рус   укр

Соц мережі

Мільярди на продуктах для ЗСУ і бізнес у Криму: що приховує керівник Агенції оборонних закупівель Арсен Жумаділов?

Мільярди на продуктах для ЗСУ і бізнес у Криму: що приховує керівник Агенції оборонних закупівель Арсен Жумаділов?

Керівник Агентства закупівель у сфері оборони Арсен Жумаділов уже вкотре опинився у центрі скандалу. Спочатку виявилось, що його дружина Сабріна має російський паспорт та відвідує окупований Крим. А далі журналісти та економічні експерти оприлюднили в соціальних мережах інформацію, що підшефні Жумаділову агенції на харчуванні для військових, ймовірно, “нажились” на 1,5 млрд грн. Тож що відомо про особу, яка керує оборонними тендерами? Розбиралися аналітики СтопКору.

Минулого року Міністерство оборони ініціювало створення двох нових державних підприємств: “Агентство закупівель у сфері оборони” і “Державний оператор тилу”. Керівництво над цими новоствореними підприємствами отримав Арсен Жумаділов, член команди міністра оборони Рустема Умєрова.

Після попередніх скандальних тендерів Міноборони новостворені державні підприємства мали зробити закупівлі для Збройних Сил України прозорими. Проте високі гасла Жумаділова про організацію, яка буде створена з нуля і функціонально налаштована на проведення всіх закупівель у максимально прозорий, некорупційний спосіб” уже на початку 2024 року стали причиною багатьох скандалів в урядових колах. Отож, про все і до ладу.

Продукти харчування та бронежилети для військових знову подорожчали

Діяльність Жумаділова в Міністерстві оборони почалася з висловлювань про реформи та прозорість, але насправді ці очікування не виправдалися. Нові тендери на ProZorro свідчать про те, що вартість харчування для Збройних Сил зросла зі 120 до 139,38 гривень за один набір продуктів, а умови тендерів, імовірно, були спеціально адаптовані під конкретного учасника. Тож різниця в ціні через велику кількість закупівель складає 1,5 млрд грн.

Тендер на ProZorro

Крім того, політичний експерт Олексій Голобуцький стверджує, що два державних підприємства отримали комісію у розмірі 0,4% від загальної суми закупівель Міністерства оборони. От і весь фокус, звідки взялися 1,5 млрд гривень.

“Для Агенції Жумаділова це жирний улов. Річ у тім, що два згадані ДП фінансуються за рахунок комісії у розмірі 0,4% від суми контракту. Отже, вони зацікавлені не у якості чи здешевленні лотів, а виключно у їхньому здорожчанні… Тому можна буде наїздитись у відрядження на 29 мільйонів”, – пояснив експерт.

Коментар політичного експерта Олексія Голобуцького

А от журналіст Сергій Лямець, посилаючись на доповідну керівника одного з департаментів МОУ, пише про те, що військові можуть взагалі залишитися без харчування. Він стверджує, що в результаті запуску нової системи закупівель харчування для ЗСУ, ініціаторами якої є міністр Умєров та голова Державного оператора тилу Жумаділов, буде привласнено 11 мільярдів гривень на рік.

Пост журналіста Сергія Лямець

У коментарях Сергій Лямець додає ту саму записку Департаменту політики закупівель на шести аркушах.

Записка Департаменту політики закупівель

Яка думка бізнесу з цього приводу?

“Останні зміни до Особливостей оборонних закупівель показали ну дуже дивну ситуацію”, – вказав у своєму дописі на facebook Мітрохін Олег, який є бізнесменом, власником великої української компанії із виробництва робочого одягу, уніформи для представників різних сфер діяльності.

Зокрема пан Олег зазначив, що: “Всі пам’ятають, як пан Arsen Zhumadilov в одному ефірі говорив про бажання закрити інформацію про постачальників, адже суспільство хоче знати тільки про яйця по 17 гривень, а знати від кого – такого запиту нема. (Бьюсь об заклад панове Грінкєвічі про це б дуже якісно посперечались, адже без публічного розголосу вони б і досі державні гроші мутили. Але ми ж розуміємо, навіщо пану Жумаділову суспільний розголос у ДОТі? Він йому не потрібен. Цікаво, а чому так?)

