поперли з посади – вилетів у заший з «Промсировиниімпорту» і його син.

Але найтривалішим покровителем Силантьєва є перший заступник міністра енергетики РФ Павло Сорокін. Правильніше навіть назвати їх бізнес партнерами, при цьому Сорокін опікується і лобіює, а Силантьєв «гаманець». Силантьєв та Сорокін, як ЗМІ вже писали раніше, ще у 2016-му році спільно розробили схему із постачання спочатку в ОРДЛО та захоплений Крим, а потім на всі на сьогодні окуповані території України пально-мастильних матеріалів та палива. Вже через півроку всі 100% поставок до ОРДЛО та Криму здійснювалось зовнішньоекономічним  об’єднанням «Промсировинаімпорт». Але влада чомусь досі не додає до санкційних списків постачальників палива для російської армії Силантьєва та Сорокіна.

Закономірно, що публікація розслідування про постачання нафтопродуктів на окуповані території України компанією «Промсировина-імпорт» викликала хвилю хейтингу у соціальних мережах.

 

 

Більшість користувачів були одностайними у своїх висновках і звинуватили владу в корупції. Так користувач Володимир Романюк пише: «Хороші відкати мають у РНБО, бо у них дітлахів та онуків за кордоном багато, усіх треба гідно забезпечити, бо роль бідних біженців їм не за статусом».

Таїсія Пасько радикальніша у своїх висловлюваннях.

«Бо ці Сорокін та Силантьєв, мабуть українці, а своїх шкода. Кацапи вбивають наших дітей, а влада досі з ними няньчиться. Напевно, добрий куш мають. А люди – це таке», – написала вона.

Львів’янка Надія Брунець вважає основною причиною відсутності Силантьєва та Сорокіна у списках тим, що «влада працює не на Україну, а на власне збагачення, якщо не на зраду!»

У телеграм-каналах не менш активно обговорювалася бездіяльність влади щодо внесення до санкційних списків російських постачальників нафтопродуктів на окуповані території України. Критика влади була навіть агресивнішою. І до звинувачень у корупції та своячництві РНБО і влади додалися прямі звинувачення президента України Володимира Зеленського.

 

 

Олександр зазначає: «А наш президент дивиться іноді на цю #уйню і жодної реакції». Користувач Софія задається риторичним питанням: кому вигідно не додавати до списків санкцій російських олігархів Силантьєва і Сорокіна. «Гроші не смердять блювотиною, смертю! Ця гидота від тимчасової влади? Зе за все відповість», – написала вона.

Загалом українці вбачають нагальну необхідність у тому, щоб санкції були накладені на постачальників ПММ на окуповані території України та прямо звинувачують владу у бездіяльності.

Політтехнолог, директор Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький зазначає, що постачання палива окупантам, особливо в умовах військового конфлікту, є серйозним порушенням міжнародних норм та загрожує добробуту та безпеці українців.

«Нафтодолари, отримані від цього постачання, стають фінансовим інструментом для підтримки війни в Україні, що спричиняє гуманітарну кризу, страждання та загибель невинних людей. Це неприпустима ситуація, яка потребує негайного та рішучого реагування з боку української влади. Необхідно вжити всіх можливих заходів для припинення постачання палива та встановлення суворих санкцій проти осіб, які займаються цією незаконною торгівлею. Включення Михайла Силантьєва та Павла Сорокіна до списку санкцій є необхідним кроком у цьому напрямку», – резюмував Олексій Голобуцький.

Секретар міжнародної робочої групи незалежних експертів із санкцій щодо Росії Єрмака-Макфола Владислав Власюк також вважає, що необхідні жорсткі заходи щодо російських торговців нафтою.

«Те, як технічно росіяни виводять свої танкери з-під санкцій, доводить, що це для них дуже болісне питання. Тому слід продовжувати тиснути. Необхідно уточнити санкції щодо здійснення морських перевезень російської нафти», – зазначив він.

Владислав Власюк вважає, що необхідно заборонити заходити в порти судам, які належать російським резидентам, а також тим судам, яких громадяни РФ є судновласниками чи операторами, або щодо яких росіяни є кінцевими бенефіціарами.

«Це дозволить забезпечити виконання вже запроваджених обмежень, а також обговорюваного price cap на російську нафту. Суворість такого обмеження ціни означає невідкладність запровадження, контроль здійснення платежів (не більше встановленої ціни), контроль власників, судновласників та операторів танкерів аж до негативних для них наслідків, практична охорона судів (щоб не переливали нафту та не захоплювали судна)», – переконаний Владислав. Власюк.

За його словами, бажано обмежити можливість страхування суден, які здійснюють перевезення нафти поза встановленим price cap. «Таким чином РФ має бути повністю ізольована від світової морської торгівлі. Зрештою, необхідно визнати Росію державою-спонсором тероризму та внести до чорних списків Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (FATF). Це закриє  агресору доступ до світової фінансової системи», – резюмував Власюк.

