рус   укр

Соц мережі

Як відому криптобіржу Whitebit викрили у відмиванні російських грошей: подробиці гучного розслідування

Як відому криптобіржу Whitebit викрили у відмиванні російських грошей: подробиці гучного розслідування

Згідно з Как известную криптобиржу Whitebit уличили в отмывании российских денег: подробности громкого расследования, криптовалютна біржа Whitebit, незважаючи на свою популярність, насправді була створена для того, щоб депутати з проросійських партій, які підтримують зв’язки з росією, могли легалізувати та відмити гроші, заборонені в Україні.

Депутати Дмитро та Микита Шенцеві є основними спонсорами та засновниками біржі, контролюючи понад 60% бізнесу. За інформацією організації, вони використовують компанію для особистого збагачення та виведення грошей із нелегальних бізнесів за кордон.

Справжні власники біржі Whitebit

У своєму розслідуванні правозахисники з’ясували, що реальним власником є зовсім не Володимир Носов, популярна медійна особа біржі, а Дмитро та Микита Шенцеви. Оскільки вони утримують основну частку компанії.


Дмитро Шенцев

Дмитро Шенцев, проросійський депутат, обирався у Верховну Раду від “партії регіонів” та пізніше “опозиційного блоку”. У нього довга політична історія та тісні зв’язки з Росією. 2018 року він проголосував проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Після вторгнення Росії в Україну пропустив усі засідання Верховної Ради та добровільно відмовився від депутатського мандату. Шенцев отримував російські нагороди за розвиток російської культури та мови за кордоном. За інформацією різних ЗМІ, він виїхав з України і виводить свої кошти, в тому числі через криптовалютну біржу Whitebit.

Микита Шенцев є другим співвласником криптовалютної біржі Whitebit. Син Дмитра Шенцева. Колишній харківський депутат від “опозиційної платформи – за життя”. 2022 року Микита Шенцев написав заяву про складання повноважень за власним бажанням. Раніше у ЗМІ з’явилася інформація про те, що має російський паспорт. 2023 року він був позбавлений громадянства за рішенням Президента України.

Згідно з повідомленням правозахисної організації ГО “НОН-СТОП”, біржа Whitebit була створена з метою ухилення від сплати податків та легалізації коштів із тіньового бізнесу, створеного колишніми проросійськими депутатами. Основними спонсорами та власниками біржі з часткою у 60% є Дмитро та Микита Шенцеви, які використовують компанію для особистого збагачення та виведення коштів за кордон. Популярна постать на блокчейн-ринку країни Володимир Носов є засновником Whitebit лише номінально. Колишні депутати та їхні колеги з опозиційного табору використовують біржу для виведення коштів, які потім витрачають на придбання нерухомості за кордоном, елітних автомобілів та розвитку бізнесу. І це відбувається під час війни.

Очікування/реальність біржі Whitebit

Володимир Носов, генеральний директор біржі Whitebit , активно формує проукраїнський імідж компанії. Біржа зайняла напрочуд активну громадянську позицію після 24 числа, перевівши свій сайт українською мовою, виступивши проти роботи біржі Binance у Росії, та співпрацюючи з відомими медіаперсонами України, просуваючи ідею, що тільки на Whitebit кошти українців перебувають у безпеці.

Однак опубліковане розслідування говорить про те, що це лише маскування під реалії, що сформувалися через російське вторгнення в Україну. Насправді біржа Whitebit сама замішана у відмиванні російських грошей. Компанія була створена депутатами, які багато років створювали ґрунт для проросійських настроїв та розхитування стабільності в країні.

Більше того, передові технології блокчейну, які, як зазначає Whitebit, мають полегшити життя українців, насправді є легалізацією тіньових фінансових операцій її справжніх власників.

Схеми відмивання коштів. Джерело.

Досудове розслідування біржі Whitebit

Правозахисники вже звернулися до відповідних контролюючих органів для отримання правової оцінки щодо Whitebit: Офіс Генерального прокурора, Міністерство фінансів України, Служби безпеки України, Бюро економічної безпеки України та ін.

Група активістів просить органи розібратися у діяльності Whitebit:

  • дослідити фінансові потоки через біржу справжніх власників
  • з’ясувати причетність до відмивання коштів через біржу Whitebit інших осіб
  • перевірити наявність зв’язків компанії із дивною-агресором
  • з’ясувати ключових фізичних та юридичних осіб, які стали основними інвесторами Whitebit
  • перевірити основних бенефіціарів, куди йдуть фінансові потоки

Розслідування контролюючих органів на запит правозахисників та досудове розслідування Вищого антикорупційного суду України свідчать про серйозність звинувачень на адресу біржі Whitebit. У рамках перевірки з’ясовуватиметься ступінь причетності біржі до відмивання коштів та використання коштів українців для задоволення інтересів ключових спонсорів. Також буде проведено перевірку наявності зв’язків компанії з країною-агресором, участь у міжнародних транснаціональних фінансових каналах, що може бути небезпечним для національної безпеки України. Всі ці заходи спрямовані на захист інтересів громадян та безпеку фінансових коштів, інвестованих на біржі Whitebit.

“Антикорупційна правда”