А ще говорилось про необхідність забезпечити безпеку постачальників від ефемерної небезпеки з боку агресора. Ага, два роки про це не говорили, два роки вся інфа була відкрита, а тепер ДОТ вирішив наздогнати та ощасливити виробників. Адже расія за два роки інфу всю не зібрала, так?

Тільки проблема в тому, що виробники захисту у такій формі не просили, а в результаті захист та закриття інформації про свою діяльність від суспільства отримав ДОТ. Як жеш так буває?

Дуже цікаве питання назріває: навіщо пану Жумаділову закривати від суспільства діяльність ДОТу? Що він хоче таке робити, щоб ми із вами не знали?”

Окрім того, Олег Мітрохін визначив, що запроваджені рамкові угоди мають право використовувати тільки обрані, тобто новий інструмент наданий суто для ДОТу: “Нові рамкові угоди дають можливість ДОТу закрити інформацію про закупівлі для всіх – учасників, суспільства, навіть судів (НАВІТЬ ДЛЯ СУДІВ, КАРЛ). ДОТу дали право безконтрольно здійснювати закупівлі (адже, судячи по повній тиші, ДАСУ в закупівлі ДОТУ в порядку моніторингу не заглядає).

Ніхто нічого про закупівлі ДОТу не повинен бачити та розуміти.

Нам анонсують відкритість, розказують про “сногшибатєльную” чесність та справедливість, а насправді:

⁃ інформація про учасників та їх пропозиції та документи НЕ оприлюднюється в електронній системі закупівель для загального доступу.

⁃ інформація про намір укласти договір НЕ оприлюднюється в електронній системі закупівель для загального доступу”,  резюмував пан Олег.

То що ж виявлено?

Отже, за новою системою постачальники звільняються від відповідальності за невчасні поставки, а штраф знижений за непоставку у п’ять разів. До того ж, вводиться механізм передоплати у розмірі 50%. Це означає, що держава фактично кредитуватиме мільярдерів, платячи їм майже у півтора рази більше, ніж зараз.

Отже, якщо зараз середня ціна асортименту продуктів, що видається на одного військовослужбовця, складає 107 гривень, то вона збільшиться до 137 гривень. Проте реальна ціна може бути ще вищою, оскільки після реформи ціна не включає в себе вартість доставки. Крім того, якщо постачальник вирішить порушити договір, то не буде платити штрафу, оскільки гарантії та фінансові забезпечення скасовані для учасників.

У той же час, Державний оператор тилу Жумаділова отримає процент за тендер.

Декотрі із цих зауважень, що подали учасники закупівель ТОВ “ТРЕЙД ПОЛТАВА” та ТОВ “ТОРГОВА КОМПАНІЯ “АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС” до тендерної документації, були надруковані і на сайті ProZorro.

Зауваження до тендеру від учасників

Проте агенція лише відписувалася загальними фразами і відхиляла ці зауваження.

Знову ж таки, за даними ProZorro прослідковуємо ще одну неоднозначну ситуацію.

Наприклад, у жовтні Департамент державних закупівель МО придбав бронежилети по 24 930 гривень за одиницю.

Департамент державних закупівель МО придбав бронежилети по 24 930 гривень за одиницю

А вже в лютому “Агенція закупівель у сфері оборони”, яка має бездоганну репутацію, планує придбати ці самі бронежилети, але за значно вищою ціною – майже в 34 тис. гривень за одиницю.

В лютому ''Агенція закупівель у сфері оборони'', планує придбати бронежилети за ціною майже в 34 тис. гривень за одиницю.

Гарно жити не заборониш навіть під час повномасштабної війни

Тим часом сам Арсен Жумаділов під час війни, схоже, легко витрачає державні кошти для комфортного перебування на роботі. Про це аж “кричить” нещодавно оголошений тендер в системі ProZorro на два телевізори для кабінетів агентства на суму майже 86 тис. грн.

Тендер на закупівлю 2 телевізорів для кабінетів агентства на суму майже у 86 тис. грн.

Незрозуміло, що там мають переглядати підлеглі Арсена Жумаділова, але для цього їм потрібен телевізор за майже за 43 тис. грн.

Крім телевізорів, Агенцією на майже на 90 тис. гривень закуплено спікерфонів.