У зв’язку з цим хотілося б зауважити, що злочинна діяльність «Промсировинаімпорт» ще у 2018 році отримала вичерпну оцінку Мінфіну США) як «незаконна російсько-іранська нафтова мережа, що підтримує режим Асада, Хезболлу та Хамас». Але ці санкції США ніяк не завадили Силантьєву та Сорокіну продовжувати діяльність щодо підтримки терористичних організацій.

У нас в Україні, на жаль, поки що ці твердження лише на словах. Численні звернення щодо внесення до санкційних списків і до міжнародної групи Єрмака-Макфола та до РНБО, до Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки поки що не дали результатів. Національне антикорупційне бюро надало інформацію, що опрацювали наше звернення та надіслали відповідний лист до Служби безпеки України.

У свою чергу, в СБУ написали, що ведеться комплексна робота з метою блокування активів прокремлівських компаній і причетних до фінансування війни в Україні. Що за матеріалами Служби безпеки заарештовані корпоративні права та нерухомість десятків підприємств, кінцевими бенефіціарами яких є російські корпорації: “Роснефть”, “Росатом”, “Газпром”, “Ростех”, Русал”, “Татнафта”, “Група ГМС”, банківські установи , а також активи на десятки мільярдів гривень У питанні застосування санкцій щодо постачальників палива на окуповані території вони послалися на те, що остаточне рішення щодо застосування санкцій виносить РНБО.

 

 

У СБУ також повідомили, що відносно ЗО «Промсировинаімпорт» запроваджено санкції Указом президента України №266/2021 від 24.06.2021р. терміном три роки. І знову ж ні слова про розробників та реалізаторів схеми з постачання палива на окуповані території України. Тобто, юрособа отримала ознаки живої істоти і самостійно постачає нафтопродукти російським військам. Без участі генерального директора Михайла Силантьєва, його заступника Андрія Догаєва та покровителя Павла Сорокіна.

Малоймовірно, що у СБУ відсутні дані про їхню діяльність. Але чомусь правоохоронці вирішили послатися на те, що санкції до цих фізичних осіб є великою державною таємницею та взагалі компетенцією РНБО.

І доки українські санкціонники грають у чиновницький футбол, Британія діє. Співробітники Office of financial sanctions Implementation HM Treasury (Управління з реалізації фінансових санкцій Казначейства Її Величності) внесли до списків санкцій Павла Сорокіна за отримання вигоди від «підтримки уряду Росії, працюючи директором або еквівалентом «Совкомфлот», що здійснює діяльність у галузі уряду Росії (транспортна галузь Росії)».

Напередодні внесення Сорокіна до санкційного листа Британії американське видання The Wall Street Journal публікує розслідування «Секретна зброя Путіна в енергетиці: колишній банкір Morgan Stanley Молоді російські технократи, які добре знають Захід, прямують до найвищих ешелонів влади Кремля».  У статті докладно розповідають про роль Сорокіна у поповненні скарбниці Росії нафтодоларами. У тому числі й про те, що він домовився з президентом Конго Феліксом Чісекеді про продаж нафтопродуктів та будівництво російськими компаніями трубопроводу завдовжки 1000 км та вартістю 850 млн дол. Сорокін також зустрічався з делегацією руху Талібан. І почав постачати нафтопродукти до Афганістану.

20 липня 2023 року Держдеп США ввів санкції проти Павла Сорокіна. Також не скидається з рахунків і участь Сорокіна у схемах з постачання палива на окуповані території України та участі в ній генерального директора ВО «Промсировинаімпорт» Михайла Силантьєва.

Виходить, що діяльності Сорокіна для британської та американської влади цілком достатньо, щоб додати його до списків санкцій, а українській владі, яка має подавати приклад у застосуванні санкцій до фізичних та юридичних осіб російського походження, цього мало! Дуже цікавий пазл, який може вказувати на те, що хтось серед можновладців прямо зацікавлений у тому, щоб ні Силантьєва, ні Сорокіна в цих списках не було. Адже у РНБО, ВП, СБУ та низці міжвідомчих та міжнародних санкційних груп чудово мають розуміти, що саме Україна має першою вносити до санкційних списків людей, які загрожують її національній безпеці. А хто ще більше гідний бути в цих списках, якщо не ті, хто опосередковано фінансує війну, наповнюючи бюджет днями і ті, хто заправляє техніку, яка використовується проти українців? А так: той, хто розв’язав війну та ті, хто тримає в руках зброю.

P.S. І ще один результат нашого розслідування. Напад ХАМАС на Ізраїль з масовим ракетним обстрілом мирних міст та забезпечення життєдіяльності ХАМАС було би неможле без палива. За інформацією видання The New York Times, ХАМАС має сотні тисяч галонів ПММ для транспортних засобів і ракет. Не складно здогадатися, що й у цьому випадку працює «незаконна російсько-іранська нафтова мережа, яка підтримує режим Асада, Хезболли та ХАМАС».

Ми сподіваємося, що не лише українські чиновники нарешті побачать загрозу національній безпеці у подібних постачальниках палива як Силантьєв та Сорокін, а й посольство Ізраїлю в Україні зверне увагу на результати нашого розслідування.

«Антикорупційна правда»