рус   укр

Соц мережі

Чому НАБУ відмовилося порушити кримінальну справу щодо криптобіржі WhiteBIT?

Криптобіржа WhiteBIT позиціонує себе як українська і в рейтингу найкращих криптобірж, представлених в Україні, посідає п’яте місце. Також її номінальний власник Володимир Носов наполегливо наголошує на постійній допомозі Збройним силам України.

Однак на тлі цієї допомоги, яка справді має місце, хоч і не в таких величезних обсягах, як заявляє Носов, і на тлі твердження про те, що WhiteBIT – суто український продукт, вкрай неприємно виглядає інформація про те, що ця криптобіржа не просто використовується для відмивання грошей окупантів, а це відмивання і є одним з основних завдань WhiteBIT.

Принаймні таку інформацію опублікувала днями правозахисна організація ГО «Нон-Стоп». У свою чергу, представники WhiteBIT цю інформацію спростували, особливо наголошуючи на тому, що активно допомагають ЗСУ та одними з перших відмовилися від роботи в Росії.

Ситуація загалом класична. Кому цікаво, може почитати тут: Криптобіржу Whitebit викрили у відмиванні російських грошей: подробиці резонансного розслідування.

WhiteBIT стверджує, що український продукт, а створив її Володимир Носов. Але при цьому головний офіс знаходиться у Литві.

Нічого схожого в українських реєстрах знайти не вдалося, сам сайт WhiteBIT з приводу реєстрації та засновників скромно мовчить. Але в Литві вдалося знайти ТОВ «WHITEBIT SOLUTIONS LLP», засновниками якого є представники Сейшельських островів:

Щодо самого Володимира Носова, заявленого як СЕО біржі WhiteBIT, то, за даними сервісу Опендатабот, він володіє або має відношення до 2 компаній. Обидві компанії, у яких вважається власником та бенефіціаром Носів, збиткові. Але зараз не про це – а про те, що нічого схожого на WhiteBIT у реєстрах поряд із його ім’ям не згадується.

Втім, це зрозуміло – за анонімними компаніями із Сейшельських островів стоять колишні громадяни України Дмитро та Микита Шенцеви.

Перший – кавалер ордена «За заслуги», колишній народний депутат від Опозиційного блоку, минулого року втік до Росії та прийняв її громадянство. Другий – його син, депутат Харківської обласної ради від «опозиційної платформи — за життя», який втік разом із батьком і теж отримав російський паспорт.

Контролером WhiteBIT був саме Микита Шенцев, який створив біржу у 2018 році для виведення грошей – не лише своїх та батька, а й інших зацікавлених осіб – з України. Біржа також використовувалася як нелегальний обмінний пункт криптовалюти. Щоденний оборот біржі WhiteBIT становив $500 млн, операції з конвертації в криптовалюту відбувалися без урахування та оподаткування з порушенням українського законодавства.

Це дало змогу сім’ї Шенцевих вивести з України власні капітали. Їхній розмір підрахувати не вдалося, але відомо, що в перший рік функціонування біржі Микита Шенцев купив у Європі кілька суперкарів та яхту загальною вартістю більше одного мільйона доларів.

Крім того, у жовтні 2022 року роботу біржі WhiteBIT фінансові органи ЄС дослідили в рамках ухвалення восьмого пакету антиросійських санкцій Євросоюзу та дійшли висновку, що біржа продовжує обслуговувати росіян. Повідомив про це російський Інтерфакс, а в Україні скромно промовчали.

Тут WhiteBIT активно рекламувала свою «допомогу ЗСУ».

Те, що щонайменше 60% капіталу криптобіржі WhiteBIT належить зрадникам України, а сама біржа була заснована саме для виведення грошей правлячої еліти країни за кордон і служила конвертаційним центром з величезними оборотами, не завадило нинішньому керівництву України укласти з WhiteBIT низку угод.

На сьогоднішній момент біржа, якою володіють не просто росіяни, а зрадники, співпрацює з міністерством закордонних справ України та з ініціативою президента Володимира Зеленського зі збору грошей для ЗСУ:

Що є повним сюром, але це ще не все – кілька днів тому WhiteBIT анонсувала співпрацю з порталом «Дія». Хто в результаті отримає всі персональні дані людей, які зареєструвалися на біржі за допомогою «Дії», і як ці дані будуть використані – можна припустити.

Але ще більший сюр полягає в тому, що ще 24 лютого 2023 року Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ розслідувати факти виведення грошей з України, несплату податків та співпрацю з Росією WhiteBIT.

Суд діяв на підставі позову ГО «Нон-стоп», якому НАБУ відмовив у порушенні кримінальної справи щодо інформації щодо діяльності WhiteBIT, переданої детективам НАБУ. Тобто НАБУ відмовилося розслідувати інформацію про антиукраїнську діяльність WhiteBIT. І лише суд зобов’язав її зробити це.

У такій ситуації можна припустити, як проводитиметься розслідування і чим воно закінчиться. Власне, це не дивує – окрім росіян послугами конвертаційних центрів колаборантів Шенцевих користуються багато їхніх колег, які залишилися у владі в Україні.

Багатьом із них також потрібно виводити гроші, вкрадені з міжнародної допомоги, наданої нашій країні Європою та США. І йдеться про сотні мільйонів доларів. Отже результат «розслідування» щодо WhiteBIT трошки передбачуваний.