На майже на 90 тис. гривень закуплено спікерфонів

Тобто за умовами тендерної документації бачимо, що ці кошти пішли лише на 7 спікерфонів і 2 акустичні системи (мікрофони та гучномовці).

Проте це ще не вся розкіш нових чиновників. Цьогоріч податки українців підуть на те, щоб 29 мільйонів гривень виділити на відрядження працівників нещодавно створеної “Агенції закупівель у сфері оборони”. Туди увійде оплата за квитки, готелі, оренду авто і подібні послуги.

29 мільйонів гривень планують виділити на відрядження працівників ''Агенції закупівель у сфері оборони''

Якого ж класу мають бути машини і готелі на таку суму для людей, які анонсували такі хороші реформи, коли військові, що їх захищають, сплять просто на снігу.

І усі ці витрати  при чималих зарплатах працівників. У розпорядженні колег з “Апострофа” опинився документ, переданий з Генштабу. У ньому зафіксовано, що гендиректор Агенції має посадовий оклад 193800 гривень, директор з управління закупівлями  161 тисячу гривень, директор з управління поставками 161 тисячу, директор з розвитку інформаційних технологій  135 тисяч гривень, директор з управління фінансами  135 тисяч гривень.

Гендиректор Агенції має посадовий оклад 193800 гривень

Згідно з цим документом, у Державному бюджеті України на утримання штату агентства, що складається з 145 працівників, а Міноборони було 70 працівників, передбачено суму в 8 087 800 гривень щомісяця.

Тож, “З урахуванням того, що минулого року бюджет МО на закупівлі для потреб тилу склав 100 мільярдів гривень, мова йде про 400 мільйонів. Зараз у відомстві Жумаділова працюють 70 людей, тому насправді йому вистачило б і в десять разів менше” наголосив економічний експерт, кандидат наук з держуправління Юрій Гаврилечко.

Варто також зазначити, що це ще не весь штат, адже Агенція, яка щойно створена, активно розшукує кандидатів на різноманітні вакансії. Наприклад, серед них бізнес-аналітик, категорійний менеджер, спеціаліст із категорійного управління у харчовій сфері та фахівець з управління проєктами у сфері закупівель. Таку інформацію можна легко знайти на сайті “Робота”.

Агенція, яка тільки що була створена, активно розшукує кандидатів на різноманітні вакансії

Російські паспорти та компанії родини Жумаділова

Жумаділов відзначився ще й тим, що його дружина, ймовірно, має російський паспорт. Як він пояснив на своїй сторінці у Facebook, щоб його дружина відвідувала родичів в окупованому Криму.

Жумаділов наголосив, що паспорт рф є ''реальним'' лише для зовнішнього сприйняття

Він також наголосив, що цей паспорт є “реальним” лише для зовнішнього сприйняття, а законодавство визнає документи, видані на окупованих територіях, як недійсні.

Однак ця позиція чиновника викликає сумніви, оскільки норма про недійсність російських документів застосовується до українців, які залишилися на окупованих територіях, а не до тих, хто відвідує ці зони. Додатково виникає питання про те, чому, якщо чиновник вважає отримане громадянство нікчемним, він оголосив про відмову від російського паспорту після цього скандалу.

Багато питань виникає щодо дати отримання паспорту. Це весна 2021 року, тобто через сім років після окупації Криму і менш ніж за рік до повномасштабного вторгнення. Тобто, сім років дружина або не їздила до родини, або все-таки вільно перебувала на окупованій території без такого документа, але чомусь саме перед початком війни отримала паспорт рф.

Тож у той час, коли всі хто відвідував Крим, – це зрадники, їх не потрібно пускати на Євробачення, можна хейтити де тільки можливо. Коли велика кількість українців заради безпеки держави розірвала зв’язки з родинами, які перебувають в окупації, дружина людини, яка була головою адміністрації, а зараз співпрацює з Міноборони, їздить вільно до родичів у Крим та ще й обзавелась документом, аби їй не перешкоджали.

Проте ця ситуація стає більш зрозумілою, якщо звернути увагу на те, чим займався чесний Жумаділов до отримання своєї високої посади.

Отож, Арсен Жумаділов, разом з дружиною Сабріною та братом Муратом, адмініструють групу “Чонгар-Чаплинка-Каланчак” на Facebook. З 2015 року вони публікують інформацію про роботу пунктів пропуску до Криму та рекламують послуги пасажирських перевезень з та до Криму, а також супутні логістичні послуги.

Арсен Жумаділов, разом з дружиною Сабріною та братом Муратом, адмініструють групу ''Чонгар-Чаплинка-Каланчак'' на Facebook

Сказати, що це фейк, неможливо, адже на сторінці самого Арсена Жумаділова зберігся про це допис.

На сторінці самого Арсена Жумаділова зберігся допис про групу ''Чонгар-Чаплинка-Каланчак'' на Facebook

На сторінці у Facebook брата Мурата також розміщено оголошення про послуги автоперевізника “Атлант Сервіс”. Власник цієї сторінки на Facebook також є адміністратором групи “Чонгар-Чаплинка-Каланчак”.

Тож, що це за така компанія?

Згідно з інформацією на їхньому вебсайті, юридичну діяльність компанії “Атлант Сервіс” здійснює приватний підприємець Шамиль Алимович Алядинов з Сімферополя (ІП 910202670400; ОГРН 321911200035144). Компанія має реєстрацію в росії, здійснює діяльність з ліцензіями, відповідно до законів рф і вносить податки до російського бюджету.

Ця компанія надає також консультації в телеграмі. І тут в інформаційній статті, де надаються поради громадянам України щодо подорожі через територію Білорусі, компанія “Атлант Сервіс” вказує телефонні номери Прикордонної служби Федеральної служби безпеки російської федерації, які можна використовувати для отримання підтримки та консультацій.

Компанія ''Атлант Сервіс'' вказує на телефонні номери Прикордонної служби Федеральної служби безпеки російської федерації

Так от, на рекламці “Атлант Сервис” вказано контактний номер телефону, аналогічний до того, який використовувався для реєстрації ТОВ “Кримський стиль”  на сьогодні власник Мурат Жумаділов, а до 2014 року співвласником і директором якої був сам Арсен Жумаділов.

''Атлант Сервис'' вказую контактний номер телефону, аналогічний до того, який використовувався для реєстрації ТОВ ''Кримський стиль''

А ще “Атлант Сервіс” налагодив такий собі бізнес з переказів, який активно рекламує у Facebook.

''Атлант Сервіс'' налагодив такий собі бізнес з переказів, який активно рекламує у Facebook

А така діяльність підпадає під статтю 258-5 ККУ – фінансування тероризму  і є забороненою в Україні.

ТОВ ''Кримський стиль''

У своїй декларації за 2015 рік Арсен Жумаділов, який був на той момент головою Біляївської районної державної адміністрації в Одеській області, зазначив контактний номер телефону, який належить зареєстрованій у Криму компанії ТОВ “Васко да Гама”. Цей номер також вказується як контактний для брата Мурата Жумаділова на російських вебсайтах, що пропонують логістичні послуги.

Номер телефону ТОВ ''Васко да Гама''

А ще цікавіше, що у своїй декларації за 2022 рік Арсен Жумаділов знову ж показує ТОВ “Васко да Гама”  це у той час, коли йде повномасштабна війна і він співпрацює з Міноборони.

Декларація за 2022 рік Арсена Жумаділова

Отож, правоохоронці мають багато над чим попрацювати для з’ясування усіх обставин і зв’язків Жумаділова. Адже сам посадовець зазначив, що: “Будь-які зв’язки публічних осіб з країною-агресором підлягають ретельній перевірці та постійному моніторингу з боку правоохоронних органів, громадянського суспільства для унеможливлення загрози національній безпеці та територіальній цілісності держави”. Тож дуже добре, що він усе це розуміє.

Щойно скандали набрали обертів, волонтерку, членкиню Громадської антикорупційної Ради при Міністерстві оборони Дану Ярову відсторонили від усіх процесів у Міністерстві оборони. Про це вона повідомила у коментарях під дописом волонтера Назара Приходька.

Членкиню Громадської антикорупційної Ради при Міністерстві оборони Дану Ярову відсторонили від усіх процесів у Міністерстві оборони

От і вся прозорість реформ. Тож, як далі розгортатимуться події  буде видно. Проте за ними уважно стежитимуть аналітики СтопКору.

“Антикорупційна правда”